اعمال شب و روز اول محرم


فرادید| محرم آغاز سال جدید قمری است و در مکتب تشیع، بزرگداشت واقعه عظیم و باشکوه کربلاست که باعث شد تصویر رشادت ها و عظمت امام حسین (ع) در تاریخ ماندگار شود. شنبه ۱۷ مرداد برابر با اول محرم است.

از امام رضا علیه السلام نقل شده است که چون ماه محرم فرا می رسید پدرم را خندان نمی دید و غم و اندوه بر او غالب بود تا روز دهم که روز عاشورا فرا رسید. روز مصیبت و اندوه و گریه او بود و می گفت امروز روز شهادت حسین علیه السلام است.

شب اول

سید در اقبال برخی از دعاهای این شب را فرمود:

اولین: در هر رکعت صد رکعت بخواند.

دومین: دو رکعت در رکعت اول حمد و ثنا و در رکعت دوم حمد و حمد.

سوم: در هر رکعت حمد دو رکعت و یازده قول «هُلّ الله احد» است. این شب و روزه صبح که اول سال است، مانند کسی است که تمام سال را روزه گرفته باشد، در آن سال به خوبی و محفوظ بماند و اگر بمیرد به بهشت ​​می رود. همین طور سید به تمدید نماز این ماه و در صورت امکان این نماز شب و نماز و خواندن قرآن در اول وقت اشاره کرد.

روز اول محرم

بدانید که روز اول ماه محرم اولین روز از سال قمری است و در آن دو عمل است: اول: روزه، در روایت ریان بن شبیب از حضرت رضا علیه السلام وارد شده است. هر که روزه بگیرد. امروز و خدا را بخوان که خدا دعای اوست، همان گونه که دعای زکریا را مستجاب کرد.

دوم: از حضرت رضا (علیه السلام) روایت شده است که فرمود: «رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در روز اول ماه محرم دو رکعت نماز می خواند و چون تمام شد. او دارد نماز می خواند دستان خود را به سوی آسمان بلند می کرد و این دعا را سه مرتبه می خواند:

اللَّهُمَّ أَنْتَ الْإِلَهُ الْقَدِیمُ وَ هَذِهِ سَنَهٌ جَدِیدَهٌ فَأَسْأَلُکَ فِیهَا الْعِصْمَهَ مِنَ الشَّیْطَانِ وَ الْقُوَّهَ عَلَى هَذِهِ النَّفْسِ الْأَمَّارَهِ بِالسُّوءِ وَ الاشْتِغَالَ بِمَا یُقَرِّبُنِی إِلَیْکَ یَا کَرِیمُ یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ یَا عِمَادَ مَنْ لا عِمَادَ لَهُ یَا ذَخِیرَهَ مَنْ لا ذَخِیرَهَ لَهُ یَا حِرْزَ مَنْ لا حِرْزَ لَهُ یَا غِیَاثَ مَنْ لا غِیَاثَ لَهُ یَا سَنَدَ مَنْ لا سَنَدَ لَهُ یَا کَنْزَ مَنْ لا کَنْزَ لَهُ یَا حَسَنَ الْبَلاءِ یَا عَظِیمَ الرَّجَاءِ یَا عِزَّ الضُّعَفَاءِ یَا مُنْقِذَ الْغَرْقَى یَا مُنْجِیَ الْهَلْکَى یَا مُنْعِمُ یَا مُجْمِلُ یَا مُفْضِلُ یَا مُحْسِنُ

خدایا تو خدای ابدی هستی و این سال نو است، در این سال از تو می خواهم که مرا از شر شیطان حفظ کنی و بر شخصیت گناهکارم قدرت و تسلط عطا کنی و با آنچه مرا نزدیکتر می کند مقابله کنم. به تو ای صاحب بزرگ و جلال، یاری درماندگان، گنج بی گنج، پناه ناتوانان، فریاد ناتوانان، تکیه گاه ناامیدان، گنج بی گنج، آزمون نیکو، امید بزرگ، ای شکوه ناتوان، ای نجات دهنده غرق شدگان، ای نجات دهنده هلاک شدگان، ای بخشنده، ای بخشنده، ای چند برابر، ای بخشنده.

أَنْتَ الَّذِی سَجَدَ لَکَ سَوَادُ اللَّیْلِ وَ نُورُ النَّهَارِ وَ ضَوْءُ الْقَمَرِ وَ شُعَاعُ الشَّمْسِ وَ دَوِیُّ الْمَاءِ وَ حَفِیفُ الشَّجَرِ یَا اللَّهُ لا شَرِیکَ لَکَ اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا خَیْراً مِمَّا یَظُنُّونَ وَ اغْفِرْ لَنَا مَا لایَعْلَمُونَ وَ لا تُؤَاخِذْنَا بِمَا یَقُولُونَ حَسْبِیَ اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ او پروردگار عرش اعظم است که به هر یک از پروردگار ما ایمان دارد و ذکری از او نمی شود، مگر اولین قوم پروردگار ما و نه.

تاریکی شب و روشنایی روز و نور ماه و پرتوهای خورشید و صدای آب و صدای برگ درختان به تو تعظیم می کنند ای خدا شریکی برای شما وجود ندارد پروردگارا، بهتر از آنچه آنها فکر می کنند باشیم و ما را به خاطر آنچه نمی دانند ببخش و ما را به خاطر آنچه درباره ما می گویند سرزنش مکن، خدا مرا بس است، معبودی جز او نیست، بر او توکل کردم. . و او پروردگار عرش بزرگ است ما به او ایمان آوردیم. همه چیز از سوی پروردگار ما آمده است و جز حکیم نباید آنها را متذکر شود، پروردگارا پس از هدایت ما دلهای ما را از دست مکن و از جانب خود رحمتی به ما عطا کن که تو ارحم الراحمینی.

شیخ طوسی فرموده است: روزه ده روز اول محرم مستحب است، ولی در روز عاشورا تا بعد از ظهر از خوردن و آشامیدن پرهیز شود، سپس کمی تربت بخورد، گناهان را نجات می دهد.