آیا کلاژن برای پوست مفید است؟


فرادید| یک ماده موثر ضد پیری کلید مراقبت از پوست است. برخی از کارشناسان می گویند کلاژن ممکن است کلید دستیابی به ظاهری جوان تر باشد. اما آیا کلاژن برای پوست مفید است یا فقط یک مد جدید در دنیای زیبایی و سلامتی است که شواهد کمی برای حمایت از آن وجود دارد؟

به گزارش فرادیدیکی از مهم‌ترین پروتئین‌های بدن کلاژن است که پوست را براق، جوان و حجیم می‌کند. اما متاسفانه با افزایش سن این پروتئین کاهش پیدا کرده و باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست می شود. کلاژن به عنوان یک مکمل یا کرم به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و انتظار می رود که بازار جهانی کلاژن طی پنج سال آینده به ۱۶.۷ میلیارد دلار افزایش یابد. این وعده که مکمل کلاژن می تواند یک ابزار موثر ضد پیری باشد، یک انگیزه عالی است، اما اگر مصرف مکمل کلاژن یا استفاده از کرم کلاژن بتواند پیری اپیدرم یا درم را به عقب برگرداند، چه؟

ما تحقیقات عمیقی انجام دادیم و با یک متخصص پوست دارای مجوز مشورت کردیم تا بفهمیم کلاژن چگونه به بهبود پوست کمک می‌کند، چگونه تحقیقات از مکمل‌های کلاژن پشتیبانی می‌کند و راه‌های دیگری برای افزودن کلاژن به رژیم غذایی شما.

ضد پیری

کلاژن برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و صاف، چاق و صاف به نظر رسیدن آن مهم است. متأسفانه، طبق ژورنال Plastics and Aesthetics Research، سطح کلاژن ما در اوایل بزرگسالی به طور متوسط ​​۱٪ تا ۱.۵٪ کاهش می یابد.

اثربخشی کرم ها و مکمل ها هنوز مورد بحث است.به گفته انجمن ملی اگزما، با وجود افزایش محبوبیت مکمل های کلاژن در بین افراد مشهور و مشهور، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد مکمل ها ظاهر پوست را بهبود می بخشد. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر متخصص پوست صحبت کردیم. آلیسون ارلیش. او به بررسی سیستماتیک و متاآنالیز سال ۲۰۲۱ اشاره کرد که در آن محققان دریافتند مکمل‌های کلاژن هیدرولیز شده باعث افزایش رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست در بیش از ۱۰۰۰ شرکت‌کننده شد و این بهبود حدود چهار هفته پس از مصرف مکمل‌ها ادامه داشت.

مقاله ای در سال ۲۰۱۹ در مجله Nutrients مطالعه ای را شرح داد که در آن محققان به دو گروه از شرکت کنندگان مکمل کلاژن و دارونما دادند. محققان از یک سری آزمایشات علمی برای بررسی رطوبت، خاصیت ارتجاعی، زبری و تراکم پوست استفاده کردند. نتایج مطالعه این بود که گروهی که از مکمل‌های کلاژن استفاده می‌کردند پس از ۱۶ هفته نتایج بهتری داشتند.

اثر آنتی اکسیدانی

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ روی کلاژن و ژلاتین استخراج شده از ضایعات پوستی ماهی تن، این کشف را تایید می کند که پپتیدهای کلاژن دارای اثر آنتی اکسیدانی بر روی پوست هستند.

محققان کشف کرده اند که کلاژن تولید شده توسط ژلاتین منبع عالی پپتیدهای آنتی اکسیدانی است که می تواند از پوست در برابر رادیکال های آزاد که مسئول تخریب کلاژن پوست هستند محافظت کند.

التیام زخم

کلاژن تاثیر زیادی در بهبود زخم دارد، بنابراین پودر کلاژن یک روش درمانی موثر در ترمیم پیشرفته زخم است. به نظر می رسد که کلاژن با افزایش فعالیت فیبروبلاست های پوست بر زخم تأثیر می گذارد و منجر به افزایش سنتز کلاژن می شود. به زبان ساده، به یک مانع مهم در روند درمان تبدیل می شود. با این حال، ارلیخ می گوید که نقص در برخی از مطالعات خاص کلاژن سوالاتی مانند این را ایجاد می کند:

برخی از مطالعات از کلاژن در ترکیب با چندین ماده دیگر استفاده کرده اند که هر کدام از آنها پتانسیل بهبود پوست را دارند.
– اکثر مطالعات در مورد مکمل کلاژن از نمونه های کوچک یا مطالعات حیوانی استفاده کرده اند که بر قدرت و قابلیت اطمینان داده ها تأثیر می گذارد.
– گاهی اوقات نتایج اثربخشی به صورت ذهنی گزارش می شود، یعنی خود شرکت کنندگان ظاهر پوست خود را قضاوت کرده اند و اندازه گیری دقیقی در این زمینه انجام نشده است.
– بهبودهای کوچک در یک مطالعه ممکن است تغییرات پوستی قابل مشاهده را نشان ندهند.

چگونه کلاژن بیشتری دریافت کنیم

آیا کلاژن برای پوست مفید است؟

سطح کلاژن را می توان با خوردن غذاهای غنی از کلاژن یا مصرف مکمل های کلاژن افزایش داد. غذاهای زیر حاوی کلاژن بالایی هستند یا حاوی اسیدهای آمینه هستند که به بدن در تولید کلاژن کمک می کند:

– مایع مغز استخوان
– گوشت، مرغ و ماهی
– یک تخم مرغ
– غذاهای غنی از ویتامین C از جمله مرکبات، فلفل سبز، میوه ها و گوجه فرنگی.
– یک سبزی با برگ تیره
– پیازها
– غذاهای غنی از روی، از جمله صدف، لوبیا، حبوبات و مغزها

اگرچه افزایش سطح کلاژن با مصرف مکمل های کلاژن امکان پذیر است، اما باید به خاطر داشت که سازمان غذا و داروی ایالات متحده این مکمل ها را تنظیم نمی کند. این خبر خوب است که مصرف مکمل های کلاژن هیچ عارضه ای ندارد، اما در سال های اخیر مشکلاتی در مورد آلودگی فلزات سنگین در مکمل های کلاژن گزارش شده است.

کلاژن موضعی یا کلاژن خوراکی

هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد که بهترین روش استفاده از کلاژن چیست. در سال ۲۰۲۲، مطالعه ای در عربستان سعودی در مورد کلاژن خوراکی و موضعی انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که کلاژن خوراکی و موضعی می تواند به کاهش یا به تاخیر انداختن پیری پوست کمک کند. با این حال، این بررسی خواستار مطالعات بزرگتر با پیگیری کامل برای ارزیابی کامل مزایای این دو رویکرد شد. مطالعه ۲۰۲۲ برای حمایت از این دو رویکرد ناکافی اعلام شد.

ارلیخ در بیان اینکه کدام روش بهترین است مردد است زیرا تحقیقات بالینی گسترده ای هنوز انجام نشده است. وی با این حال به نکته مهمی در مورد کرم های کلاژن موضعی اشاره می کند: کلاژن یک مولکول بزرگ است و باید به شکل پپتیدهای کلاژن فعال زیستی کوچک باشد تا از طریق پوست جذب شود و یا در هنگام مصرف موثر باشد.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا و کلینیک مایو، استفاده از محصولی حاوی رتینوئید (مانند رتینول) برای کمک به بدن برای ساخت کلاژن بیشتر بهترین گزینه است.

منبع: Life Sciences

مترجم: زهرا ذوالقدر