از محکومیت پسرش به جاسوسی می گوییم


مصطفی میرسلیم نماینده بدوی مجلس به سوالاتی درباره دستگیری و محکومیت فرزندش پاسخ داده است. متن کامل پرسش و پاسخ در این خصوص که در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است به شرح زیر است:

سوال: اخیراً آنها به طرق مختلف علیه شما پرونده سازی می کنند. ما می خواستیم در صورت موافقت با شما در مورد آنها صحبت کنیم. شما اجازه می دهید

جواب: بسم الله الرحمن الرحیم. سوال پرسیدن اشکالی ندارد، اما بدانید که در همه آن موارد، اصلی ترین مسئله وجود فساد و منشأ فساد در کشور است و هرکس وارد مسیر مبارزه با فساد شود، با آن حملات مواجه خواهد شد و تا مدت ها زمان. اگر در این راه قاطع باشد، با طعنه و کنایه و شوخی، با داستان بافی و تهمت و اهانت به او مخالف است. اینها از پیامدهای مبارزه با فساد است و باید آنها را به عنوان حقیقت بپذیریم و به آنها پاسخ مناسب بدهیم. اکنون برای رفع هرگونه ابهام در خدمت شما هستم.

سوال: آخرین افشاگری توسط برخی رسانه ها درباره پسر شما که به اتهام جاسوسی دستگیر شده است، صورت گرفته است. آیا حقیقت دارد؟

پاسخ: بله! ظاهراً پس از دو سال مشاهده، آقای مهدی در ژوئیه ۲۰۱۸ دستگیر و در فوریه ۲۰۱۸ به اتهام اعمال علیه امنیت ملی متهم و به پنج سال زندان محکوم شد.

سوال: آیا کاری برای دفاع از او انجام داده اید؟

پاسخ: در همین راستا هنگام دستگیری از اطلاعاتی که ماموران امنیتی آن روز به من دادند متوجه مواردی شدم که او را آزار می داد و شاید اگر مأموران تعقیب کننده او را در جریان قرار می دادند. همان ابتدای کار، برای یک تنبیه کوتاه، ادامه دادن به آن راه بی خطر است. در این راستا برای جلوگیری از هرگونه شک و شبهه، در هیچ یک از دستگیری ها، بازجویی ها، محاکمه و تجدیدنظر دخالتی نکردم، اما بعداً متوجه شدم که منافقین با تشخیص و سوء استفاده از ضعف آقا مهدی، او را شکار و شکار کردند. و سعی کرده اند در این باره اطلاعاتی به دست آورند. البته چون آقا مهدی فاقد هرگونه اطلاعات محرمانه بود، جز دستگیری ایشان موفق نشدند.

سوال: به ضعف پسرت اشاره کردی. بعد سیاسی هم داشته است؟

پاسخ: ضعف مهدی از بدو تولد با او بوده و جسمی و روحی بوده است. من و مادرش خیلی زحمت کشیدیم تا این ضعف روی شخصیتش اثر نگذارد و بدون احساس حقارت وارد تحصیل و زندگی اجتماعی شود. ما تا حد زیادی موفق شدیم، به گونه ای که همه در ابتدا نقطه ضعف مهدی را نمی بینند مگر اینکه مدتی با او وقت بگذارند. آقا مهدی بسیار عاطفی و احمق و فریبکار و سست اراده است… به حدی که نمی توان معیشتش را اداره کرد و منافقین از این صفات و ضعف ها برای جذب و از دست دادنش استفاده می کردند و متاسفانه امنیت. مسئولان هم فکر می کردند که او یک شماره است من پدرش هستم و حتی امروز بعد از گذشت پنجاه سال از اینکه به او قلدری می شود خودداری می کنم تا مبادا به رفتارش توهین شود اما این حقیقت است و اکنون بسیاری از کسانی که به این پرونده رسیدگی کرده اند. به خوبی متوجه این نقطه ضعفی هستند که او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

سوال: چه ظلمی

پاسخ: آقا مهدی در بازجویی متوجه شد که فریب خورده و به دام افتاده است و کاملاً پشیمان و ناامید شده بود، به گونه ای که بعد از بازجویی به خصوص در زندان همیشه احساس انزوا می کرد و شب و روز در آن می خوابید. اشک و ناله می کرد و همبندانش او را مجبور به استفاده از مسکن کرده بودند که باعث شد ضعف جسمانی او افزایش یافته و حتی تعادلش را از دست بدهد. علاوه بر این، برخی از یاران ایشان در مرخصی به من گزارش دادند که عده ای دیگر آقا مهدی را مجبور به خیانت و اخاذی کرده اند و بدتر از آن، هنگام شرکت در رای گیری و انتخابات ریاست جمهوری به او توهین کرده اند. اینها نمونه هایی از اتفاقاتی بود که در زندان می افتاد و وقتی به صحت و سقم اطلاعات رسیدم و تایید کردم که قلدری صورت گرفته است، طی نامه ای از رئیس دادگاه پرسیدم که آیا ۵ سال حبس است. یعنی حبس با تحقیر، سوء استفاده و اخاذی. ایشان لطف کردند و از زندان بازدید کردند و بعد از ایشان دادستان کل کشور و خصوصاً دادستان تهران بطور کلی به بازدید از زندانها پرداختند و نواقصی مشخص شد و امید است اصلاحات خوبی در پی داشته باشد.

سوال: پسرت چطور توانست مرخصی بگیرد؟

پاسخ: خروج از زندان بستگی به ملاک دارد که مهم ترین آن رفتار خود زندانی است. با توجه به گزارش دادستان های مقیم و وضعیت روحی و روانی آقا مهدی، ایشان را مستحق مرخصی می دانند. در همان زمان آقا مهدی تقاضای بخشش کرده بود که با توجه به رفتار و شرایط وی نیمی از حکم زندان او بخشیده می شود. از نظر این طرف، دادگاه باید از ابتدا این نکته را مد نظر قرار می داد که برای فردی که به این شکل مورد قلدری قرار گرفته است، زندان مناسب ترین مجازات نیست، یعنی زندانی که نمی توان آن را به درستی طبقه بندی کرد. در شرایط فعلی. مداخله این طرف نه برای تبرئه فرزندم بود و نه برای تأثیرگذاری بر سیستم قضایی. کار آنها بسیار سخت است و امیدوارم هرچه زودتر اصلاحات اساسی در بخش قضایی انجام دهند.

سوال: آیا فکر می کنید اقداماتی که آغاز شده برای این منظور کافی است؟

پاسخ: کار بزرگی شروع شده که فقط به دستگاه قضایی ختم نمی شود و باید اصلاحات مهمی در قوه مجریه انجام شود که شرط اصلی موفقیت آن شایسته سالاری در انتخاب مدیران و مدیران اجرایی است. ما در مجلس باید به ویژه در نظارت بر اجرای قوانین و مقررات قانونی اهتمام داشته باشیم و سپس از مردم انتظار حمایت از دولت داشته باشیم و از دولتمردان نیز قدم به قدم و با رعایت اولویت کسانی که عقب هستند. خواسته ها و حقوق مردم برای پاسخگویی وحشیانه آنها تضعیف یا تخریب طرف است. ما به قولی که با امام بستیم پایبند هستیم.

انتهای پیام