اثرات شورشیان زیر پتو چیست؟


آسیاه توحیدنژاد، انصاف نیوز: بخش قابل توجهی از اعتراضات اخیر مردم ایران در فضای مجازی و حتی از همین تریبون ظاهر شده است. اصطلاح تحقیرآمیز رایجی که برای اعتراض در این تریبون ها استفاده می شود «مبارزه زیر پتو» یا «مبارزه زیر پتو» است و به فعالان این حوزه «چریک زیر پتو» می گویند. انصاف نیوز در گفت و گو با محمد دراری، تحلیلگر اینترنتی، به این نوع مبارزه، شکل و شمایل آن در اعتراضات و سانسور اخیر پرداخته است.

انصاف نیوز: اعتراض رایج مردم و هشتگ ها را «اسلاکتیویسم» یا «اسلاکتیویسم» می نامند و به معترضان آن «شورشیان زیر پتو» نیز می گویند! چه تحلیلی از این مواضع و این نوع اعتراض مردم دارید؟ با این حال طبق نظرسنجی این بار در خیابان هم موثر به نظر می رسید!

محمد دری: به نظر من هشتگ را نمی توان مبارزه بیش از حد دانست. فعالیت آنلاین عالی است و حداقل تأثیر آن افزایش درک متقابل است. در نتیجه ریل و آگاهی جمعی، تغییرات ناگهانی حاصل نمی شود، بلکه تغییرات تدریجی ایجاد می کند که عمیق تر و پایدارتر می شود.

انصاف نیوز: به نظر شما ماهیت اعتراضات به خصوص اعتراضات اینترنتی این بار نسبت به دفعات قبل چقدر متفاوت بود؟

مهم ترین تفاوت شاید مقیاس آن باشد. تعداد هشتگ های مرتبط با این اعتراض کارنامه متفاوتی دارد و توجه به آن نشان از رواج آن دارد. در فضای مجازی بیشتر شاهد اعتراضات هستیم تا امثال آن.

تفاوت دیگر یک شرکت غیر معمول از هنرمندان، ورزشکاران و افراد مشهور با این اعتراض از طریق همین فضای مشترک است که تا به حال اتفاق نیفتاده است.

و صفت دیگر به طولانی شدن و ادامه این است. اکثر کمپین‌های اجتماعی که در فضای آنلاین ایجاد می‌شوند عمر کوتاهی دارند و چند روزی است که در کانون توجه قرار نمی‌گیرند، اما اتفاقات اخیر پس از گذشت یک ماه همچنان در کانون توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار دارد.

انصاف نیوز: با بررسی ها و بررسی هایی که این روزها در شبکه های اجتماعی داشتید، خواسته های اصلی مردم در این اعتراض چیست؟ و چند درصد از این ایرادات مربوط به فیلترینگ است؟

من هنوز بررسی کاملی از تحلیل محتوا در این نمایش انجام نداده‌ام، زیرا میزان محتوای تولید شده در هر روز و هر روز و هر هفته متفاوت است. اما با توجه به مشاهداتی که تاکنون داشته ام می توان ادعای افراد را به دو دسته تقسیم کرد. گروهی از نیازها هستند که به سبک زندگی افراد، نیازهای اقتصادی، رفاه و محیط زیست آنها مربوط می شود. همان الزامات موجود در آهنگ برای … از شروین حاجی پور آنها کریستال هستند و به خصوص عنصر حیات را دارند. شعار اصلی این اعتراض یعنی «زن، زندگی، آزادی» نیز می تواند از همین نوع ادعا باشد. نوع دیگر، ادعاهای سیاسی است که به ساختارهای سیاسی مربوط می شود و خواهان تغییرات اساسی در این موارد است.

انصاف نیوز: شخصیت های اصلی این سبک چه کسانی هستند؟ اقبال عمومی مردم چه کسانی بود؟

درکی که من از نحوه کمک به مردم در این مواقع داشته ام این است معترضان بدون توجه به ویژگی های مردم، از هر کسی که به جای آنها صحبت کند و خواسته های خود را بیان کند، استقبال و از آنها حمایت می کنند.. مردم اکنون نیازهای ویژه ای دارند. آنها خواهان برآورده شدن این خواسته ها هستند و از هرکسی که در این مسیر به آنها کمک کند استقبال می کنند.

انصاف نیوز: برخی از رهبران مدعی هستند که اینترنت را به طور کامل قطع نکرده اند و فقط آن را محدود کرده اند و این در بسیاری از کشورهای جهان در چنین ناآرامی ها طبیعی است. آیا صحت این ادعاها را می دانید؟

در مورد کشورهای دیگر اطلاعی ندارم مثلاً در جریان اعتراضات جنبش جلیقه زردها در فرانسه، فکر نمی‌کنم این اتفاق افتاده باشد. در صورت وجود چنین نمونه هایی بهتر است طلبکاران نام این کشورها را در اظهارات خود ذکر کنند.

اساف نیوز: آیا امیدوارید شبکه های اجتماعی و پیام رسان های فیلتر شده فیلتر نشوند؟

خوب، نهضت در کشور مدت هاست به دنبال «حفاظت از اینترنت» و محدود کردن آن است و حالا این بهانه را یافته اند و بعید است چنین فرصتی را به راحتی از دست بدهند.

انصاف نیوز: آیا مردم برای این وضعیت چاره ای خواهند یافت؟ آیا آنها از فیلتر کردن اجتناب خواهند کرد؟ مثل اتفاقی که برای تلگرام افتاد.

بله، این فناوری مولد نامیده می شود و در کوتاه مدت و بلند مدت راه هایی برای عبور از فیلتر وجود خواهد داشت. مردم نیز اعلام کرده اند که این شرایط فیلترینگ را نمی پذیرند.

انتهای پیام