آیا جامعه دوباره به سمت اصلاح طلبان خواهد رفت؟


آرمان ملی نوشت: هر چند اگر به طور کلی و سطحی به اتفاقاتی که در سطح عمومی جامعه می گذرد نگاه کنیم، می بینیم که تنها شرایط زندگی و افزایش غیرقابل توقف قیمت ها است که گاه باعث نارضایتی مردم شده است؛ اما این موضوع باعث شده است که مردم از این موضوع استفاده کنند. اما اگر نگاه دقیق تری به موضوع داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که ادامه این وضعیت و برخی رویه ها احتمالاً منجر به تغییر نگرش مردم می شود. به دلیل وضعیت بد اقتصادی، اعتماد مردم به دولت و جنبش حامی دولت کم رنگ می شود و به تدریج کاهش می یابد و طرف اصلاحات را می گیرد. نکته شگفت انگیز این است که یک سال و هشت ماه دیگر انتخابات مجلس دوازدهم را پیش رو داریم و همین موضوع این موضوع را بسیار مهم می کند. حال اینکه اصلاح طلبان در این دوره از رویارویی با مردم و صحبت با دولت چگونه عمل خواهند کرد، امری است که باید به مرور زمان محقق شود.

تأثیرات عملکرد بر تغییر جهت گیری افراد

شاید حتی هواداران و پیروان ناامید دولت هم ندیدند که در سال اول روی کار آمدن دولت سیزدهم، مدیران دولتی در برخی زمینه ها با مشکلات و مسائلی مواجه شوند. بدون شک عمده ترین مشکلات جامعه امروزی شرایط اقتصادی و زندگی است که جامعه را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده مردم نسبت به برخی از مشاغل دولتی نگاه مثبتی نداشته باشند. اگر نگاهی به عملکرد سال اول دولت های گذشته داشته باشیم، نشان می دهد که در دولت های سازندگی، اصلاحات، عدالت و خیر و تدبیر و امید حداقل مقداری برای رضایت از عملکرد دولت وجود داشته است؟ به خصوص در زمینه اقتصادی البته جراحی اقتصادی دولت نیز در این راستا افزایش یافته است تا این شرایط دشوارتر به نظر برسد. حال سوال اینجاست که کجاست وعده های اقتصادی دولت در خصوص رفع سریع مشکلات اقتصادی و برنامه هایی که بارها از آن صحبت شده و مورد استفاده قرار می گیرد؟ شرایط امروز جامعه نشان می دهد که اگر برنامه ای وجود داشته باشد، قابل اجرا و موفقیت نبوده است. اگر چنین بود امروز شاهد افزایش بی حد و حصر قیمت کالاهای مصرفی و نیازهای رایج مردم نبودیم. با این حال، اگر به مسیر عدالت ادامه دهیم، نمی‌توانیم به راحتی از تأثیر تحریم‌ها و کار نامشخص احیای برجام بر وضعیت کنونی جامعه چشم‌پوشی کنیم. واضح است که در صورت احیای توافق برجام و رفع تحریم ها، وضعیت اقتصادی بهبود می یابد، اما استفاده از مزایای احیای برجام نیز نیازمند برنامه ریزی اقتصادی هماهنگ و دقیق برای کسب منافع بیشتر است. همه این مسائل و شرایط باعث شده تا شاهد برخی از مشکلات جامعه در رابطه با عملکرد دولت در امر امرار معاش باشیم. همین موضوع باعث شده تا عده ای این بحث را مطرح کنند که با آن شرایط، احتمال بازگشت نگرش و نگرش مردم به روند اصلاحات وجود دارد و در انتخابات آینده دوباره شاهد حمایت از سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان خواهیم بود.

ریشه اصلی ترین مشکلات کشور نبود اجماع ملی است

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص ارزیابی وضعیت فعلی اصلاح طلبان با توجه به شرایط موجود و لزوم نزدیکی به مردم و گفت و گو با دولت گفت: شرایط فعلی برای اصلاح طلبان بسیار سخت و دشوار است. . علت این موضوع این است که متأسفانه از یک سو با سیاست هایی که اجرا و دنبال شده است، نیروها، ماهیت و توانمندی های ارزشمندی از مدیریت کشور منزوی شده است. مرتضی معماری گفت: از سوی دیگر از نظر اقتصادی نیز شرایط سختی به کشور وارد شده است که مردم را به خود مشغول کرده و باعث شده افکار مردم به مسائل اساسی زندگی خود معطوف شود. این شرایط، اصلاح طلبی و سیاست را با مشکل جدی مواجه کرده است. یکی از اعضای اتحاد ملت افزود: اینکه اصلاح طلبان باید به مردم نزدیک باشند کاملاً درست است. با این حال، اصلاح طلبان همیشه از پایه حرکت کرده اند و سیاست اصلاحی جامعه محور همیشه یک سیاست راهبردی بوده که اصلاح طلبان از مجلس تا ریاست جمهوری کم و بیش با سیاست و کنشگری همراه بوده اند. مهم این است که مردم افقی روشن و امیدوارکننده را پیش روی خود ببینند. معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات گفت: با توجه به مجموع این گفت وگو به نظر می رسد اصلاح طلبان ابتدا باید نسبت به اشتباهات بدی که برخی از بخش ها دنبال می کنند هشدار داده و ابعاد آن را برای مسئولان تشریح کنند. مسئولین. جامعه. در آینده به هر طریق ممکن سعی کنید آنها را متوجه اشتباهاتشان کنید و آنها را متقاعد کنید که رویه های انجام شده را اصلاح کنند. واعظی ادامه داد: از سوی دیگر با تکثیر و گسترش روابط با اقشار و اقشار مختلف اجتماعی، نسبت به مصائب و نیازهای جامعه بیشتر آگاه می شوند و خواسته ها و نیازهای خود را دنبال می کنند که این امر مستلزم برنامه ریزی های کلان است. تلاش ها و نظارت های مداوم این فعال سیاسی اصلاح طلب در رابطه با تاثیرات نزدیکی اصلاح طلبان به مردم و مذاکره با حزب حاکم در انتخابات پیش رو گفت: اگر این رفتارها رخ دهد به ویژه اگر گفت وگو با رهبران به نتایج مورد انتظار برسد، بی شک خود را نشان خواهد داد. اثرات نه تنها در انتخابات بلکه در همه زمینه ها. وی بیان کرد: اگر مردم شاهد تحول سازنده و واقعی از سوی مسئولان باشند و احساس کنند بین آنها و فعالان، فعالان، صاحب نظران و اندیشمندان تعامل و گفت و گوی سازنده و سازش جویانه وجود دارد، امیدشان زنده می شود و نور را می بینند. و با همکاری و مشارکت همه به تدریج کشور از این شرایط سخت اقتصادی خارج شده و این امر مسلم است.

انتهای پیام