آهنگ های «بقیع بی بی شهربانو» در انتظار تصمیم هستندبه گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، در ابتدای شهریور ۱۴۰۱ تصاویری از گنبد بی بی شهربانو در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد شکاف های عمیقی در گنبد وجود دارد. کارشناسان بر این باورند که این ترک ها ناشی از انفجارهای مداوم معادن و فعالیت کارخانه سیمان ری در محوطه و آرامستان این آرامستان است که سال هاست نسبت به خطرات و تخریب آن هشدار داده شده است.

نوروز تقی پور – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری در اولین واکنش به ترک‌های خانه بی‌بی شهربانو که این بار عمیق‌تر بود، گفت: تیمی از کارشناسان در اسرع وقت از آرامگاه بازدید خواهند کرد. و نتایج را اعلام کنند. اکنون پس از گذشت دو هفته از آن اظهارنظرها، روند بررسی و وضعیت گنبد بی بی شهربانو را از وی پیگیری کرده ایم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ری گفت: مشاور خوبی را برای بازدید از گنبد و محوطه آن معرفی کردیم که به زودی گزارش نهایی خود را به ما خواهد داد و بر این اساس در مورد نحوه مرمت و تقویت این گنبد تصمیم گیری خواهیم کرد. . ساختمان. چهارشنبه گذشته (۹ شهریور) با اداره اوقاف و مسئولین کارخانه سیمان جلسه ای داشتیم و در مورد تمامی خطرات احتمالی اطراف گنبد توضیح دادیم و اندازه گیری های مختلف را بررسی کردیم. شنبه هفته آینده (۱۸ مهر) جلسه ای داریم که در آن بودجه پیش بینی می شود و در مورد مرمت و وضعیت این بقعه تصمیم نهایی گرفته می شود. مرمت این بنا کاری مشترک بین میراث فرهنگی، سازمان اوقاف و کارخانه سیمان است که پیگیر آن هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که در بررسی تخصصی مشخص شد ترک های گنبد خانم شهربانو ناشی از فعالیت کارخانه سیمان بوده است؟ وی گفت: مشاوری که معرفی کردیم، آنجا را به دقت بررسی کرده است; اما هنوز گزارش نهایی را ندیدم که پاسخ قطعی به این سوال بدهم، آنچه برای ما مهم است بحث تقویت و احیای آن است. ساختمان ها قدیمی هستند و پایه ندارند، ابتدا این ساختمان ها بود و سپس کارخانه ها ظاهر شدند. ممکن است این ترک ها ناشی از فعالیت کارخانه سیمان باشد اما باید گزارش نهایی را ببینیم.

تقی پور در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه همواره به کارخانه سیمان در خصوص فعالیت ها تذکر داده شده است، چرا تصمیمی برای توقف فعالیت این کارخانه گرفته نشده است؟ وی گفت: کارخانه با مجوزی که به آنها داده شده در حال کار است. برای ادامه فعالیت باید مدیران سطح بالا وارد شوند و همه چیز را برای ادامه این کارخانه در نظر بگیرند. در واقع برای ادامه فعالیت این کارخانه که آیا نگاه ملی است و باید همه نهادهای ذیربط تصمیم بگیرند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری افزود: فعالیت کارخانه سیمان تنها باعث تخریب میراث فرهنگی نمی شود، بحث منابع طبیعی، محیط زیست و ساکنان این محله مطرح است. ما به این کارخانه مجوز ندادیم و حاضر نشدیم تصمیم گیرنده باشیم. هر سازمانی که مجوز داده است باید در مورد فعالیت این کارخانه تصمیم بگیرد یا بایدها و نبایدهایی را برای آن تعریف کند.

تقی پور درباره ثبت منظر فرهنگی «کوه بی بی شهربانو» که بر اساس اطلاعات می تواند حفاظت از آن را در بهترین حالت قرار دهد، گفت: این موضوع توسط معاونت میراث فرهنگی استان تهران و مسئول ثبت آثار رصد می شود. کار می کند و من از جزئیات آن اطلاعی ندارم.

سیداحمد علوی رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران پیش از این درباره تخریب حرم بی بی شهربانو گفته بود: این وضعیت برای قبور و زائران خطرناک است. ثبت محیط فرهنگی «کوه بی بی شهربانو» می تواند به وضعیت فعلی پایان دهد اما متاسفانه مدت هاست این موضوع در وزارت میراث فرهنگی حل نشده است.

انتهای پیام