آیا “سونوگرافی” می تواند افسردگی را درمان کند؟


فرادید| دانشمندان دانشگاه علوم توکیو و شرکت فوجیمیک نتایج قرار گرفتن موش‌های فاقد لامپ بویایی در معرض سونوگرافی را مطالعه کردند و دریافتند که اولتراسوند اثر ضد افسردگی بر روی این حیوانات دارد، به این معنی که موش‌های دارای کمبود لامپ بویایی می‌توانند نمونه خوبی از این موضوع باشند. حیوانات مکانیسم های اساسی این روش را شناسایی کنید. .

به گزارش فرادید، در سال های اخیر، اثرات سونوگرافی بر عملکرد مغز به شدت مورد مطالعه قرار گرفته است. به عنوان مثال، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض سونوگرافی با فرکانس بالا به طور قابل توجهی باعث افزایش فعالیت مغز در انسان می شود، از جمله فعالیت مدارهای عصبی مرتبط با پاداش.

در واقع، به نظر می رسد این کشف راهی غیر تهاجمی برای کنترل فعالیت مغز در مورد آگاهی باشد. با این حال، اطلاعات کمی در مورد اثرات و روش های غربالگری صدا بر حالات عاطفی مانند افسردگی وجود دارد. علاوه بر این، بیشتر مطالعات در مورد قرار گرفتن در معرض اولتراسوند بر روی افراد انسانی انجام شده است و این امر توضیح مکانیسم های مولکولی را دشوار کرده است.

پروفسور آکیوشی سایتو، محقق دپارتمان فارماکولوژی دانشگاه علوم توکیو، می گوید: «از آنجایی که تحقیقات در مورد قرار گرفتن در معرض اولتراسوند عمدتاً بر روی افراد انسانی انجام شده است، نیاز به ایجاد مدل های حیوانی مشابه برای روشن شدن مکانیسم های زیربنایی استفاده از تهاجمی وجود داشت. “در مطالعه حاضر، ما از موش‌های بدون لامپ بویایی برای بررسی اثرات سونوگرافی بر فعالیت و رفتار عصبی استفاده کردیم.”

پروفسور سایتو و همکارانش ابتدا موش های نوع وحشی و بدون حباب را به مدت ۲۴ ساعت در معرض صداهای بویایی با صدای بلند (۵۰ کیلوهرتز) قرار دادند و سپس با مطالعه پاسخ موش ها بیش فعالی (رفتارهای مرتبط با اضطراب و استرس) را در موش ها القا کردند. آنها به مقابله با حملات، شوک ها، چالش ها و شروع دعوا فکر می کردند.

نوید بهبود افسردگی با قرار گرفتن در معرض سونوگرافی

تیم تحقیقاتی سطوح پلاسمایی هورمون استرس کورتیکوسترون را در نمونه های خون این موش ها کنترل کردند. علاوه بر این، اضطراب در رفتار حیوانات با استفاده از آزمون ماز متقاطع (پیچ وخم برجسته به علاوه) ارزیابی شد. این تست رویکردی است که با قرار دادن موش‌ها در یک منطقه باز و تشویق آنها به حرکت به مناطق بسته، باعث ایجاد اضطراب رفتاری در موش‌ها می‌شود.

نتایج پژوهشگران نشان داد در موش‌های بدون لامپ بویایی که در ابتدا پاسخ‌های بالایی داشتند یا به عبارتی میل آنها برای رسیدن به مناطق باز در ماز بیشتر بود، قرار گرفتن در معرض سونوگرافی به طور قابل توجهی پاسخ‌های آنها را کاهش داد. اثرات مشابه این آزمایش با اولتراسوند مصنوعی ۵۰ کیلوهرتز مشاهده شد.

پروفسور می گوید: “نتایج ما نشان می دهد که موش های بدون لامپ بویایی می توانند یک مدل حیوانی مفید برای مطالعه اثرات قرار گرفتن در معرض اولتراسوند و مکانیسم های عمل باشند.” سایتو. بر خلاف درمان دارویی، قرار گرفتن در معرض اولتراسوند غیر تهاجمی و آسان برای استفاده است. بنابراین، یک دستگاه پزشکی مبتنی بر سونوگرافی می تواند به درمان و پیشگیری از اختلالات روانی در بیماران کمک کند بدون اینکه مشکلی در زندگی روزمره بیماران ایجاد کند.

بهتر است امیدوار باشیم که این نتایج راه را برای توسعه پزشکی با استفاده از اولتراسوند به عنوان روشی جدید برای کمک به بیماران مبتلا به اختلالات روانی هموار کند.

نتایج این مطالعه در مجله NeuroReport منتشر شده است.

منبع: sci.news

مترجم: زهرا ذوالقدر