بازار سرمایه در یک چرخه بدبینانه قرار دارد


بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه در حالی به معاملات خود پایان داد که نماگر اصلی روز بورس با افت ۰.۶۷ درصدی به سطح یک میلیون و ۳۲۲ هزار واحدی رسید و کمترین ارزش را از ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ مشاهده کرد.

در این روز شاخص هم وزن بازار در سطح ۳۸۲ هزار واحد قرار گرفت و ۱.۰۴ درصد کاهش یافت. در عین حال ارزش کل معاملات سهام خرد در روز یاد شده ۱۴۶۹ میلیارد تومان بود که حدود ۲۷۷ میلیارد تن سرمایه واقعی از بورس خارج شد. در عین حال نکته ای که بسیاری از سرمایه گذاران بورسی به آن علاقه مند هستند، واکنش بازار به محدوده حمایتی ۱۳۲۰۰۰۰ واحدی است.

از سوی دیگر بازار و سرمایه گذاران در حال حاضر منتظر انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه و گزارش های فصلی شرکت هستند تا با ارائه وضعیت این گزارش ها به بازار، بورس اوراق بهادار تهران را بگیرد. حداقل در کوتاه مدت، روندی باثبات دارد.

بازار سرمایه در یک چرخه بدبینانه قرار دارد

مجتبی دیبا، کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند معاملات بورس تهران پرداخت و گفت: در دومین هفته از فصل جدید سال ۱۴۰۱، وضعیت بازار با ناامیدی بیشتری نسبت به هفته گذشته همراه شد. شاخص کل و شاخص هم وزن عملکرد ضعیفی از خود نشان دادند و جریان پولی در بازار که در پایان هفته گذشته به شکلی بسیار اندک نشانه بهتری از خود نشان داد، دوباره در چرخه افزایش خروجی ها مشاهده شد. از پول که به طور کلی به فضای بدبینانه در بازار تعبیر می شود.

در این مدت عوامل مهمی در بدبینی فعلی بازار سرمایه مؤثر بوده است. توافق برجام و اعمال محدودیت‌های جدید برای صادرات نفت از سوی آمریکا و تاکید آمریکا بر ادامه محدودیت‌های جدید، ناامیدی بیشتری را در بازار ایجاد کرد. علاوه بر این، بازار مدت هاست که به دنبال احیای برجام و با توجه به ورود به گروه ها و صنایع مرتبط با برجام بوده تا بتواند عملکرد قابل قبولی برای کیف پول ها داشته باشد و سود خوبی به دست آورد. این روند

وی ادامه داد: اگرچه در روزهای اخیر اخباری مبنی بر آزادسازی وجوه بلوکه شده به ویژه در کره برای آزادی زندانیان آمریکایی منتشر شد، اما بورس به دلیل عدم تایید طرف های مذاکره تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفت، اما از سوی. نگاه فنی به بازار، سطح قدرت بحرانی یک میلیون و ۳۲۰ هزار واحدی تعدیل شده است و تأثیر بورس تهران در این محدوده برای فعالان بازار سرمایه بسیار مهم است، زیرا به نظر می رسد در صورت از بین رفتن این سطح حمایت، بازگشت اعتماد اهالی بازار سرمایه به بازار دشوارتر از وضعیت فعلی خواهد بود. در عین حال با توجه به مرحله حرکت دماسنج اصلی بازار سرمایه به نظر می رسد روند نزولی نماگر مذکور تا سطح یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد اما در جهت مخالف ادامه یابد. به احتمال زیاد این فرکانس تا ۱۰ روز آینده ادامه خواهد داشت. فرکانس مهم و معتبر تلقی می شود، احتمال پشتیبانی را در این سطح افزایش می دهد.

بازار منتظر گزارش عملکرد شرکت ها است

این کارشناس گفت: در حالی که بورس همچنان به گزارش های ۶ ماهه شرکت ها و همچنین گزارش عملکرد تابستانی آن ها توجه ویژه دارد تا شاید گزارش های مذکور باعث احیای رشد کسب و کار و افزایش تقاضا شود. در آینده اما برای جلوگیری از فروپاشی بازار که امروزه در جدال جالبی در تفاوت پول و بورس هستیم.

دیبا در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال شرایط سیاسی امروز شرایطی را ایجاد کرده است که ریسک سیاسی را باید به ریسک های قبلی بازار اضافه کرد که این خود منجر به ایجاد شرایط سخت در داشتن نقشه راه بازار می شود. . آینده بازار

از سوی دیگر بحثی که این روزها در مورد بودجه سال آینده مطرح می شود، افزایش دستمزد و حقوق است که در هر صورت می تواند نیاز شرکت ها را افزایش دهد، هرچند از سوی دیگر باعث افزایش هزینه ها نیز می شود، اما اگر در معادله این موضوع برای شرکت‌ها خبر خوبی است که درک تورم را در جامعه افزایش می‌دهد، اما با این وجود لایحه بودجه احتمالاً به برخی از صنایع مانند معدن، پالایش، معدن و پتروشیمی آسیب می‌زند.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران