بررسی علل نگاه نوزادان و علائم اضطراببه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حتما برای شما هم پیش آمده که مرد غریبه ای به خانه شما آمده و فرزندتان تا زمانی که از خانه خارج شده به او نگاه کرده است. آیا شما این را نمی دانید؟ اکثر والدین تازه وارد حداقل یک بار این را تجربه کرده اند. برخی از افراد وقتی نوزاد به آن نقطه خیره می شود، نگران می شوند، اما جای نگرانی وجود ندارد. تمایل نوزادان به نگاه کردن به افراد، اشیا یا حتی دیوارها و سقف ها کاملاً طبیعی است و نشان می دهد که کودک در وضعیت کاملاً طبیعی قرار دارد و بینایی او به اندازه کافی رشد کرده است.

بیشتر بخوانید:

درک بینایی کودک

نوزادان در بدو تولد احساس سبکی می کنند. مردمک آنها در معرض نور بسیار کوچک است.
تجسم اشیایی که جلوی کودک قرار می گیرند راحت تر از اشیایی است که نزدیک صورت کودک قرار می گیرد.
در دو ماه اول، نوزادان در مورد محیط اطراف خود بسیار کنجکاو هستند، بنابراین کاملا طبیعی است که آنها به طور همزمان نگاه کنند.
کودکان در سن سه ماهگی می توانند کاملاً به اشیایی که ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از آنها فاصله دارند نگاه کنند. آنها حتی می توانند به چشمان پدر یا مادر خود نگاه کنند.
در سن حدود پنج ماهگی، نوزادان می توانند اشیاء را دورتر و عمیق تر ببینند و اشیاء مختلف را از نظر رنگ و شکل بهتر تشخیص دهند.
دید کودکان این است که بیشتر جذب چهره انسان می شوند. به خصوص افرادی که پوست روشن دارند یا عکس هایی که رنگ های متضاد روشن یا اجسام متحرک را نشان می دهند.

دلیل؛ چرا بچه ها تماشا می کنند؟

با اطلاعاتی که تاکنون در اختیار شما قرار داده ایم، دیگر نیازی به نگرانی در مورد تماشای مراحل ویژه توسط کودک نیست. از آنجایی که کودک در دوران کودکی به طور کامل رشد نکرده است، اغلب به نور و حرکت اشیایی مانند پنکه سقفی یا اشیاء با رنگ های مختلف نگاه می کند.

نوزادان و کودکان نوپا بین ۶ تا ۸ ماهگی دید بهتری نسبت به قبل دارند و می توانند بیشتر از قبل روی صورت افراد تمرکز کنند و ترجیح می دهند به جای اشیا به صورت انسان نگاه نکنند.

ارتباط بین تماشای نوزاد و اوتیسم

خیره شدن کودک ممکن است نشانه اوتیسم باشد. مطالعات روی کودکانی که به موقعیت‌های خاصی خیره شده‌اند نشان می‌دهد که کودک ممکن است مبتلا به اوتیسم باشد. البته این موضوع در مورد همه کودکان صدق نمی کند، اما اوتیسم می تواند یکی از دلایلی باشد که کودکان اعمال خاصی را تماشا می کنند.

کودکانی که موارد خاصی را مشاهده می کنند که در بین سایر کودکان رایج نیست، ممکن است مبتلا به اوتیسم باشند. اوتیسم معمولا در حدود دو سالگی تشخیص داده می شود، اما والدین می توانند حتی قبل از آن با پزشک خود در مورد این نگرانی صحبت کنند.

وقتی پزشک می خواهد اوتیسم را تشخیص دهد، به دنبال این است که ببیند آیا کودک از تماس چشمی اجتناب می کند یا خیر. نوزادان و کودکان با نگاه کردن به افراد روابط اجتماعی را یاد می گیرند و کودکی که با چشمان شما به شما نگاه می کند، جایی برای اضطراب باقی می گذارد.

خیره شدن و اوتیسم

در برخی موارد که در ادامه خواهید خواند کودک می تواند همزمان نگاه کند و به هیچ یک از رفتارهای شما واکنشی نشان ندهد و گمراه نشود و این می تواند نشان دهنده یک شوک مخفی در او باشد که معمولا چند بار طول می کشد و یک بار اتفاق می افتد. یک روز. و هر کدام بیش از ۲۰ ثانیه طول می کشد.

تماس و ارتباط چشمی نشانه رشد صحیح مغزی و عصبی کودک است. اما اگر این تماس چشمی ضعیف باشد و تا یک سالگی بهبود نیابد، می توان به بیماری روانی مشکوک شد، اما نمی توان با اطمینان گفت که کودک اوتیسم دارد، زیرا این بیماری تنها یک علامت ندارد و نمی توان تنها روی یک علامت تمرکز کرد. علامت اوتیسم، علائم دیگر را نادیده گرفته است.

با وجود همه این عوامل، نتایج مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که احتمال ابتلا به اوتیسم در کودکانی که مکرر به مکان خاصی نگاه می کنند، به بالا نگاه می کنند یا چشمان خود را از دیگران می دزدند، بیشتر از سایر کودکان است.

چی؟ بچه ها بیشتر به چه چیزی نگاه می کنند؟

کودکان بیشتر از دیگران به موارد زیر نگاه می کنند:

۱- پنکه های سقفی که حرکت و چرخش دارند

حرکت اشیا یا تصاویر با رنگ های مختلف ذهن کودکان را به شدت تحریک می کند. پنکه های سقفی یکی از بزرگترین محرک ها برای هوش و توجه کودکان است. بنابراین، اگر کودک شما مدام به پنکه و این اجسام متحرک نگاه می کند، اصلا نگران نباشید زیرا بینایی او در حال بهبود است.

۲- چهره های جذاب

تحقیقات نشان می دهد که نوزادان بیشتر به چهره های جذاب نگاه می کنند. مخصوصاً وقتی سه تا چهار ماهه باشند. آنها به دنبال چهره های جذاب هستند. البته درک جذابیت در بین کودکان مختلف متفاوت است و هر کودکی می تواند چهره خاصی را جذاب بیابد.

۳- ویژگی های مختلف

ویژگی های منحصر به فرد یک شی یا صورت می تواند باعث جلب توجه کودکان شود و آنها را وادار به نگاه کردن به آن شی کند. از ویژگی های منحصر به فرد و جذاب می توان به موهای رنگ شده، موهای بلند، عینک آفتابی یا طبی، چراغ های خودرو و خودرو اشاره کرد.

۲- آنتی بادی

ممکن است دیوار خانه شما در یک جا رنگ متفاوتی داشته باشد یا لبه دیوار شکل خاصی داشته باشد که توجه کودکان را به خود جلب کند زیرا سعی می کنند همزمان به دو چیز متفاوت نگاه کنند که باعث ایستادن آنها می شود. بیرون در یک مکان برای مدت طولانی

۵- چیز خاصی نیست

گاهی اوقات کودکان به جای خالی خیره می شوند و این جای نگرانی نیست زیرا سیستم بینایی آنها در حال رشد است. آنها به طور تصادفی و کاملاً تصادفی در مکان های غیر قابل تصور نگاه می کنند. گاهی چیز خاصی پیدا نمی شود اما فقط تماشا می کنند. با این کار بینایی و چشمان آن ها برای دیدن واضح تر چیزهای مختلف آموزش داده می شود. اگر کودک شما به چیزی نگاه می کند که در بین موارد فوق نیست، نگران نباشید زیرا همه اینها نشانه رشد بصری او است.

علائم خطر؛ چه زمانی باید نگران بینایی کودک خود باشید؟

اگر کودک شما برای مدت طولانی به یک قدم نگاه می کند، به حرکت و سایر اتفاقات بیرونی واکنش نشان می دهد و در این زمان بی قرار است، بهتر است به متخصص مراجعه کنید، زیرا می تواند نشان دهنده نوعی شوک در کودکان باشد.

در این شرایط می توانید فیلمی از کودک ضبط کنید و به پزشک نشان دهید. همانطور که گفتیم عادت خیره شدن تا چهار ماهگی طبیعی است، اما اگر کودک شما از ۴ ماهگی گذشته است و همچنان این رفتار را به صورت شدید دارد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم دیگری که باید به پزشک گزارش شود عبارتند از:

هنگامی که چشمان کودک نگاه می کند، کمی چپ و منحرف می شود یا چشمانش در وضعیت طبیعی خود قرار ندارند و سرگردان می شوند.
وقتی کره چشم سفید می شود یا چشم کدر می شود.
وقتی کودک دو ماهه است، هنوز به چهره ها اهمیت نمی دهد.
زمانی که کودک در چهار ماهگی حرکت اجسام را دنبال نمی کند.

وقتی کودک به جایی نگاه می کند چه باید کرد؟

یکی از دلایل خیره شدن کودکان به شما، بی حوصلگی و بی حوصلگی آنهاست. بدون استثنا، کودک به دنبال محرک هایی است که مورد علاقه او هستند. در چنین شرایطی، والدین می توانند دستور العملی برای او ایجاد کنند که انواع آن شامل موارد زیر است:

۱- تکان دادن چیزی جلوی کودک

بچه ها دوست دارند حرکت اشیا را تماشا کنند. بخشی از فرآیند یادگیری در آنها از طریق شناخت اجسام متحرک است. والدین می توانند یک شی خاص را در مقابل او بگیرند و آن را به اطراف حرکت دهند تا بینایی کودک را تحریک کند.

۲- کنتراست ایجاد کنید

تفاوت ها برای کودکان بسیار مهم است. اگر کودک همیشه به شما نگاه می کند، بهتر است دکوراسیون خانه را تغییر دهید و تفاوت ها و رنگ های مختلف را در خانه ایجاد کنید تا توجه او را جلب کنید. معمولا بهتر است از یک طرح رنگ روشن استفاده کنید.

۳- تغییر چیزهای مختلف

تغییر لوازم مختلف مانند عینک، ریش، کلاه و رنگ مو توجه کودک را به خود جلب می کند. البته لازم نیست هر روز موهای خود را به رنگ شگفت انگیز تغییر دهید، بلکه کافی است اکسسوری های مختلفی را به صورت خود اضافه کنید تا بتواند به چیزهای جدید واکنش نشان دهد.

انتهای پیام/