آموزش این آزادی ترسناک است/ چرا گزینه داخلی دیگری را باور نمی کنند؟ – پایگاه اطلاع رسانی تحلیلی افق


محسن بیاتی نیا بازیکن سابق استقلال در گفت وگو با خبرورزشی درباره وضعیت فعلی تیم ملی و وضعیت استقلال بدون سرمربی صحبت کرد.

آیا از وضعیت تیم ملی فوتبال ایران اطلاع دارید؟

متاسفانه راه را اشتباه می رویم و تیم ملی را در شرایطی قرار داده ایم که برای تیم آماده جام جهانی اصلاً مطلوب نیست.

در این مورد بیشتر توضیح می دهید؟

کشورهای شرکت کننده تلاش خواهند کرد تا در چهار سال گذشته عملکرد خوبی داشته باشند و اشتباهاتی را که در راهیابی به جام جهانی گذشته مرتکب شدند، تکرار نکنند و به طور کلی تیم های بهتری نسبت به دوره قبل. جام جهانی. اما در فوتبال ایران هر فصل بیشتر از گذشته شاهد اشتباهات و مشکلات هستیم. شاید این برنامه ما باشد.

چرا اینقدر درست است؟

اساسا من یک سوال دارم؛ چرا ما لحظه های فوتبال خود را از دست می دهیم و چرا کشورهای دیگر زمان را تلف نمی کنند؟ چرا برای رسیدن به جایی که می‌خواهیم دیر کرده‌ایم؟ چرا می گوییم فرصت های کوچک؟ چون کشورهای دیگر صاحب فوتبال برای فردا برنامه دارند. اما متاسفانه ما هیچ برنامه ای نداریم و می خواهیم تا اینجا برنامه ریزی کنیم، زندگی کنیم و تصمیمات مدرن بگیریم. بر اساس این شرایط، تیم فوتبال ایران در لبه خط اول باقی می‌ماند و اصلاً مسیرهای بعدی را نمی‌بیند.

آموزش این آزادی ترسناک است / چرا به گزینه خانگی دیگری اعتقاد ندارند / ما بزرگترها آماده بازی با تیم ملی هستیم.

به نظر شما بازی با الجزایر تا چه اندازه مورد توجه تیم ملی است؟

بستگی به شرایطی دارد که الجزایر در چه شرایطی مقابل تیم ایران قرار می گیرد. باید ببینیم الجزایر با تیم اولش می آید یا دوم یا سوم! شاید اگر الجزایر با تیم اولش وارد زمین شود بد نباشد اما جای سوال است.

چه سوالی

پایان الجزایر در یکی از کشورهایی که ما به آن تعلق داریم چگونه است؟ الجزایر مثل انگلیس بازی می کند؟ Je! مثل آمریکا یا شبیه ولز است!

شاید این بازی فقط برای ایجاد هارمونی باشد؟

در آن صورت تیم بزرگسالان ما هم می توانست با تیم ملی بازی کند. همانطور که جواد کاظمیان گفت ما پیشکسوتان برای هماهنگی بچه های ملی آماده بازی با تیم ملی هستیم. به خدا ما هم می توانستیم همین کار را بکنیم. من این نسل فوق العاده فوتبال ما را به یاد دارم. ما یکی از بهترین نسل های فوتبال را داریم، اما متأسفانه به گونه ای خودمان را آماده می کنیم که در مسیر ناامیدی مطلق قرار داریم.

پیشنهاد شما چیست؟

مطمئناً من هم مانند هر جامعه فوتبال دیگری بهترین آمادگی را برای جام جهانی توصیه می کنم. امیدوارم حداقل در پنج ماه آینده شرایط به گونه ای باشد که فدراسیون بتواند بهترین بازی ها را برای تیم ملی انجام دهد. اینطور نیست که هر کشوری پیشنهاد کرده باشد که آن را بپذیریم. البته باید به فدراسیون هم انصاف داد.

چطور؟

چون فدراسیون ما در شرایط سختی است و نباید از این موضوع غافل شویم. نه همه تخلفات فدرال. فدراسیون بخشی از این وضعیت را ایجاد کرده است، اما بخشی از آن به خاطر اتفاقات دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

درباره استقلال و بلاتکلیفی کادرفنی این تیم چه می گویید؟

طبیعتا تیمی که با این قدرت و نتیجه و رکورد پیروز شود، شرایط سختی را برای مربی فصل آینده ایجاد خواهد کرد. نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورها نیز پذیرش هدایت چنین تیمی بسیار ترسناک است. به همین دلیل است که افراد کمی برای مربیگری این تیم قدرتمند پیش می روند. به همین دلیل فکر می‌کنم در این شرایط سرمربی ایرانی هدایت استقلال را قبول نخواهد کرد.

آموزش این آزادی ترسناک است / چرا به گزینه خانگی دیگری اعتقاد ندارند / ما بزرگترها آماده بازی با تیم ملی هستیم.

به نظر شما چه کسی می تواند این آزادی را رهبری کند؟

قطعا یک مربی خارجی خوب! فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد و البته خیلی حرفه ای فکر می کند. اما سوال دیگری در مورد مربیان خانگی وجود دارد.

چه سوالی

چرا مثل فرهاد مجیدی به دیگر مربیان خانگی اعتماد نمی کنیم؟ به خوبی به یاد داریم که فرهاد مجیدی در شروع لیگ برتر بیست و یکم مورد انتقاد شدید برخی از کارشناسان فوتبال قرار گرفت. اینکه خیلی ها او را قبول نداشتند و معتقد بودند که موفق نمی شود اما در پایان فصل از فرهاد مجیدی تعریف کردند. بنابراین فکر می کنم در شرایط خاصی بتوان به مربی ایرانی اعتماد کرد. با این حال باز هم می گویم که بعید است سرمربی ایرانی هدایت استقلال را بپذیرد، بنابراین فکر می کنم انتخاب مربی خارجی برای استقلال احتیاط بیشتری داشته باشد.