بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه درباره قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که پاسخ ایران به قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران قاطع و متعادل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه سیزدهم در صفحه توئیتر خود در واکنش به انتشار قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران نوشت: آمریکا و سه کشور اروپایی برنامه جهانی صلح هدف خود را فراتر از اعتبار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

وی افزود: بانیان این قطعنامه مسئول مستقیم نتایج آتی هستند، پاسخ ایران قاطع و متوازن است.

قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران با وجود مخالفت روسیه و چین در نشست شورای حکام به تصویب رسید.

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: ۳۰ نفر از اعضای شورای حکام رای مثبت دادند. روسیه و چین رای مخالف و هند، لیبی و پاکستان رای دادند.

وی افزود: بنابراین کشورهایی که نیمی از جمعیت جهان را دارند از این قطعنامه حمایت نکردند.

در این قطعنامه، نویسندگان نگرانی خود را نسبت به ادعاهای جعلی درباره کشف مواد هسته ای در سه مکان نامعلوم در ایران ابراز کرده و خواستار همکاری کامل با ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است که «برای انجام تعهدات قانونی خود اقدام فوری انجام دهد و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل همه مسائل امنیتی باقی‌مانده را بپذیرد».

این قطعنامه همچنین مستلزم آن بود که مدیر کل آژانس تا زمانی که امنیت برقرار است به گزارش خود به شورای حکام ادامه دهد.

این دومین قطعنامه علیه ایران است که توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت فشار رژیم صهیونیستی در پی اجرای برجام صادر می شود.برجام در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۶ قطعنامه مشابهی با تصویب پیشنهاد شد. توسط سه کشور اروپایی

انتهای پیام/