تجربه عجیب دژاوو; چی؟ تا حالا این صحنه رو دیده بودم؟!


فرادید| دژاوو یک کلمه فرانسوی است که به معنای “آماده دیده شدن” است. این یک تجربه عجیب است که شما احساس می کنید چیزی یا مکانی بسیار آشنا است، اما همچنین می دانید که قبلاً آنجا نبوده اید یا آن چیز را تجربه نکرده اید. برای مثال، تصور کنید که در راه سرکار هستید و ناگهان احساس می کنید قبلاً آنجا بوده اید. البته شما قبلاً به محل کار خود رفته اید، اما این احساس بسیار قوی است و به این زمان و مکانی که هستید برمی گردد.

حتماً بارها برای شما اتفاق افتاده است که احساس می کنید قبلاً زمان خاصی را سپری کرده اید یا مکان جدیدی که به تازگی به آنجا رفته اید برایتان آشنا به نظر می رسد. بسیاری از ما تجربه عجیب دژاوو را تجربه کرده ایم. اکنون برای اولین بار محققان توانستند مغز را در حین انجام این پدیده بررسی کنند. آنها توضیح داده اند که چرا و چه زمانی دژاوو رخ می دهد.

تا به حال تصور می شد که وقتی مغز ما خاطرات نادرست ایجاد می کند، احساس دژاوو را تجربه می کنیم. اما تحقیقات «آکیرا اوکانر» و تیمش در دانشگاه سن اندروز نشان داده است که این باور نادرست است. اینکه دقیقاً مکانیسم دژاوو چیست، برای مدت طولانی یک راز باقی مانده است. دلیل آن ماهیت زودگذر و غیرقابل پیش بینی آن است که به ما اجازه مطالعه این موضوع را نمی دهد. برای حل این مشکل، اوکانر و همکارانش راهی برای القای دژاوو در آزمایشگاه پیدا کردند.

این تیم از یک تکنیک استاندارد برای القای خاطرات نادرست استفاده کردند. آنها فهرستی از کلمات مرتبط مانند بستر، شب، رودخانه و رویا را به فرد می گویند. اما آنها کلمه کلیدی “خواب” را که همه این کلمات را به هم پیوند می دهد، ذکر نمی کنند. سپس محققان یک آزمایش کوچک بر اساس کلماتی که فرد شنیده انجام می دهند. این افراد معمولاً فکر می کنند کلمه «خواب» را شنیده اند که یک خاطره دروغین است.

اوکانر و تیمش از ۲۱ داوطلب MRI مغزی گرفتند و در عین حال تجربه دژاوو را القا کردند. این محققان انتظار داشتند که بخش هایی از مغز مرتبط با حافظه، مانند مخچه، در طول این رویداد فعال باشد، اما اینطور نبود. تیم اوکانر دریافتند که قسمت های جلویی مغز درگیر در تصمیم گیری فعال شده اند.

اوکانر حدس می‌زند که این به این دلیل است که قسمت جلویی مغز خاطرات ما را بررسی می‌کند و در صورت مواجهه با خطای حافظه سیگنالی ارسال می‌کند. این خطا در واقع تفاوت بین آنچه ما تجربه کرده ایم و آنچه فکر می کنیم دریافت کرده ایم است.

نتایج آنها نشان می دهد که مغز هنگام تجربه دژاوو احتمالاً می خواهد نوعی ابهام را حل کند و در مورد آن تصمیم بگیرد. اگر این نتایج تایید شوند، نشان می‌دهند که دژاوو به این معنی است که سیستم کنترل حافظه مغز ما به درستی کار می‌کند و احتمال کمتری دارد که خاطرات کاذب داشته باشیم.

آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟

چند بار دژاوو را تجربه می کنیم؟

بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد مردم دژاوو را تجربه می کنند. به دو دلیل عمده نمی توانیم عدد دقیق را حدس بزنیم. اولاً، نمی‌توانیم از همه بپرسیم که آیا دژاوو را تجربه کرده‌اند، بنابراین باید از نتایج نظرسنجی در گروه‌های کوچک استفاده کنیم. این به خودی خود یک مشکل اساسی است، زیرا بسته به اینکه از چه کسی بپرسیم، نتایج کاملاً متفاوتی می گیریم. دوم، افراد بسته به اینکه ما دژاوو را چگونه تعریف کنیم، پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند. پرسیدن این سوال به روش های مختلف نتایج متفاوتی به همراه دارد.

همچنین می‌توانیم از مردم درباره تعداد دفعاتی که دژاوو را تجربه می‌کنند بپرسیم. اما باز هم پاسخ‌هایی که می‌دهند بستگی به این دارد که چه کسی هستند و چگونه سؤال می‌پرسیم. اما اکثر مردم هر چند هفته تا چند ماه یک بار دژاوو را تجربه می کنند. این بدان معنی است که دژاوو غیر معمول نیست، بنابراین اگر اخیراً آن را تجربه کرده اید، باید بسیار خوش شانس باشید!

چه کسانی بیشتر از دیگران از دژاوو رنج می برند؟

کودکان بیشتر از دیگران از دژاوو رنج می برند. تعداد بسیار کمی از مردم برای اولین بار قبل از ۶ سالگی دژاوو را تجربه می کنند. بیشتر مردم می گویند که اولین بار این وضعیت را قبل از ۱۰ سالگی تجربه کرده اند. مهمترین دلیلی که اولین تجربه دژاوو در برخی از کودکان طولانی تر می شود این است که آنها باید بدانند که این درک از وضعیتی که دارند قوی‌تر از آن چیزی است که باید باشد یا نه. بسیاری از کودکان خردسال نمی توانند این احساس را به خوبی درک کنند.

وقتی به سن ۱۵ تا ۲۵ سالگی می رسید، احتمالاً بعد از این سن، دژاوو بیشتری نسبت به شما تجربه می کنید. پس از ۲۵ سالگی، دفعات دژاوو کاهش می یابد. این موضوع برای محققان جای سوال دارد، زیرا تصور کلی آنها این است که مشکلات روانی با افزایش سن بیشتر می شود. این موضوع چیز بسیار مهمی را در مورد دژاوو به ما می آموزد و آن این است که دژاوو اصلا یک مشکل ذهنی نیست.

دژاوو در واقع نشانه یک ذهن سالم است که می تواند هشدارهای آشنا را تشخیص دهد که درست نیستند. شاید اتفاقی که در سن ۲۵ سالگی می افتد این باشد که تشخیص هشدارهای نادرست دوستیابی و باور آنها برای فرد دشوار است. البته دلایل دیگری نیز برای کاهش تعداد تجارب دژاوو در افراد بالای ۲۵ سال وجود دارد.

دانشمندان چگونه دژاوو را بررسی می کنند؟

تحقیقات در مورد دژاوو به دو حوزه اصلی تقسیم می شود: مطالعات مشاهده ای و تجربی. در مطالعات مشاهده‌ای، محققان ویژگی‌های تجربه دژاوو را بررسی می‌کنند، مانند اینکه چه کسی آن را تجربه می‌کند، هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد، چه زمانی رخ می‌دهد و غیره. و آنها به دنبال الگوها و ارتباطات در نتایج هستند. مطالعات تحقیقاتی به ما می گوید که کودکان بیشتر از بزرگسالان دژاوو را تجربه می کنند.

تست دژاوو جالب به نظر می رسد، اما انجام آن واقعا سخت است. آزمایش‌های زیادی در چند سال اخیر انجام شده است و آزمودنی‌ها به راحتی ادعا می‌کنند که دژاوو را تجربه کرده‌اند، اما در بیشتر موارد نمی‌توان مطمئن بود که او چنین تجربه‌ای داشته یا فقط ادعای چنین تجربه‌ای را داشته است. مشکل دیگر این است که شرکت کنندگان در آزمون تمایل دارند به شرکت کننده پاسخی را که فکر می کنند «درست» است، بدهند.

آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟

علت دژاوو چیست؟

ما هنوز پاسخ قطعی برای این سوال بسیار مهم نداریم. البته می توانیم نکاتی را از گروهی که بیش از سایرین با این وضعیت مواجه هستند، دریافت کنیم. یکی از این گروه ها افراد مبتلا به صرع لوب تمپورال هستند. تشنج باعث می شود سلول های مغز سیگنال های الکتریکی کنترل نشده ای را ارسال کنند که بر تمام سلول های اطراف و حتی گاهی اوقات همه آنها تأثیر می گذارد. این محرک‌ها می‌توانند به صورت جریان در سلول‌های مغز جریان پیدا کنند. این بیماری صرع نامیده می شود و می تواند باعث شود افراد مبتلا به صرع کنترل افکار یا حرکات خود را از دست بدهند. در بیماران مبتلا به صرع لوب تمپورال، تشنج از لوب تمپورال شروع می شود. این قسمت از مغز بالای گوش ها، داخل مغز قرار دارد و برای خاطره سازی و به خاطر سپردن خاطرات مهم است.

افراد مبتلا به صرع لوب تمپورال اغلب گزارش می دهند که قبل از تشنج دچار دژاوو شده اند. این بدان معنی است که دژاوو احتمالاً مربوط به لوب تمپورال مغز است. برای افرادی که صرع ندارند، دژاوو می تواند یک تشنج کوتاه مدت در لوب تمپورال باشد، اما هیچ مشکل دیگری ایجاد نمی کند زیرا قبل از هر اتفاق دیگری از بین می رود. این به همان ایده ای که گفتیم برمی گردد که شاید دژاوو به دلیل حس آشنایی قوی اتفاق بیفتد. سلول های مغز در لوب تمپورال این دانش را اعلام می کنند، اما بقیه مغز آن را می پذیرد یا رد می کند. همان قسمتی که صحت و منطق هشدارهایی که وارد مغز می شود را بررسی می کند. بخشی از مغز که این کار را انجام می دهد در لوب پیشانی است، بخشی از مغز که بالای چشم ها قرار دارد. لوب فرونتال مسئول تصمیم گیری است.

نگاهی دقیق تر به دژاوو

تصور می شد که دژاوو نتیجه یک حافظه کاذب ایجاد شده توسط مغز است، اما آکیرا اوکانر از دانشگاه سنت. اندروز انگلستان به همراه گروهش اخیراً مطالعه ای انجام داده اند که این نظریه را رد می کند. اینکه دقیقاً چگونه دژاوو رخ می دهد مدت ها است که یک معما بوده است، تا حدی به این دلیل که ماهیت کوتاه مدت و غیرقابل پیش بینی دژاوو مطالعه آن را دشوار می کند. برای انجام این کار، اوکانر و تیمش راهی برای القای احساس دژاوو در آزمایشگاه ابداع کردند.

رویکرد این گروه از یک روش رایج برای ایجاد یک حافظه کاذب استفاده می کند. در طی این روش، فهرستی از کلمات مرتبط برای فرد خوانده می شود، به عنوان مثال، بستر، رودخانه، شب، رویا. اما آنها کلمه کلیدی را که آنها را به هم وصل می کند، نمی گویند. در این مثال کلمه کلیدی “خواب” است. وقتی بعداً از شخص در مورد کلماتی که شنیده سؤال می شود، فکر می کند کلمه «خواب» را هم شنیده است که همان خاطره دروغین است.

برای القای حس دژاوو، اوکانر و تیمش ابتدا از فرد پرسیدند که آیا کلمه ای را شنیده اند که با حرف “x” شروع می شود یا خیر. مردم پاسخ دادند که هرگز چنین کلمه ای را نشنیده اند. این بدان معناست که وقتی بعداً از آنها در مورد کلمه خواب سؤال شد، یادشان آمد که نباید چنین کلمه ای را می شنیدند، اما در عین حال این کلمه برای آنها آشنا بود. اوکانر می گوید که اینطوری گفته اند که احساس عجیبی از دژاوو پیدا کرده اند.

آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟
پازل مغز
این تیم از MRI ​​برای تجزیه و تحلیل مغز ۲۱ داوطلب آزمایشی در حین تجربه این دژاووی جعلی استفاده کرد. ممکن است انتظار داشته باشید که بخش‌هایی از مغز که درگیر حافظه هستند، مانند هیپوکامپ، در طول این رویداد فعال باشند، اما اینطور نیست! گروه اوکانر دریافتند که لوب پیشانی مغز که در تصمیم گیری نقش دارد نیز در این فرآیند فعال است.

اوکانر اخیراً این یافته ها را در کنفرانس بین المللی حافظه در بوداپست مجارستان ارائه کرد. او می‌گوید که مناطق اولیه مغز احتمالاً خاطرات ما را بررسی می‌کنند و در صورت مواجهه با خطای حافظه به ما هشدار می‌دهند، تفاوت بین آنچه ما تجربه کرده‌ایم و آنچه فکر می‌کنیم تجربه کرده‌ایم. به طور خلاصه، در طول فرآیند دژاوو، سردرگمی در مغز رخ می دهد.

یک مغز سالم

اگر این نتایج تایید شوند، دژاوو نشانه این است که دستگاه بررسی حافظه مغز شما به درستی کار می‌کند و احتمالاً رویدادها را اشتباه به خاطر می‌آورید. این یافته با آنچه قبلاً در مورد تأثیرات پیری بر حافظه می دانستیم مطابقت دارد. دژاوو بیشتر در کودکان رخ می دهد و با افزایش سن و کاهش حافظه، دژاوو دیگر رخ نمی دهد. این بدان معنی است که دیگر خطاهای حافظه را مشاهده نخواهید کرد، زیرا بررسی کننده حافظه خرابی را تشخیص می دهد.

کریستوفر مولن از دانشگاه پیر مندز فرانسه می گوید که این نتایج برای کسانی که اصلا دژاوو را تجربه نمی کنند صدق نمی کند. او معتقد است که آنها به دستگاه حافظه پاسخ نمی دهند. اما اوکانر می‌گوید که شاید کسانی که اصلاً دژاوو را تجربه نمی‌کنند سیستم حافظه بهتری داشته باشند. اگر آنها خطاهای حافظه نداشته باشند، دژاوو اتفاق نمی افتد.

دژاوو یک تجربه غیرعادی و جالب است زمانی که احساس می کنیم چیزی یا مکانی بسیار آشناست، اما در عین حال می دانیم که نباید برایمان آشنا باشد. این یک تجربه مهم است، زیرا به ما نشان می دهد که یادآوری در چندین مرحله اتفاق می افتد و برخی از آنها می تواند مشکل ساز باشد. کودکان بیشتر از دیگران دژاوو را تجربه می کنند و این در واقع نشانه آن است که آنها به خوبی می دانند که مغز به آنها می گوید چیزی یا مکانی آشناتر از آنچه باید باشد. اندازه گیری دژاوو در افراد بسیار دشوار است و ما هنوز دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث آن می شود.