افزایش ۸.۵ درصدی سهمیه آسیا برای جام جهانی ۲۰۲۶


کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت که چگونه سطح ۸.۵ قاره را برای جام جهانی بالا ببرد.

به گزارش AFC، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا فرم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۷ را اعلام کرد.

مرحله مقدماتی جام جهانی ۱: ۲۲ تیم که در رده بندی فیفا در رده های ۲۶ تا ۴۷ آسیا قرار دارند، به صورت رفت و برگشت به رقابت می پردازند و ۱۱ برنده به دور بعد راه می یابند.

دور دوم مقدماتی جام جهانی و مقدماتی جام ملت‌ها: ۳۶ تیم (تیم‌های اول تا بیست و پنجم آسیا در رده‌بندی فیفا به اضافه ۱۱ برنده دور اول) در ۹ گروه چهار تیمی، هر کدام از تیم‌ها، تقسیم می‌شوند. که به صورت دوره ای به رقابت خواهند پرداخت. دو تیم برتر هر گروه و در مجموع ۱۸ تیم جواز حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ را کسب خواهند کرد.

۱۸ تیمی که مستقیماً جواز حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ را کسب می‌کنند به سه گروه شش تیمی تقسیم می‌شوند که به صورت رفت و برگشت به رقابت می‌پردازند و دو تیم برتر هر گروه در مجموع شش تیم به طور مستقیم حضور خواهند داشت. جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶. پیدا شد.

مرحله نهایی انتخابی جام جهانی: با حضور تیم های سوم و چهارم گروه های قبلی برگزار می شود. شش تیم در دو گروه سه تیمی قرار می گیرند و به صورت رفت و برگشت به رقابت می پردازند.

دو تیم برتر هر گروه جواز حضور در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ را کسب خواهند کرد. تیم های دوم هر دو گروه در پلی آف قاره ای به رقابت خواهند پرداخت.

به این ترتیب ۸.۵ مقام در آسیا برای جام جهانی مشخص می شود و ۶ تیم دیگر راه یافته به جام ملت های آسیا در سایر رقابت ها مشخص می شوند.