آزادی مس و حضور زنان؟ آیا باب آزادی به روی نیمی از جامعه باز خواهد شد؟


بحث ورود زنان به میادین فوتبال ایران با فشار فیفا در آستانه وقوع است و زمزمه های برگزاری استقلال مس و حضور بانوان به گوش می رسد.

به گزارش انصاف ورزشی، موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها به یک فاجعه شخصی برای فوتبال ایران تبدیل شده و علیرغم اصرار فیفا، نهاد تصمیم گیرنده فوتبال جهان بر این موضوع، مسئولان به نوعی عقب نشینی می کنند. بار این موضوع هر چند به نظر می رسد فوتبال ایران برای تعلیق نشدن چاره ای جز پذیرش این موضوع ندارد. حتی سهیل مهدی که مسئولیت برگزاری مسابقات لیگ را برعهده دارد، ادعای وزیر ورزش را رد کرد و نامه فیفا را در این خصوص الزامی خواند.

حالا خبرها حاکی از برنامه ریزی سازمان لیگ فوتبال ایران برای برگزاری دیدار استقلال مس با حضور بانوان است. اگر این اتفاق بیفتد، دیدار استقلال تهران و مس کرمان اولین بازی لیگ برتر تاریخ با حضور هواداران زن در فوتبال ایران خواهد بود. پیش از این در چند بازی ملی و بازی پرسپولیس در آسیا، بانوان برای تماشای فوتبال در ورزشگاه حاضر شده بودند.

در همین رابطه عصر امروز «ایرنا» از قول «حجت الله بهمنی» مدیر روابط عمومی سازمان لیگ نوشت:

«برای دیدار استقلال و مس کرمان چند سکوی ورزشگاه برای بانوان در نظر گرفته ایم تا بتوانند بازی را از نزدیک تماشا کنند. امیدواریم هوادارانی که در این روز به ورزشگاه می آیند توجه داشته باشند و با رفتار خوب خود اتفاق کوچکی در حاشیه ایجاد نکنند.

در خصوص عدم حضور بانوان در ورزشگاه ها، دغدغه ما فقط حفظ آبرو و کرامت این عزیزان است. زنان جایگاه ویژه ای دارند. در کشور ما بیشتر مدیران را زنان تشکیل می دهند و به نقش و جایگاه آنها اهمیت زیادی داده می شود.»

البته لازم به ذکر است ساعتی پیش سازمان لیگ بیانیه ای در این خصوص منتشر کرد که نشان می دهد این تصمیم هنوز مورد تایید مراجع بالاتر قرار نگرفته است.

اطلاعیه سازمان لیگ به شرح زیر است:

«حضور زنان در این عرصه منوط به ایجاد زیرساخت های لازم و ایجاد تجهیزات مناسب و تصمیم نهادها و دستگاه های مربوطه است.
همچنین سازمان لیگ فوتبال بر حضور بانوان در زمین مسابقه نظارت دارد و بدیهی است حضور بانوان در زمین با موافقت و مجوز نهاد مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

باید دید مشارکت زنان در میدان باز می شود یا خبری از نیمی از حضور جامعه در آزادی نیست!

این ممنوعیت در سال های اخیر اتفاقاتی مانند درگذشت «دختر آبی» سحر خدایاری را نیز به همراه داشته است و حضور بانوان در میادین ورزشی اتفاق خوبی است که باید دید «ناگزیده» اتفاق می افتد یا خیر.

آزادی مس و حضور زنان؟  آیا باب آزادی به روی نیمی از جامعه باز خواهد شد؟
آزادی مس و حضور زنان؟ آیا باب آزادی به روی نیمی از جامعه باز خواهد شد؟

انتهای پیام