اطلاعیه سازمان مالیاتی در مورد ۱۴۰۰ مالیات بر نیروی کاربه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در اطلاعیه سازمان امور مالیاتی مبنی بر اجرای اسکناس در بند ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم آمده است: از مودیان، سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به اعمال صلاحیت قانونی نسبت به آن تبصره اقدام کرده است. ماده ۱۰۰ به طوری که اکثر صاحبان مشاغل می توانند مالیات عملکرد ۱۴۰۰ را به صورت اقساطی بدون ارائه اظهارنامه و اسناد مربوط به درآمد و هزینه خود پرداخت کنند. در این راستا بر نکات زیر تاکید می شود:

۱- به منظور گسترش شمول سند ماده ۱۰۰ با تصویب مرجع قانونی ذیربط مقرر شد حداکثر فروش کالاها و خدمات ارائه شده در این تبصره به ۱۰۰ برابر معافیت طبق بند ۸۴ مالیاتی افزایش یابد. دایرکت یعنی ۴۸ میلیارد ریال به این ترتیب کلیه صاحبان مشاغلی که میزان فروش آنها در سال ۱۴۰۰ کمتر از این مبلغ باشد می توانند از مرکز یادداشت بهره مند شوند. لازم به ذکر است سقف تبصره ماده ۱۰۰ در سال گذشته تقریباً ۱۶ میلیارد ریال بوده است. به طور معمول، مودیان مالیاتی که حجم فروش آنها بر اساس پایگاه داده سازمان مالیاتی بیش از ۴۸ میلیارد روپیه است، امکان استفاده از این دستگاه ها را نخواهند داشت و ملزم به ارائه اظهارنامه خواهند بود.

۲- به منظور رعایت اصل عدالت در مالیات دولتی، مقرر شد برای هر یک از مودیان مالیات مقطوع بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تاکنون در سامانه های شرکتی تعیین شود. این اطلاعات شامل مبلغ واریز شده به دستگاه های POS متعلق به مودیان، اطلاعات فروش آنها در گزارش تراکنش های فصلی، میزان مالیات پرداخت شده در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط است. مودیان محترم با ورود به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir
و با وارد کردن کد ملی خود می توانند اطلاعات خود را مشاهده کرده، از میزان مالیات مقطوع دریافت کرده و آن را پرداخت و یا نگهداری کنند.

۳- با توجه به افزایش هزینه نیروی کار توسط همکاران در ایام کرونا، کلیه تخصیص حجم کاری که ۱۴۰۰ درآمد مالیاتی برای آن محاسبه شده است، به میزان قابل توجهی با نسبت مالیات بررسی قبلی تعدیل شد. سال و مالیات وضع شده برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد. با این حال، مودیان مالیاتی که از مبلغ کسر شده ناراضی هستند، همچنان می توانند به جای استفاده از بند ماده ۱۰۰، نسبت به استرداد وجه اقدام کنند.

۴- مشاغلی از قبیل بنگاه های معاملات ملکی، نمایندگی های خودرو، نمایندگی های بیمه، مشاورین املاک تایید شده و نمایندگانی که ادعا می کنند بخشی از مبلغ واریزی در حسابشان برای فروش نیست می توانند از تبصره ماده ۱۰۰ برای استفاده از اطلاعات استفاده کنند. فروش بلادرنگ از طریق اتحادیه های صنفی یا اتحادیه های کارگری مرتبط با مالیات معاونت مالیاتی یا گزینه حواله را انتخاب کنید.

۵- همانطور که از نمایندگان محترم احزاب و شوراها به ویژه اعضای محترم هیأت مدیره شورای احزاب ایران و شورای اصناف تهران که با مشارکت در رایزنی های دلسوزانه و همدلانه فضای دلسوزی و همکاری را فراهم کردند تشکر می کنم. ملاقات با آنها دلسوزانه مالیات های سراسر کشور همچون گذشته آماده برگزاری جلسات با نمایندگان محترم اتحادیه و پاسخگویی به سوالات و مناقشات می باشد.

انتهای پیام/