آیا اسرائیل با آمریکا بازی کرد؟


روزنامه آمریکایی پولیتیکو به نقل از یک مقام ارشد غربی نوشت که جو بایدن «تصمیم خود را برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان های تروریستی خارجی کامل کرده است». منبع دیگری در این روزنامه گزارش داد که رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با اسرائیل تصمیم گرفت. نخست وزیر نفتالی بنت در ۲۴ آوریل (یک ماه پیش) گفت که “این تصمیم ۱۰۰ درصد نهایی است و احتمال کاهش ایران به پایان رسیده است.”

در حالی که مقامات آمریکایی درباره اعتبار گزارش پولیتیکو اظهار نظری نکردند، ساعاتی پس از انتشار این گزارش، نخست وزیر اسرائیل در توئیتی نوشت: از تصمیم دولت آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی خارجی استقبال می کنم.

او از تصمیم دولت بایدن تشکر کرد و او را دوست واقعی اسرائیل خواند. اما سوال بزرگ این است که چرا نخست وزیر اسرائیل از گزارش پولیتیکو (و نه موضع رسمی دولت آمریکا) قدردانی کرد؟علاوه بر این، چرا مقامات اسرائیلی یک ماه پس از اعلام آن بیانیه را صادر کردند؟

موضع مبهم مقامات آمریکایی پس از انتشار گزارش پولیتیکو نیز قابل تامل است! سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به پولیتیکو گفت:

ما در مورد بحث های دیپلماتیک شخصی اظهار نظر نمی کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد. به خصوص که جمهوری خواهان و حتی بسیاری از دموکرات ها در کنگره نسبت به انجام این کار هشدار داده اند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که انتظار می رود رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران و مذاکرات وین به اعضای کنگره درباره تحولات اخیر مذاکرات وین گزارش دهند. با آن تصمیم، وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر اقدامات رژیم بایدن علیه سپاه پاسداران، گفت که همچنان معتقد است برجام بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ارسال یادداشت تشکر رسمی و علنی برای بایدن به نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در گزارش یک روزنامه مستند شده است غیرعادی است و می تواند نشان دهنده شکل گیری یک وضعیت رسانه ای مشترک بین صهیونیست ها و رسانه ها باشد.اخبار غرب . علاوه بر این، ممکن است نفتالی بنت با این عملیات رسانه ای-سیاسی اولیه، قصد داشته باشد که رژیم بایدن را به سمت موقعیت مورد نظر خود، یعنی حذف نکردن سپاه پاسداران از فهرست FTO، هدایت کند. ناکامی بایدن در پاسخ به پیام تبریک نفتالی بنت این جنجال را تقویت می کند.

بی بی سی در تحلیل خود از پیام بنت به بایدن می گوید:

تشکر عمومی نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهور آمریکا در شبکه های اجتماعی به دلیل “تصمیم آقای بایدن مبنی بر عدم حذف سپاه از لیست گروه های تروریستی” به قدری غیرعادی است که مقامات آمریکایی در هفته های اخیر بیانیه نهایی خود را صادر کرده اند. پیوند در قیامت نداشتند.

آخرین تماس نخست وزیر اسرائیل و بایدن حدود یک ماه پیش بود (اصطلاحاً اصطلاح پولیتیکو). اما پس از این تماس، بارها نسبت به حذف سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی آمریکا ابراز نگرانی کرده اند. این نشان می دهد که حداقل یک ماه پیش این تصمیم قاطع (بر اساس آنچه ادعا شد) به بنت و بایدن اعلام نشده است. مقامات دولت بایدن همچنان مدعی هستند که نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی ادعایی آمریکا هیچ ارتباطی با برجام ندارد و آن را مذهبی توصیف کرده اند. اما درج نام سپاه در فهرست فصلی FTO، نقض آشکار ماده ۲۹ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و متعاقباً مانعی بر سر راه رفع تحریم‌ها علیه ایران است.

انتهای پیام/