با احساس از دست دادن ایمان چه کنیم؟


فرادید| زندگی با بیماری های همه گیر، بلایای طبیعی، نژادپرستی، و مشکلات همیشگی ناشی از آنها، گاهی باعث می شود احساس کنیم ایمانمان در حال محو شدن است. در چنین شرایطی، نه تنها ممکن است ایمان خود را به یک قدرت برتر از دست بدهید، بلکه ممکن است ایمان خود را به انسانیت، خانواده یا خودتان نیز از دست بدهید.

به گزارش فرادید؛ بسیاری از افراد این روزها درگیر این پدیده هستند، به خصوص زمانی که احساس می کنند کنترلی بر وقایع زندگی ندارند. در این شرایط گیج کننده، ما به ایمان بیشتری نیاز داریم، اما درک آن در این مواقع کار آسانی نیست. البته وقتی همه چیز آنطور که باید باشد، ایمان آسان است، برعکس، وقتی هیچ چیز درست نیست، ایمان داشتن دشوارتر می شود.

به همین دلیل مهم است که بدانیم چه زمانی شروع به دریافت این احساسات می کنیم تا بتوانیم برای شروع دوباره گام برداریم یا به ایمان پایبند باشیم، به خصوص در مواقع سخت. در این مطلب دلایل سست شدن ایمان و راه های بازیابی آن را می خوانید.

ایمان چیست؟

کلمه ایمانایمان زیاد به چیزی یا کسی“یا”اعتقاد به وجود خدا، اعتقادات یا احساسات قوی مذهبی“توضیح داده شد. طبق مجله انجمن فیلسوفان مسیحی، ایمان به معنای ایمان آوردن به چیزی بدون دلیل آشکار است. کتاب مقدس مسیحی نیز ایمان را به عنوان “یقین امید و شواهد چیزهای دیده نشده” تعریف می کند.

بسیاری از مردم ایمان را با اعتماد به خدا، کائنات یا قدرت برتر مرتبط می دانند. ایمان یعنی باور به وجود و حضور نیروهایی بزرگتر از ما در زندگی، حتی اگر نتوانیم آنها را ببینیم. از آنجایی که قدرت بالاتر چیزی نیست که بتوانیم به معنای فیزیکی ببینیم، اگر دیگر تأثیر این نیروها را در زندگی خود احساس نکنیم، ممکن است ایمان خود را به آنها از دست بدهیم.

بسیاری از متون دینی شامل ایمان و ایمان و توکل به خدا و کمک خواستن از او در مواقع سخت است. در کتاب زبور و همچنین در کتاب تنخ و کتاب امثال آمده است: «هرگاه بترسم بر تو توکل می کنم».

ممکن است گاهی اوقات حضور خدا یا عزیزانتان را احساس نکنید. در این مواقع که احساس می کنید از آنها جدا شده اید، ایمان شما می تواند ضعیف شود. بسیاری از مردم ادعای ایمان دارند، اما ایمان زمانی آزمایش می‌شود که انسان آن را با عمل ثابت کند، به عبارت دیگر، زمانی که دلیلی برای اعتقاد به چیزی نداشته باشد، می‌توان فضیلت ایمان را در عمل انجام داد.

در قرآن کریم آمده است: «کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، به سبب ایمانشان، پروردگارشان آنها را هدایت می کند».

مصادیق ایمان عبارتند از: باور به اینکه خداوند در موقعیت های غیرممکن معجزه می کند، باور به اینکه غیرممکن ها با قدرت او ممکن است، و باور به اینکه آنچه اتفاق می افتد بخشی از یک برنامه بزرگ است.

دلایل تضعیف ایمان

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است یک فرد احساس کند ایمان خود را از دست می دهد. برخی از آن دلایل عبارتند از:

– فشار
– غمگینی
– از دست دادن، باخت، باخت، باخت، باخت
– بیماری
– تردید
– تصادف
– خیانت
– ترس
– تنهایی

با احساس از دست دادن ایمان چه کنیم؟

با احساس از دست دادن ایمان چه کنیم؟

ایمان در معنویت بسیار مهم است، زیرا در سلامت جسم و روح انسان نقش دارد. بسیاری از مردم افسردگی را با از دست دادن ایمان یکی می دانند. مطالعات نشان داده است که برای کسانی که احساس می کنند افسردگی آنها ناشی از تضعیف ایمان است، پرداختن به تمرین معنوی نتایجی دارد.

احساسات را بپذیرید و بپذیرید: در این مواقع قبل از هر چیز مهم است که خودتان را به خاطر داشتن این احساسات قضاوت نکنید. این احساسات مشروع هستند و شما نباید احساس گناه یا شرم کنید. بپذیرید که اینها احساسات شماست و باید با خودتان مهربان و دلسوز باشید. در مرحله بعد سعی کنید دلیل ایجاد این حس را پیدا کنید. برای سهولت در یافتن دلیل، می توانید از یک دوست نزدیک یا در صورت لزوم از یک مشاور کمک بخواهید.

مدیتیشن یا دعا: زمانی را به مدیتیشن یا دعا در آرامش اختصاص دهید تا بتوانید با کمک آنها با معنویات خود هماهنگ شوید. دعا و مراقبه تمرین های خوبی برای ارتباط با قدرت و ایمان برتر شما هستند زیرا می توانند حضور، پذیرش و آرامش را تقویت کنند.

نعمت ها را بشمار: قدردانی تاثیر زیادی دارد. هر زمان که احساس می کنید از دست داده اید یا احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید به افراد و چیزهایی فکر کنید که از داشتن آنها در زندگی خود سپاسگزار هستید. همیشه چیزی برای شکرگزاری در زندگی وجود دارد، فقط باید یک قدم به عقب برگردید تا آنچه را که در مقابل شماست ببینید و قدردانی کنید. قدردانی یک ویژگی فوق العاده است که برای سلامت جسمی و روانی ضروری است.

بررسی دقیق: با شخصی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید. اگر احساس گیجی یا سردرگمی می کنید، خوب است در مورد این احساسات صحبت کنید و با یک منبع قابل اعتماد مشورت کنید. گاهی همه ما در زندگی به یک گوش شنوا و یک آغوش گرم نیاز داریم. ما می‌توانیم در ظاهر سرسخت و قوی به نظر برسیم و از کسانی که واقعاً به ما اهمیت می‌دهند کمک نگیریم، زیرا نمی‌خواهیم آنها را سنگین کنیم یا کسی را متوجه نقاط ضعف خود کنیم. در نظر بگیرید که ممکن است وقت آن رسیده باشد که در مورد احساسات خود با اطرافیان خود صحبت کنید.

گذراندن وقت با عزیزان: وقتی حال شما خوب نیست نباید گزینه نشستن و ایستادن با دیگران را حذف کنید. حمایت اجتماعی اغلب جنبه تأثیرگذار وجود معنوی ما است که کیفیت زندگی ما را افزایش می دهد. جامعه متشکل از افرادی است که با هم زندگی می کنند، در مواقع سختی به هم کمک می کنند و آماده هستند که در زندگی یکدیگر تأثیر مثبت بگذارند و این معنای حمایت اجتماعی است. در طول بحران است که سیستم های پشتیبانی نقش خود را در زندگی ایفا می کنند. کمی تعامل اجتماعی با کسانی که از گذراندن وقت با آنها لذت می برید، حس ارتباط و معنویت و ایمان شما را تقویت می کند.

از یک مشاور کمک بگیریدیک درمانگر یا مشاور معنوی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا ایمان شما ضعیف شده است. در جلسات خود با یک مشاور یا درمانگر، می توانید با خیال راحت در مورد احساسات خود صحبت کنید و بدون قضاوت خود را احساس کنید. استفاده از یک مشاور یا درمانگر می تواند به درک شما از رابطه خود با ایمانتان کمک کند. اگر ایمان شما متزلزل شود یا از بین برود، ممکن است بهبودی به زمان نیاز داشته باشد، بنابراین باید صبور باشید.

با احساس از دست دادن ایمان چه کنیم؟

کارهای نیک انجام دهید: گاهی اوقات تمام موقعیت های آزاردهنده اطراف یک فرد بیش از حد انتظار تاثیر می گذارد. وقتی جهان بینی شما ناامید است، بهتر است فکر کنید که حداقل می توانید روی چیزهای خوب دنیا کنترل داشته باشید. شرکت در کارهای خیری مانند داوطلبی یا اهدا به بازگرداندن ایمان به انسانیت کمک می کند. اعمال خوب ارتباط تنگاتنگی با رضایت از زندگی دارد. کسی که کار نیک انجام می دهد فقط به نیازهای خود نمی پردازد و می داند که او بخشی از تصویر بزرگتری در جهان است.

حضور در اماکن مذهبی: اماکن مذهبی مانند مساجد، کلیساها یا عبادتگاه های دیگر شامل گروهی از افراد با عقاید و عقاید مشابه است که برای عبادت و تقویت ایمان دور هم جمع می شوند. زمانی که احساس کردید اعتماد به نفستان کم شده، سعی کنید در این زمینه ها ظاهر شوید. حضور در مکان های عبادت، حس الهام، قدرت و مشارکت شما را تقویت می کند.

استراحت کن: گاهی اوقات مردم فقط به یک استراحت نیاز دارند تا به یاد بیاورند که چه کسی هستند و به چه چیزی اعتقاد دارند. طبیعی نیست که آنقدر درگیر زندگی روزمره شوید که ارتباط خود را با ایمان خود از دست بدهید. به همین دلیل، استراحت از کار روزانه و استراحت بسیار مهم است. سعی کنید وقت خود را در طبیعت بگذرانید، که راهی عالی برای ارتباط با معنویت است.

برای فکر کردن وقت بگذاریدکمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چرا چنین احساسی دارید. ممکن است به این نتیجه برسید که دلایل مختلفی در زندگی تان باعث شده که احساس کنید ایمانتان از بین رفته است. چه به دلیل استرس، رویدادهای آسیب زا، غم و اندوه یا فقط احساس عدم ارتباط با خدا باشد، مهم است که در مورد این احساسات فکر کنید و ارزیابی کنید. صحبت با یک درمانگر یا دوست صمیمی برای یافتن دلیل این احساس و درک دلیل مهم است. شما باید به رابطه خود با خدا و ایمان خود فکر کنید. شاید این اطرافیان شما هستند که بر ایمان شما تأثیر گذاشته اند و شما متوجه آن نشده اید. بعید است که در کودکی و بزرگسالی به شما باورهایی آموخته باشند که با خود فعلی شما در تضاد باشد و دیگر احساس نزدیکی به آن باورها نکنید. به یاد داشته باشید که با افزایش سن ممکن است باورها و اعتقادات شما تغییر کند، بنابراین سعی کنید با تغییر این باورها خود را قضاوت نکنید. کمی زمان بگذارید تا به نقاط قوت خود فکر کنید، چه چیزی موثر است و چه چیزی مفید نیست، و چه احساسی دارید.

احساس از دست دادن، غم و انزوا می تواند به سراغ همه ما بیاید، حتی می توانیم زمانی که انتظارش را نداریم آن را پیدا کنیم. درست است که ما همیشه توانایی کنترل وقایعی که در دنیا اتفاق می‌افتد را نداریم، حتی رویدادهایی که زندگی خودمان را احاطه کرده‌اند، اما کنترل نحوه درک و واکنش نسبت به این رویدادها در دست ماست. نکته مهم این است که خودتان را قضاوت نکنید و به خاطر تجربه این احساسات خود را نادیده نگیرید و زیاد به آنها فکر نکنید، زیرا احساسات منفی بر شما غالب خواهد شد. هنگامی که در زندگی با زمان های چالش برانگیز روبرو می شوید، در فعالیت هایی شرکت کنید که از رابطه شما با خودتان، رابطه شما با عزیزانتان و رابطه شما با معنویت و ایمان در حال تکامل شما حمایت می کند.

منبع: verywellmind

مترجم: زهرا ذوالقدر