ایران در راه رسیدن به اوج هفتمین موج کرونا است


یکی از اعضای کمیته علمی کشوری درباره وضعیت اخیر موج هفتم این بیماری در کشور، درباره نوع جدید شناسایی شده گفت: علیرغم اینکه میزان ابتلای نوع هندی BA 2.75 حدود ۱.۵ یا ۲ برابر بیشتر است. BA 4 و BA 5 اما مرگ و میر در این زیر سویه با سایر زیر سویه ها تفاوتی ندارد. بر این اساس، BA 2.75 هنوز به عنوان یک نوع نگرانی در نظر گرفته نمی شود.

دکتر. مجید مختاری با تاکید بر اینکه نوع اصلی کرونا در ایران همچنان BA 4 و BA 5 است، گفت: خوشبختانه نوع هندی BA 2.75 هنوز در ایران ظاهر نشده است. در واقع روند روند ابتلا بالاست، اما وضعیتی که قبلا تجربه کردیم هنوز رخ نداده و تعداد مبتلایان به بیش از ۱۰ هزار نفر در روز نرسیده است.

احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا؛ ۲ هفته دیگر

وی افزود: البته از سوی دیگر مرگ و میر ناشی از کرونا نسبت به چند هفته گذشته افزایش یافته است و با افزایش موارد روزانه، ممکن است پس از دو هفته تعداد فوتی ها تغییر کند.

وی با بیان اینکه به طور کلی میزان مرگ و میر انواع BA 4 و BA 5 بسیار کمتر از دلتا است، گفت: خوشبختانه با وجود میزان بالای آلودگی این نوع جدید، با افزایش قابل توجهی در مرگ و میر مواجه نبودیم و وضعیت تحت کنترل است. . بوده است امیدواریم با رعایت پروتکل های بهداشتی بیشتر، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از تردد غیر ضروری شاهد کاهش موارد باشیم.

جزئیات نوع جدید کرونا در هند

وی درباره نوع BA 2.75 توضیح داد: این نوع کرونا از هند وارد شد و بعد از ایالت های مختلف هند به سرعت چندین ایالت آمریکا و بخش هایی از اروپا را تحت تاثیر قرار داد.

هنوز مطالعات دقیقی در مورد نوع BA 2.75 هندی انجام نشده است، اما با توجه به گزارشات کشورهایی که درگیر این نوع هستند، مشخص است که با وجود اینکه نوع BA 2.75 هندی ۱.۵ یا ۲ برابر بیشتر از BA عفونی است. ۴ و BA 5 است، اما مرگ و میر در این زیر سویه با سایر سویه ها تفاوتی نداشت.

بر این اساس، BA 2.75 هنوز یک مشکل نگران کننده محسوب نمی شود و توسط سازمان بهداشت جهانی تحت نظارت است. بنابراین فعلا نباید ترس و تهدیدی از این دست وجود داشته باشد.

کی به اوج موج هفتم می رسیم؟

عضو کمیته علمی کرونا در مورد روند موج هفتم کرونا در کشور و زمان رسیدن به اوج این موج گفت: پیش‌بینی این اوج‌ها سخت است و احتمال خطا در پیش‌بینی وجود دارد. زیرا تفاوت های مهمی مانند رفتار اجتماعی وجود دارد.

با آزاد شدن ترافیک، حمل و نقل، جشن های مختلف، کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و … میزان ابتلا افزایش می یابد اما اگر مراقبت های اجتماعی انجام شود تا حدودی می توان وضعیت را کنترل کرد. در مورد اینکه چه زمانی در اوج این موج قرار بگیریم، در دو سه هفته آینده که رویدادهای کلیدی را تجربه کرده ایم، می توانیم بهتر صحبت کنیم.

حداقل نرخ واکسیناسیون اولیه برای گروه سنی زیر ۱۸ سال

وی در خصوص تزریق دوزهای یادآوری واکسن کرونا در گروه سنی زیر ۱۸ سال، گفت: در حال حاضر تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده است، اما در گروه سنی زیر ۱۸ سال حتی با واکسیناسیون اولیه نیز عقب هستیم. دو دوز واکسن).

دوز یادآور برای این گروه سنی مهم است، به خصوص دوز چهارم در گروه افراد زیر ۱۸ سال که بیماری های زمینه ای جدی یا نقص سیستم ایمنی دارند.

بالاترین نرخ مرگ و میر در جهان برای سالمندان واکسینه نشده

مختاری در مورد اکثر بیماران مبتلا به میکروب BA 4 و BA 5 گفت: این مشکل بیشتر در جوانان ایجاد می شود. سالمندانی که درگیر هستند در معرض خطر بستری شدن به ویژه در بخش‌های ویژه هستند، اما افراد این گروه که واکسن را دریافت کرده‌اند، به‌ویژه آن‌هایی که دوز سوم و چهارم را دریافت کرده‌اند، تعداد کمی از مبتلایان را دارند و این در زمان مرگ است. این میزان برای این گروه از افراد کاهش یافته است.

باید به یاد داشته باشیم که ۸۰ درصد مرگ و میرهای کرونا در جهان مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است که واکسینه نشده اند.

قرنطینه ۵ روزه برای بیماران جدید

وی در پاسخ به این سوال که افراد چه مدت پس از ابتلا به ویروس کرونا دیگر ناقل این بیماری نیستند و می‌توانند از قرنطینه خارج شوند، گفت: بیشتر علائم نوع جدید در سه روز اول ظاهر می‌شود و شدت آن. . علائم در روز چهارم شروع می شود

دوری از محیط کار و قرنطینه منوط به از بین رفتن علائم بدون مصرف دارو است. به طور کلی تا ۵ روز قرنطینه توصیه می شود.

علائم کرونا در بیماران مبتلا به BA 4 و BA 5

وی افزود: علائم اصلی عوامل BA 4 و BA 5 شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد، سرفه خشک، گرفتگی یا درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، درگیری دستگاه گوارش، اسهال و استفراغ، تب است. که خیلی واضح نیست)، خستگی شدید و درد عضلانی. در انقباض این زیرسویه بر خلاف سایر سویه ها مشارکت و از دست دادن حس بویایی و چشایی بسیار کم است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز از بحران کرونا خارج نشده ایم، گفت: همه تعاریف بحران (بحران جهانی) وجود دارد و تلاش برای رفع آن بسیار خطرناک است. بسیاری از کشورها هنوز آمار بالایی دارند و سفر نیز انجام می شود. از مردم می خواهم که همه جشن ها را انجام دهند، استفاده از ماسک همچنان در یک محیط بسته و بدون هوا بسیار مهم است.