اطلاعات مالیاتی از دستگاه کارتخوان شرکتی و بازرگانی اعلام شدبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، مستوفی گفت: سازمان امور مالیاتی از مودیان مطالبه «سود» می کند، بنابراین با افزایش سود مودیان مالیات اخذ شده از آنها نیز افزایش می یابد. طبق بند ۱۰۱ قانون مالیات های مستقیم صاحبان مشاغل، در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۶ میلیون تومان معافیت مالیاتی وضع شد و وقتی سازمان مالیاتی سود طبقه را محاسبه می کند، سود طبقه را منهای ۳۶ میلیون تومان کسر می کند. و مابقی سود مشمول مالیات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

وی با بیان اینکه نرخ مالیات صاحبان مشاغل بر اساس بند ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم محاسبه می شود، افزود: بر اساس این بند تا سقف ۵۰ میلیون تن سود مشمول مالیات ۱۵ درصد و علاوه بر تومانی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است. ، ۲۰ درصد و در رابطه با مازاد ۱۰۰ میلیون تومانی، نرخ ۲۵ درصد اعمال می شود، بنابراین مالیات به این صورت محاسبه می شود.

مدیرکل دیوان محاسبات مالیاتی ادامه داد: نحوه محاسبه سود مبلغ خرید بستگی به نوع تراکنش افراد دارد، بنابراین اگر تعداد و میزان تراکنش‌های کارتخوان‌های دو کلاسه یکسان باشد، مالیات آنها معادل است. یکسان است زیرا نسبت سود آنها متفاوت است و میزان مالیات آنها نیز متفاوت خواهد بود.

مستوفی در ادامه بیان کرد: اقدام سازمان مالیاتی در خصوص مالیات مشاغل و شرکت ها مربوط به بند م تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بوده و سازمان موظف به اجرای قانون است. جاسوسی البته اگر پول به حسابی که به دستگاه کارت خوان حزبی متصل است واریز شود در محاسبه مالیات آنها لحاظ نمی شود.

وی گفت: در این صورت افرادی که مدعی هستند مبلغ واریزی برای دستگاه کارتخوان، میزان درآمد آنها نیست، باید برای تایید محاسبه مورد نیاز از آمار درآمد خود، سندی را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. در رابطه با آن رقم ، مالیات مطالبه نکنید. برای عملیات شرکتی و تجاری در سال ۱۳۹۹ نیز از اطلاعات ارائه شده توسط دستگاه‌های کارتخوان برای امور مالیاتی استفاده کردیم، زیرا در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ به این صورت مشخص نشده بود، برای کمک به ذینفعان، شماره در سامانه سازمان مالیاتی به عنوان حساب در نظر گرفته شده است. کسب و کار آنها ما آن را دریافت کردیم، برای خواندن کارت های آنها زیر فروش بود.

مدیرکل سازمان مالیاتی افزود: اگر سازمان ها و بنگاه ها نیز این اعداد را به چالش بکشند و مدارک خود را مبنی بر اینکه این اعداد به صرفه نیست ارائه کنند، سازمان مالیاتی موضوع را بررسی می کند.

مستوفی با تاکید بر اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا در سال ۱۴۰۰ سودآوری فعالیت های تجاری را کاهش دادیم و نرخ مالیات آنها افزایش پیدا نکرد، گفت: مشخص بود که مدیریت مالیاتی از این محل تعرفه هایی را مطالبه می کرد که بعضاً افزایش پیدا می کرد.

بر اساس این گزارش، افراد بومی (صاحبان مشاغل) تا تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۴۰۱ مهلت دارند نسبت به ارائه اظهارنامه مالیات عملکرد سال ۱۴۰۰ اقدام کنند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/