افزایش ۳ برابری تجارت ایران و ارمنستانبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعامل بسیار خوب ایران و ارمنستان در یک سال گذشته گفت: من و سایر وزرا و فعالان اقتصادی ایران به ارمنستان سفر کردیم و زمان. این سفرها جلسات زیادی داشتیم که ایجاد شد و خوشبختانه تاثیرات زیادی در تعامل اقتصادی این دو کشور پدید آمده است.

فاطمی امین افزود: برقراری روابط اقتصادی با کشورهای همسایه به ویژه ارمنستان برای ما بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم این روند رو به رشدی که در اقتصاد و تجارت بین دو کشور آغاز شده تداوم یابد و تقویت شود.

وی با اشاره به ۲۳ فصل کاری که در سفر به ارمنستان ترسیم شده است، گفت: کارهای بزرگی در حال انجام است که یکی از آنها ادغام ایران و اوراسیا است و قطعاً وقتی ادغام ایران و اوراسیا تکمیل شود، رابطه بین این دو کشور بهتر خواهند شد و به سرعت رشد خواهند کرد.

فاطمی امین گفت: موضوعات مختلفی از جمله ایجاد مرکز تجاری ایرانی در ایروان، ارائه خدمات فنی و مهندسی توسط شرکت های ایرانی به ارمنستان، نظافت و انتقال پول از جمله اقدامات انجام شده و توسعه یافته و موارد دیگری از جمله. مالیات حمل و نقل چیزی وجود دارد که باید پیگیری شود. رشد ۴۰ درصدی مبادلات دو کشور از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون نشان دهنده روند رو به رشد تجارت بین دو کشور است.

در ادامه این دیدار تیگران خاچاتوریان وزیر دارایی جمهوری ارمنستان با بیان اینکه این اولین سفر خود به ایران است و برای ارزیابی سطح روابط، گفت: جهت گیری روابط دو کشور در جهتی که اکنون نه تنها نمی توان در مورد مسائل مربوط به وزارتخانه های خود بحث و بررسی کرد، بلکه امکان تبادل اطلاعات در مورد سایر مواردی که خارج از اختیارات وزارتخانه است نیز وجود دارد.

وی بیش از ۲۰ سرفصل کاری ذکر شده توسط فاطمی امین را ذکر کرد و گفت: این موضوعات در راستای توسعه روابط از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سرعت خوب و رو به رشدی در تبادل کالا و حجم مبادلات داشته ایم. در سال ۲۰۲۱، کل مبادلات بین دو کشور نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است، اما در ۹ ماه گذشته از سال ۲۰۲۲، شاهد افزایش ۴۰ درصدی بوده ایم.

وزیر دارایی ارمنستان ابراز امیدواری کرد که اگر بتوانیم با این سرعت ادامه دهیم، بتوانیم سطح مبادلات تجاری دو کشور را در سال آینده به یک میلیارد دلار برسانیم.

تیگران خاچاتوریان به سفر نخست وزیر جمهوری ارمنستان به ایران و دیدار وی با آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان اشاره کرد و گفت: هدف این است که نرخ مبادله کالا به ۳ میلیارد دلار برسد. آینده. سال ها.”

وی توسعه، بهسازی و نوسازی گذرگاه گمرک مغری را از اقدامات و اقدامات قوی ارمنستان عنوان کرد و گفت: امیدواریم تا سال ۲۰۲۵ این گذرگاه تعمیر شده به بهره برداری برسد و بتواند روزانه ۷۵۰ کامیون خدمات رسانی کند. . این یعنی سه برابر شدن تعداد این کامیون ها نسبت به امروز.

وزیر دارایی جمهوری ارمنستان نیز موضوع دیگری که در مرکز توجه ما قرار دارد، حضور و مشارکت شرکت های ایرانی در ساخت بزرگراه جنوب به شمال ارمنستان است که باعث ایجاد بار و بار می شود. فراهم می کند. فرصت سفر مقرون به صرفه

وی با تاکید بر اهمیت پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا گفت: بسیار خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران موفق به دستیابی به توافق نهایی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شده است و امیدواریم با امضای یک توافق نهایی در عوض براساس یک توافق موقت، سال آینده شاهد شکوفایی ارتباطات و تعامل در این راستا خواهد بود.

وزیر دارایی ارمنستان نیز گفته است: موضوع دیگری که همکارانم با جمهوری اسلامی ایران در میان گذاشتند و توافقنامه و تفاهم نامه امضا کردند، تمدید قرارداد طیف گاز و برق است.

خاچاتوریان وزیر دارایی ارمنستان با ابراز خرسندی از راه اندازی مرکز تجاری ایران در ارمنستان از افتتاح آن در ماه آینده خبر داد و گفت: این مرکز می تواند میدانی واقعی برای تجار ایرانی و ارمنی باشد تا اقدامات واقعی خود را در این زمینه ارائه دهند.

وی در همین راستا افزود: فکر می کنم با راه اندازی این مرکز تمام بحث هایی که از طریق تمرکززدایی انجام شده است می تواند به صورت متمرکز در یک مرکز انجام شود که منجر به ظهور ایده ها و اقدامات جدید در همه زمینه ها می شود.

وزیر دارایی ارمنستان در خصوص موضوع مالیات راه نیز گفت: از آنجایی که این موضوع زیر نظر وزارتخانه دیگری است وارد جزئیات آن نمی شوم اما می دانم اقداماتی برای کاهش عوارض جاده ای انجام شده است.

خاچاتوریان درباره اقدامات انجام شده در خصوص مناطق آزاد نیز گفت: در جلسه ای که در وزارت اقتصاد و دارایی ایران داشتیم و مسئولان مناطق آزاد اقتصادی نیز حضور داشتند، باید طرح ارائه شود و با ارائه توصیه ها . می گویند چگونه منطقه آزاد مغری را توسعه دهیم و یا ایجاد مناطق آزاد مشترک اجرا شد و باید تا دو هفته آینده این طرح به ارمنستان ارائه شود تا نظر طرف ارمنی نیز در این مورد ارائه شود. پیشنهادات.

وی در پایان گفت: از فرصت این سفر استفاده می کنم تا به شما اطمینان دهم که وزارت مالیه از هیچ تلاشی برای تسریع در تمام تصمیمات توافق شده فروگذار نخواهد کرد.

انتهای پیام/