ایران چهارمین مصرف کننده گاز در جهان است – پایگاه خبری تحلیلی اوغوف


خراسان نوشت: گزارش شرکت بریتیش پترولیوم ایران را به عنوان چهارمین کشور مصرف گاز در جهان پس از آمریکا، روسیه و چین معرفی کرده است.کشورهایی که همگی پرجمعیت هستند.

اما بررسی ها نشان می دهد که مصرف هر فرد در کشور ما در مقایسه با ۱۰ کشور بزرگ مصرف کننده گاز چندان رایج نیست.

اگرچه ایران یکی از پنج کشور پیشرو در تولید گاز در جهان است، اما مصرف زیاد آن، آن را به یکی از کشورهایی تبدیل کرده که از این نظر بیشترین مصرف گاز را دارد. در همین رابطه، خبرگزاری فارس روز گذشته گزارش داد که بر اساس هفتاد و یکمین گزارش سالانه شرکت نفت بریتانیا (BP) با عنوان «بررسی آماری انرژی جهان ۲۰۲۲»، ایران چهارمین کشور دارای بیشترین مصرف گاز در جهان در سال ۲۰۲۱ است. با مصرف ۲۴۱.۱ میلیارد متر مکعب گاز. این در حالی است که چند ماه پیش این شرکت در گزارشی اعلام کرد ایران با تولید ۲۵۶.۷ میلیارد مترمکعب، چهارمین کشور تولید گاز در جهان است. این بدان معناست که حدود ۹۴ درصد گاز تولیدی ایران فقط در داخل مصرف می شود.

ایران در مقایسه با سایر مصرف کنندگان گاز در جهان

بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم، ایران در شرایطی به عنوان چهارمین مصرف‌کننده گاز در جهان شناخته می‌شود که کشورهای اول تا سوم این فهرست یعنی آمریکا، روسیه و چین همگی جزو کشورهای دارای بیشترین گاز هستند. جمعیت اما این سوال مطرح می شود که ایران با جمعیتی کمتر از ۱۰۰ میلیون نفر احتمالا مصرف گاز بیشتری نسبت به کشورهای پرجمعیت دارد.

اگرچه اطلاعات مربوط به رابطه بین مصرف گاز و جمعیت در کشورهای مختلف نیاز به مطالعه بیشتری دارد، اما می توان سرانه مصرف گاز را در ۱۰ کشور پرمصرف در نظر گرفت. جدول زیر این را نشان می دهد.

همانطور که مشاهده می شود مصرف گاز برای هر نفر در ایران به ۲۷۹۰ مترمکعب در سال می رسد در حالی که این رقم برای مثال در آمریکا ۲۴۶۵، در روسیه ۳۲۵۰ با هوای سرد، ۲۶۲۰ در چین، ۳۱۶۱ در کانادا و سرد است. آب و هوا در عربستان با آب و هوای گرم ۳۳۷۰، در آلمان ۱۰۷۳ و در انگلستان ۱۱۳۰ متر مکعب در سال است، بنابراین می توان گفت مصرف گاز برای هر نفر در کشور ما چندان رایج نیست. در مقایسه با ۱۰ کشور مصرف کننده گاز دیگر.

با این حال، آمار و گزارش های دیگر نشان می دهد که فرصت تولید گاز در مقیاس بزرگ در کشور برای ارتقای فروش این محصول استراتژیک به دلیل مصرف زیاد و غیراستاندارد مانع شده است. به طوری که حتی در سند «نسبت تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور» که در پایان سال ۱۳۹۸ اعلام شد، به صراحت بیان شده است که تراز گاز کشور در سال های ۱۴۰۰، ۱۴۰۴ و … بد خواهد بود.

آیا مردم زیاد گاز مصرف می کنند؟

پاسخ به این سوال هم مثبت و هم منفی است. در واقع اگرچه ساختار مصرف برخی افراد صحیح نیست، اما باید درک کرد که اولاً طبق آمار سال ۱۳۹۶ مصرف گاز بخش خانوار در بین مناطق مختلف کشور در رتبه دوم قرار داشته است.

بر اساس سند نسبت تولید و مصرف گاز، در دوره مذکور نیروگاه ها ۳۲.۴ درصد، صنعت ۱۸.۸ درصد، خانوار ۲۷.۸ درصد، صنایع غیر اصلی ۸.۷ درصد، بخش دولتی ۳.۹ درصد، حمل و نقل سهم داشته اند. حدود ۳.۶ درصد و کشاورزی ۱.۲ درصد از گاز مصرفی کشور را به خود اختصاص داده است. بنابراین به طور کلی مصرف گاز زیاد را باید در بخش های مختلف جستجو کرد.

دوم، باید درک کرد که طبق سند مورد استناد در بخش خانگی، دلایل اصلی مصرف بالای گاز اتلاف گرما در ساختمان‌ها و استفاده از تجهیزات گرمایشی با راندمان پایین است. در این سند همچنین تاکید شده است که (در دوره مورد بررسی) در بخش نیروگاهی، متأسفانه به دلیل تعرفه بسیار پایین تولید گاز و برق، تمایل زیادی برای افزایش راندمان حرارتی نیروگاه ها وجود نداشت. در بخش صنعت نیز در این سند به دو صنعت سیمان و آهن و فولاد در تعیین اهداف کاهش مصرف گاز اشاره شده است.

ثالثاً در آخرین جایگاه باید به تعدیل یارانه این بخش بین دهک های مختلف درآمدی همزمان با تعدیل رویه ها و واقعی بودن قیمت این حامل مهم انرژی اشاره کرد. افزایش مصرف موضوعی که البته در بسیاری از ابعاد اجتماعی و رفاه مردم باید مورد توجه قرار گیرد.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=372834