به تعویق انداختن روند طبیعی پیری و مراقبت از پوستبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مراقبت از پوست و انتخاب سبک زندگی می تواند به تاخیر در روند طبیعی پیری و پیشگیری از مشکلات مختلف پوستی کمک کند.

بیشتر بخوانید:

۱) یکی از راه های مهم برای مراقبت از پوست محافظت از پوست در برابر نور خورشید است. نور خورشید می تواند باعث ایجاد چین و چروک، لکه های ناشی از افزایش سن و سایر مشکلات پوستی و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود.

توصیه های منظم و مهم برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش به ویژه در روزهای گرم تابستان شامل موارد زیر است:

از آفتاب ظهر دوری کنید

از ساعت ۱۱:۰۰ صبح تا ۳:۰۰ بعد از ظهر از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید زیرا نور ماوراء بنفش (UV) خورشید در این زمان بسیار بیشتر است. در این مدت، حتی نشستن در سایه نیز بی خطر نیست، زیرا انعکاس خورشید این تابش را به بدن منتقل می کند.

واکسن مناسب داشته باشید

با پوشیدن لباس مناسب از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید. بهترین گزینه پوشیدن لباس های بلند و استفاده از کلاه لبه دار است.

از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید

ضد آفتاب مناسب تهیه کنید. انتخاب کرم مناسب برای محیط زندگی نیاز به مشورت با متخصص دارد.

از عینک آفتابی استفاده کنید

گرمای شدید باعث آسیب شدید به چشم می شود. این ضایعات برای چندین سال آسیب شدیدی به شبکیه می‌زند و یا باعث محو شدن عدسی می‌شود.

۲) سیگار نکشید. سیگار باعث پیری پوست و ایجاد چین و چروک می شود. سیگار کشیدن رگ های خونی را به لایه های بیرونی پوست باریک می کند که جریان خون را کند می کند. سیگار همچنین جذب اکسیژن و مواد مغذی را که برای سلامت آن ضروری هستند کاهش می دهد.

۳) برخی از فعالیت های روزانه می تواند به پوست آسیب برساند. به عنوان مثال، آب داغ و حمام طولانی مدت باعث از بین رفتن چربی پوست می شود. زمان حمام یا دوش گرفتن خود را محدود کنید و به جای آب گرم از آب ولرم استفاده کنید. همچنین استفاده از کرم و مرطوب کننده مناسب برای محافظت از پوست توصیه می شود.

۴) داشتن تغذیه مناسب به سلامت پوست کمک می کند. مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی مصرف کنید.

۵) استرس کنترل نشده می تواند پوست را حساس تر کرده و باعث آکنه و سایر مشکلات پوستی شود. برای داشتن پوستی سالم سعی کنید اقداماتی را برای کنترل و مدیریت استرس خود انجام دهید.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/