آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟


فرادید| باکتری‌ها و ویروس‌هایی که قرن‌ها در یخ و پوسته یخ‌زده زمین گیر افتاده‌اند، ممکن است با گرم شدن کره زمین دوباره فعال شوند.

به گزارش فرادید،
در طول تاریخ، انسان ها در کنار باکتری ها و ویروس ها زندگی کرده اند. بدن انسان خود را در برابر انواع ویروس ها و باکتری ها از آبله گرفته تا طاعون ببونیک مقاوم کرده است و این موجودات کوچک راه های جدیدی برای آلوده کردن ما ابداع کرده اند.

ما قرن ها به آنتی بیوتیک ها دسترسی داشته ایم. یعنی در همان زمانی که الکساندر فلمینگ “پنی سیلین” را کشف کرد. باکتری ها نیز در پاسخ به کشف پنی سیلین به ارگانیسم های مقاوم تر تبدیل شده اند. این یک نبرد بی پایان است: چون زمان زیادی را در اطراف عوامل بیماری زا می گذرانیم، گاهی اوقات به نوعی بن بست طبیعی می رسیم.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟

تاندرای دائمی منجمد در سیبری

اما اگر با باکتری ها و ویروس های خطرناکی برخورد کنیم که هزاران سال است نهفته بوده اند و ما از آنها اطلاعی نداریم؟

تغییرات آب و هوایی باعث شده است هزاران سال خاک یخ زده ذوب شود. با ذوب شدن این خاک حفظ شده، ویروس ها و باکتری هایی که در آنها زندگی می کردند به چرخه بیولوژیکی باز می گردند.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟
مهاجرت گوزن شمالی

در آگوست ۲۰۱۶، یک پسر ۱۲ ساله در گوشه ای از توندرای سیبری به نام “شبه جزیره یامال” در دایره قطب شمال جان باخت و حداقل ۲۰ نفر به دلیل سیاه زخم در بیمارستان بستری شدند.

فرضیه ارائه شده مربوط به آن به این صورت بود که حدود ۷۵ سال پیش یک گوزن شمالی آلوده به سیاه زخم در آنجا مرد و لاشه این حیوان زیر لایه ای از خاک یخ زده گیر افتاد. لاشه تا تابستان ۲۰۱۶ در آنجا باقی ماند و پس از فروکش کردن خاک ذخیره شده رها شد.

سپس آلودگی لاشه ممکن است از طریق آب و خاک به محیط اطراف سرایت کند و در نهایت وارد چرخه غذایی شود. حدود ۲۰۰۰ گله آهو در این منطقه آلوده شدند و سپس به انسان سرایت کردند. اما نکته نگران کننده این است که اتفاقات تنها به همین یک مورد محدود نشد.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟
خاک یخ زده در سوالبارد

با گرم شدن زمین، خاک یخ زده مناطق بزرگ ذوب می شود. در شرایط عادی هر تابستان حدود ۵۰ سانتی متر خاک یخ زده ذوب می شود. اما گرم شدن کره زمین باعث شده است که لایه های زیرین خاک یخ زده در معرض ذوب شدن قرار گیرند.

بهترین مکان برای زندگی باکتری ها برای مدت بسیار طولانی، حتی میلیون ها سال، “خاک یخ زده” است. این بدان معناست که ذوب شدن یخ می تواند انواع بیماری های عجیب و غریب جدید را آشکار کند.

دما در دایره قطب شمال به سرعت در حال افزایش است که سه برابر بیشتر از سایر نقاط جهان است. با ذوب شدن یخ و خاک یخ زده، سایر عوامل عفونی نیز ممکن است آزاد شوند.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟

منجمد دائمی در فلات تبت

حال سوال اینجاست که چقدر باید نگران این موضوع باشیم؟

اولین نکته این است که خطر انگل های دائمی منجمد قابل تشخیص نیست. بنابراین، نباید به وضوح در مورد آن نگران بود. در عوض، ما باید بیشتر نگران تهدیدات بزرگتر تغییرات آب و هوایی باشیم. به عنوان مثال، همزمان با گرم شدن جهان، کشورهای شمالی بیشتر مورد حمله بیماری های کشورهای جنوبی مانند مالاریا، وبا و تب دنگی قرار می گیرند زیرا این انگل ها در دمای بالا زندگی می کنند.

دیدگاه دیگر این است: چون ریسک موجود قابل اندازه گیری نیست، نباید آن را نادیده گرفت. کلاوری می‌گوید: «به لطف تحقیقات انجام شده توسط ما و دیگران، امکان احیای انگل و آلوده کردن انسان‌ها در حال حاضر قابل درک است… ما نمی‌دانیم چقدر احتمال دارد، اما می‌دانیم که ممکن است». اگر عامل بیماری زا برای مدت طولانی با انسان تماس نداشته باشد، می توان گفت که سیستم ایمنی بدن ما برای این ویروس آماده نخواهد بود. درنتیجه بله؛ می تواند خطرناک باشد.”

*تحقیق این مقاله مربوط به زمان قبل از شیوع کرونا بود.

منبع: BBC World
ترجمه: سایت فرادید