انتخاب سرمربی رفراندوم نیست که هواداران به آن رای دهند/ مجیدی فکر نمی کند هر وقت تیم نداشته باشد می تواند برگردد – پایگاه خبری تحلیلی افق


امیر حجرضایی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم ، با انتقاد از لیگ فوتبال در فصل گذشته گفت: حقیقت این است که من در کل لیگ ایران را ندیدم و میانبرها و اتفاقات حساسی به تلفن همراهم آمد و تماشا کردم. جدا از اتفاقات داخل زمین و دیدگاه های مختلف که بسیاری از آنها بوی اخلاق می داد، همه را دنبال می کردم و با جریانات فوتبال ایران بیگانه نبودم و کیفیت بازی را در سطح خوبی ندیدم و همیشه همینطور است. بر مربیان، داوران و سرپرستان خوب تاکید کرد. من چیز مهمی ندیدم اما اگر آماری وجود دارد، البته بهتر است نظر بدهید.

*خبر خوبی از این فوتبال نیست

وی ادامه داد: قاعدتا عده ای در سنین پایین خوش درخشیدند و بازی های خوبی انجام دادند اما این نتیجه بسیار ناچیزی است و پتانسیل فوتبال ایران بالاتر از این مسائل است. در فوتبال ایران هرج و مرج است و به جز یکی دو بخشش، همه فوتبال ما درگیر هرج و مرج و بدرفتاری است. در راس خود فدراسیون فوتبال قرار دارد که هیچ نظم و خبر خوبی در آن به گوش نمی رسد. فقط هواداران تیم بعد از ۹ سال پیروزی را جشن گرفتند و فقط مسابقات برگزار شد. در مجموع می توانم بگویم هیچ اقدامی علیه فوتبال ایران در راستای لیگ برتر صورت نگرفته است، حالا حتی بحث بداخلاقی ها باقی مانده است و مثنوی هفتاد من کاغذ است.

* خیلی از اسامی فوتبالی را نمی شناسم. ما بدون سلاح به جام جهانی می رویم

حجرضایی با اشاره به مشکلات فوتبال ایران تاکید کرد: بسیاری از کسانی که فوتبال را چه در فدراسیون و چه در باشگاه ها اداره می کنند، قلب فوتبال را به طور کامل درک نمی کنند و درکی از فوتبال ندارند. بسیاری از این نام ها را نمی دانم. حالا ممکن است در جای دیگری مفید باشند، اما مطمئناً در فوتبال مفید نبودند و عملکردشان نشان از فساد زیادی داشت. بر اساس آنچه در رسانه ها منتشر شد، دیدیم که چقدر دلسوزانه بود. عزیزی کارمند ۱۱ ماهه فدراسیون با آماری که نشان می دهد او و میزبانش چه دریافتی داشته اند بیرون آمد و حالا به جام جهانی رسیده ایم، اوضاع خوب نیست.

وی افزود: قصد مقایسه ندارم چون هیچ توقعی از این فوتبال ندارم، گفتن اینکه تیم های آسیایی با چه چیزی بازی می کنند و همه حریفان ما بیز هستند اما به دلایل مختلف که بخشی از آن ربطی به فدراسیون و خارج ندارد. مسائل ورزشی، تیم ها اینگونه برای بزرگ ترین رویداد چهار ساله جهان آماده نمی شویم و بدون سلاح وارد این مسابقات می شویم.

* انتظار ندارم به یحیی گل محمدی حمله شود

سرمربی سابق تیم ملی با اشاره به دومین قهرمانی پرسپولیس پس از کسب ۵ قهرمانی متوالی در لیگ برتر خاطرنشان کرد: می توانم نمونه خارجی هم بیاورم. یوونتوس ۹ بار متوالی قهرمان ایتالیا شده است اما در یکی دو سال اخیر نتوانسته چهارمین قهرمانی اروپا را به دست آورد. نه اینکه تیم باید همیشه قهرمان باشد، چه برسد به آلمان، جایی که بایرن مونیخ در ۱۰ سال اول حضور داشته است، اما اگر بخوانید، حامیان مالی پشت بایرن مونیخ سرمایه داران وحشتناک و گشاده روی هستند تا هر بازیکنی را جذب کنند. خواستن وقتی از سمت سفیر اسپانیا برکنار شدند، رسانه های آلمانی به شوخی نوشتند حالا برویم بوندسلیگا را ببریم! آنها همیشه آنها را به آلمان می فرستند و گاهی اوقات فقط دورتموند می تواند آنها را میخکوب کند. هر مربی آنجا با بایرن مونیخ پیروز شده است، در واقع جدای از تشکیلات، پتانسیل مالی آنها نیز بسیار زیاد است. طبیعتاً انتظار ندارم به یحیی گل محمدی حمله شود. او دو بار قهرمان شد اما مشکل هم داشت و من از او انتقاد می کنم.

* یحیی در جمع بازیکنان با خریدهای جنجالی قابل انتقاد است

حاجرضایی درباره سرمربی فصل گذشته سرخپوشان در لیگ خاطرنشان کرد: گل محمدی سعی می کند در مصاحبه اش خود را فاقد ایراد ببیند. تیمی که فقط برای قهرمانی می‌جنگد، وقتی می‌بازد، مجموعه‌اش را می‌بازد، نه فردی، و البته مربی هم روی او تأثیر زیادی دارد. از داخل باشگاه پرسپولیس اطلاعی نداریم و چند مدیرعامل را عوض کرده اند. شاید یحیی در جمع بازیکنانش به شدت مورد انتقاد قرار گیرد و در خریدش بتوان به جای او به نقد او پرداخت، اما نابودی برنده دوم و ترک قهرمانی مثل آوار در سر ظلم بزرگی است. در واقع مجموعه ای است که هرگز در جای خود نبوده است. برانکو در شرایطی که پنجره ها بسته بود و بازیکنان رفتند، هرگز گلایه نکرد و نتایج را به کسی منتقل نکرد. همیشه از امید می گفت. تیم او سه سال قهرمان ایران شد و یک سال هم با تفاضل گل قهرمانی را از دست داد.

* انتخاب سرمربی رفراندوم نیست که هواداران به آن رای دهند

وی ادامه داد: گاهی به این جوانان که آینده فوتبال هستند امیدوار می شود اما گاهی صحبت هایی می شود که مدام حرفم را تکرار می کنم. مصاحبه هایی که می کنند مثل باشگاه پرسپولیس نیست. من تعجب می کنم زیرا در عصر فناوری، کسانی که در سطوح بالاتر کار می کنند، به دلیل قدرت بیان و اطلاعات و ادبیاتی که استفاده می کنند، باید قدرتمندتر باشند. در عین حال، رای دادن به یک مربی یا اخراج برای هواداران مناسب نیست، اگر نتایج مربی تایید نشد، تصمیم گیری در مورد ماندن یا رفتن به عهده باشگاه است و اگرچه نظر هواداران محترم است، اخراج سرمربی ربطی به هوادار نداره انتخاب سرمربی یک همه پرسی نیست که همه در آن شرکت کنند، بلکه یک بحث مدیریتی و تلاش مشترک با کادرفنی است که باید با آنها صحبت کنند تا ببینند چه راه حلی می توانند پیدا کنند.

* کاش مطهری در مصاحبه هایش دقت بیشتری می کرد

وی رکورد یحیی گل محمدی در پرسپولیس را قابل قبول دانست و گفت: دو تورنمنت با یک نایب قهرمانی در ایران و یک نایب قهرمانی در آسیا آمار بدی نیست اما می دانم که هواداران این تیم فقط برای مدت طولانی قهرمانی را می خواهند. حمل و نقل. – وقتی یک مربی بعد از مسابقه با یک نفر اول صحبت می کند و اعتراف می کند که اشتباه کرده است، تاثیر مثبتی روی مهارت های تیم دارد، من حمید مطهری را به عنوان چهره آینده فوتبال ایران دوست داشتم، اگر او را دیده بودم، می دیدم. به او می گفت ای کاش این صحبت هایی که اخیراً می بینیم آبروی مربیگری این جوان را که پسر خوب و مربی خوبی است خدشه دار می کند. که در مصاحبه خود دقت کرده بود اینها در جامعه بازتاب زیادی دارد.

* فاجعه منچستریونایتد تاثیری بر پرسپولیس نداشت

حجرضایی با اشاره به بداخلاقی های گسترده در فوتبال ایران به تسنیم گفت: متاسفانه در فوتبال ما اتفاقات فاجعه آمیزی شده که عده ای توهین می کنند. منچستریونایتد بعد از آن دهه فصل فاجعه باری را پشت سر گذاشت که تیمی پرافتخار بود اما این اتفاق برای پرسپولیس نیفتاد. چند سال قهرمان شد و امسال که قهرمان نشد دوم شد. یعنی اگر این تیم مثلاً ۴ گل برای فجرسپاسی می خورد سرش را می بریدند. در مورد کل فوتبال ایران هم می گویم خوب است حتی اگر نتوانیم برنده شایسته ای باشیم و صحبت های بعد از بازی عصبانی و منطقی نباشد. توانایی منطقی مربیان باید بالا باشد. پیام من به هواداران این تیم که امیدوار به کسب یک سری قهرمانی هستند این است که بایرن مونیخ بی نظیر است. آنها رکورد قهرمانی انگلیس را در اختیار دارند.

* قتلگاه محمد را به قتلگاه نفرستید

این کارشناس فوتبال تاکید کرد: هر روز سعی می کنم یک کلمه بیشتر یاد بگیرم و نمی دانم چرا جامعه فوتبال وقت خود را تلف می کند. ما فروتنی و زمین خوردن را نمی بینیم، بلکه رقابتی را می بینیم که به جنگ تبدیل می شود. بگذارید مثالی از بازی منچستریونایتد و رئال مادرید بزنم، این مسابقه به نوعی زندگی را منعکس می کند. سیتی تا ۹۰ دقیقه زنده است و بازی به وقت های اضافه می رود. در این ۵ دقیقه بازی تغییر می کند، سیتی جان خود را از دست می دهد و باید در وقت اضافه به زندگی بازگردد. برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمایی ارل منتقل شده اید. او دلش شکسته است، اما وقتی از او در مورد برنامه هایش سوال می شود، می گوید از بازی مقابل نیوکاسل جان سالم به در خواهیم برد. وقتی فوتبال تمام شد، کلمات و عبارات باید تمام شوند. شاید من به دنبال یک مدینه فاضله در فوتبال هستم و شاید در مورد آن اشتباه می کنم، اما من واقعاً می خواهم که اینطور باشد. فوتبال در حال سراشیبی است، گل محمدی را به مسلخ نفرستیم با وجود اینکه اشتباه کرده است می توان از او انتقاد کرد.

* منچستر هم مثل پرسپولیس در دفاع مشکل داشت

وی افزود: ادامه یا قطع ارتباط با باشگاه بر عهده یحیی است اما حمله ارتش به او کار خوبی نیست. تغییرات در فوتبال رایج است. بهترین بازیکنان از زمین خارج می شوند و بهترین مربیان کنار گذاشته می شوند. در مورد تخت جمشید دو سه شی مهم وجود دارد که تخریب شده است. مسابقات بد، از دست دادن بازیکنان کلیدی و بدون جایگزین. این تیم مشکلات زیادی داشت و در دفاع ضعیف عمل کرد. منچستریونایتد هم همینطور است. داشتم مقاله ای می خواندم که مک گوایر هری به مبلغ ۸۷ میلیون دلار یا دلار از لسترسیتی خریداری شده است، کارشناسان معیارهایی را مشخص کرده اند و بر اساس آنچه از این بازیکن انتقاد کرده اند. طبق این شاخص ها قیمت ۳۵ میلیون بود و دیدند منچستریونایتد پول را دور انداخته است. او یک تکنسین خطای بزرگ بود، در یک بازی اشتباه ۵ بازی انجام داد و این برای تیم بسیار خطرناک است.

* در کشور صاحب یک مربی فوتبال ۵ روز از تیمش جدا شد و متهم شد

حاج رضایی تاکید کرد: پرسپولیس مشکلات فنی زیادی داشت، ما هم نمی دانیم بیرون چه اتفاقی افتاد. گل محمدی شاکی معمولی بود و کمتر خوش بینانه صحبت می کرد. او چندین بار تمرینات تیمی را متوقف کرد. چون جذب یحیی شده ام از این بابت درباره آینده اش انتقاد می کنم. ۴-۵ روز چطوری؟ اگر این اتفاق در یک کشور تحت سلطه فوتبال رخ می داد، مربی به دادگاه ورزشی منتقل می شد. آیا می توان ۵ روز تمرین فوتبال حرفه ای را ترک کرد و بعد با وساطت برگشت؟ این یک عامل روانی بزرگ بود که فشار زیادی بر روی هواداران پرسپولیس وارد کرد. با این حال این تیم با اختلاف ۵ امتیازی دومین برنده ایران شد.

* مجیدی نباید فکر کند هر لحظه بدون تیم می تواند برگردد

حجرضایی در خصوص جدایی فرهاد مجیدی و استقلال گفت: پیشکسوتان استقلال از این موضوع گلایه داشتند و معتقد بودند او بارها این کار را کرده است. الان مثالی را یادم می آید که یک بار استادیوم را بوسید و گفت دخترم مریض است و از این تیم خداحافظی کرد اما به قطر رفت و در باشگاهی آنجا بازی کرد. فوتبال ما به سمتی می رود که کاملاً با پول هدایت می شود و بقیه همه چیز تحت پوشش این است. رفتن مجیدی را غیراخلاقی نمی‌دانم، چون رفتن به یک باشگاه خارجی به نفع مالی و کسب تجربه بیشتر است، اما او نباید فکر کند الان بدون باشگاه رفتن استقلال را خودکفایی می‌کند. این ایده خوبی نیست. با اینکه وقتی از استقلال رفت، کارش را غیرحرفه ای و غیراخلاقی دیدم، تیمش را رها کرد و رفت، اما چون به این موفقیت دست یافته و از این موقعیت استفاده می کند، این را چندان مهم نمی دانم.