اعزام یک میلیون نفر به مریخ با ۱۰۰۰ کشتی مدرن نوحhttps://www.iscanews.ir/service/دانش به گزارش گروه علم و فناوری باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز); هفته گذشته اسپیس ایکس دهمین سالگرد تکمیل اولین ماموریت ایستگاه فضایی بین المللی COTS 2 Dragon و سپس زمین را جشن گرفت. چند سال پیش، در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۸، این شرکت در چهارمین تلاش خود با فالکون ۱ به دور زمین رسید. اندکی پس از این ماموریت، ایلان ماسک ادعاهای جالب و جاه طلبانه ای را مطرح کرد و در توییتی نوشت که قصد دارد با ساخت بیش از هزار فضاپیما، یک میلیون نفر را به مریخ بفرستید.

ادعاهای غیر منطقی؟

این خبر با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است و حتی علاقه‌مندان به فضا نیز با وجود پنهان‌کاری پنهانی درباره ضرب‌الاجل‌ها، از ادعاهای ماسک ناامید شده‌اند.

ایلان ماسک با اطمینان زیادی در توییتی نوشت که بیش از هزار فضاپیما را طراحی و ساخته است. ماسک نام این کشتی ها را کشتی های نوح (بسیار مدرن) گذاشت و اعلام کرد که تا سال ۲۰۵۰ به این هدف خواهد رسید.

اسپیس ایکس هنوز فضاپیمایی را به مریخ پرتاب نکرده است، اما ادعا می کند که اولین مدار خود را در تابستان امسال انجام خواهد داد، زیرا تمام این مذاکرات در حال انجام است زیرا نیروی هوایی ایالات متحده همچنان بازرسی محیط زیست فضاپیما را به تاخیر می اندازد.

کشتی ستاره

این کشتی یا به قول ایلان ماسک یک کشتی ستاره دار دو قسمتی خواهد بود. قسمت اول یک آمپلی فایر ۷۰ متری با ۳۳ موتور رپتور ۲ خواهد بود. شاتل فضایی استارشیپ که ۵۰ متر طول دارد در بالای قسمت اول قرار خواهد گرفت. در راه اندازی این آژانس، ماسک همچنین به Starlink 2، ارائه دهنده خدمات اینترنتی اشاره کرد.

ناسا با محاسبات بیشتر رو به جلو حرکت می کند

دلیل اصلی اینکه گاهی اوقات طرح‌های ایلان ماسک بازخورد منفی دریافت می‌کنند، این واقعیت است که حتی با سطوح بالای SpaceX، این طرح‌ها واقعی نیستند. شاید شاخص اصلی این باشد که چگونه تلفظ ماسک با برنامه های ناسا برای مریخ مطابقت دارد.

در حالی که ماسک می گوید اسپیس ایکس تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون انسان را به مریخ می فرستد، ناسا تنها می خواهد اولین انسان ها را بین سال های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ به مریخ بفرستد.

علاوه بر این، نیروی هوایی ایالات متحده اخیراً ۵۰ هدف کلیدی را که می خواهد قبل و در طول اولین سفر خود به مریخ به دست آورد، اعلام کرد. این طرح موانع دشواری را که ناسا با آن روبرو خواهد شد، ترسیم می کند. مانند این که ماهیچه های فضانوردان به قدری کاهش یافته است که ممکن است هنگام رسیدن به سیاره سرخ در راه رفتن دچار مشکل شوند.

با این حال، به نظر می رسد که استعمار مریخ فرآیند عجیبی است و پر از آزمون و خطا خواهد بود. بنابراین، اولین انسانی که ناسا قصد دارد به سیاره سرخ بفرستد، دانشمندان و کارشناسان آموزش دیده خواهند بود. برعکس، ماسک اخیراً اعلام کرده است که «تقریباً هر کسی» می‌تواند با یک بلیط ۱۰۰۰۰۰ دلاری کشتی ستاره‌ای به مریخ سفر کند.