آیا مواد شیمیایی آرایشی بر زایمان زودرس تأثیر می گذارد؟فتالات‌ها، مواد شیمیایی که معمولاً برای تقویت پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند، در میلیون‌ها محصولی که مردم هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند یافت می‌شود، اما یک تجزیه و تحلیل جدید ارتباط آنها را با خطر زایمان زودرس تأیید می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین مطالعه تا به امروز در مورد این موضوع، داده های بیش از ۶۰۰۰ زن باردار در ایالات متحده را برای درک بهتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض فتالات و بارداری تجزیه و تحلیل کرد. این مطالعه نشان داد زنانی که سطح فتالات در ادرارشان زیاد است، بیشتر احتمال دارد نوزادان نارس به دنیا بیاورند. طبق تعریف، نوزادان نارس سه هفته یا بیشتر قبل از موعد مقرر متولد می شوند.

کلی فرگوسن، نویسنده ارشد این مطالعه از مؤسسه ملی علوم بهداشت محیطی ایالات متحده می گوید: زایمان زودرس می تواند هم برای نوزاد و هم برای مادر خطرناک باشد، بنابراین شناسایی عوامل خطری که می توان از آنها پیشگیری کرد، بسیار مهم است.

این مطالعه ۱۱ فتالات مختلف را که در زنان باردار یافت شد مورد بررسی قرار داد و دریافت که چهار مورد از آنها با احتمال ۱۴ تا ۱۶ درصدی برای تولد نوزاد نارس مرتبط است. یک پیوند مشترک، تماس با فتالات ها بود که معمولا در لاک ناخن و سایر لوازم آرایشی یافت می شود.

فرگوسن گفت: «برای افراد سخت است که اثرات این مواد شیمیایی را در زندگی روزمره خود به طور کامل از بین ببرند، اما نتایج ما نشان می دهد که حتی کاهش اندک در مقادیر زیاد می تواند تأثیر مثبتی بر مادران و فرزندان آنها داشته باشد.

به گفته محققان، کاهش ۵۰ درصدی قرار گرفتن در معرض فتالات ها می تواند به طور متوسط ​​از ۱۲ درصد از نوزادان نارس جلوگیری کند. این اقدامات بر تغییرات خاصی مانند انتخاب محصولات مراقبت شخصی بدون فتالات، کاهش میزان فتالات در محصولات و شرکت ها، یا تغییر مقررات در مواجهه با این مواد شیمیایی متمرکز بود.

در عین حال، محققان توصیه کردند از غذاهای فرآوری شده یا غذاهای پیچیده شده در پلاستیک خودداری کنند و به جای آن از غذاهای تازه و خانگی استفاده کنند. آنها همچنین توصیه می کنند محصولات بدون عطر را انتخاب کنید که حاوی فتالات کمتری هستند.