تحلیل فاندامنتال بهتر است یا تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال؟ – پایگاه خبری تحلیل افق


تحلیل تکنیکال در کنار تحلیل فاندامنتال یکی از بهترین روش ها برای تحلیل و پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال در آینده است. تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی ستون فقرات سرمایه گذاران و معامله گران ارزهای دیجیتال است. با ارزیابی ارزش دارایی ها می توان اطلاعات لازم برای خرید و فروش ارز دیجیتال را به دست آورد. روش های بدست آوردن این اطلاعات در این دو روش کاملاً متفاوت است.

آیا ما به عنوان معامله‌گران باید به تحلیل بنیادی یا فنی پروژه‌های رمزنگاری تکیه کنیم؟ در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال و بررسی تفاوت بین تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می پردازیم. اگر اطلاعات کافی در مورد این دو روش تحلیل ندارید نگران نباشید زیرا ابتدا این دو نوع تحلیل را توضیح خواهیم داد.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی به سرمایه گذاران کمک می کند تا ارزش واقعی دارایی های دیجیتال را درک کنند. با درک ارزش ارزهای دیجیتال می توانیم راه درست سرمایه گذاری را پیدا کنیم. به طور کلی عوامل متعددی می توانند بر ارزش یک ملک تأثیر بگذارند. اگر بخواهیم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را آغاز کنیم، باید ماهیت وجود، هدف تولید و پیروان آن را در نظر بگیریم. بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات ارزهای دیجیتال، ارزش ذاتی فعلی این دارایی را تعیین می کند و به تغییراتی که در آینده متحمل خواهد شد نگاه می کند. عواملی که در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 1. ارزش کل بازار: به مجموع سرمایه در گردش هر ارز رمزنگاری شده، «ارزش کل بازار» می گویند. ارزش بالای بازار و خرید و فروش ارز دیجیتال بر فعالیت تاثیر می گذارد و اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار می دهد.
 2. حجم معاملات: این پارامتر به ما نشان می دهد که چه مقدار از وجه نقد مورد نظر در بازار معامله می شود. هر چه تعداد معاملات بیشتر باشد، نقدینگی راحت‌تر است.
 3. کاغذ سفید: با بررسی وایت پیپر هر ارز دیجیتال می توان نقشه راه و برنامه های این دارایی را بررسی کرد.
 4. رقبا و حامیان این پروژه: شناسایی رقبا و حامیان ارز دیجیتال بسیار مهم است و ارزش ارز دیجیتال مورد نظر را به ما نشان می دهد.

مزایا و معایب تحلیل بنیادی

فواید:

 • تحلیلگران بنیادی می توانند با کمک قیمت ارزهای دیجیتال گذشته پیش بینی های آینده را انجام دهند. این تحلیل برای افرادی مناسب است که به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستند.
 • تحلیل فاندامنتال ساده تر از تحلیل تکنیکال است زیرا برای خواندن نمودارها و خطوط روند به مهارت خاصی نیاز ندارد.
 • جمع آوری تمام اطلاعات موجود می تواند دید وسیع تری از پروژه به ما بدهد.

معایب:

 • پیش بینی تغییرات کوتاه مدت قیمت بسیار دشوار است.
 • تحلیل افراد مختلف در مورد یک ارز دیجیتال با دیگری متفاوت است.
 • معیارهای مورد استفاده در تحلیل بنیادی همیشه به عملکرد قیمت تبدیل نمی شوند.

تحلیل تکنیکال چیست؟

نوع دوم تحلیل که به آن تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکال می گویند، ربطی به عوامل خارجی که در تحلیل بنیادی بررسی می شوند، ندارد. در این تحلیل به بررسی نمودار قیمت ارز دیجیتال می پردازیم. تحلیل تکنیکال تلاش می کند تا با بررسی حرکات قیمت دارایی در گذشته، قیمت یک دارایی را در آینده پیش بینی کند. تجزیه و تحلیل فنی شامل مطالعه دقیق نمودارهای قیمت شامل دقیقه، ساعت، روز و ماه است. بسیاری از تحلیلگران فنی از شاخص هایی مانند میانگین متحرک، باندهای بولینگر و MACD برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ها و پیش بینی بهتر استفاده می کنند. برای مثال، طبق پیش‌بینی‌های قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۲، این آلت‌کوین ممکن است امسال با قیمت ۱۵۰۰ دلار به پایان برسد.

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

فواید:

 • محاسبه تجزیه و تحلیل فنی آسان تر از تحلیل بنیادی است زیرا بر معیارهای کمتری مانند داده های قیمت و حجم دارایی های رمزنگاری متمرکز است.
 • در حالی که تحلیل بنیادی برای تفسیر سرمایه گذار باز است، سیگنال های فنی بر اساس داده های قیمت تاریخی ارائه می شود. به این معنا که سرمایه گذاران دستورالعمل هایی دارند که در هنگام شروع یک روند چه انتظاراتی داشته باشند.
 • زمان ورود و خروج از معاملات با استفاده از تحلیل تکنیکال آسان است زیرا بر شناسایی روندهای جدید و تغییر روند تمرکز دارد.

معایب:

 • گاهی اوقات ابزارهای تحلیل تکنیکال سیگنال های مختلفی را گزارش می دهند.
 • برای تفسیر نمودارها و روندها در تحلیل تکنیکال به دانش خاصی نیاز داریم.

تفاوت بین تحلیل تکنیکال و بنیادی

حال که با مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال و بنیادی آشنا شدیم، بهتر است تفاوت های اصلی این دو نوع تحلیل را بررسی کنیم. تفاوت های تحلیل تکنیکال و بنیادی را می توان در ۶ بخش مقایسه کرد.

 1. معنی: در تحلیل تکنیکال سعی می شود با استفاده از فرمول ها و روش های مختلف ریاضی و آماری قیمت آتی و حرکات آن را پیش بینی کنیم. در مقابل، در تحلیل بنیادی، ارزش ذاتی یک دارایی با استفاده از عوامل خارجی تعیین می شود.
 2. زمان سرمایه گذاری: تحلیل تکنیکال معمولاً برای تجارت و سرمایه گذاری کوتاه مدت و فاندامنتال برای سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می شود.
 3. هدف از تجزیه و تحلیل: وقتی می خواهیم شرایط قیمت ملک را ببینیم و اگر از ارزش واقعی آن بیشتر باشد، از تحلیل بنیادی استفاده می کنیم. برای یافتن نقاط ورود و خروج برای معاملات دارایی، از تحلیل تکنیکال استفاده می کنیم.
 4. نحوه تصمیم گیری: وقتی از تحلیل فاندامنتال استفاده می کنیم، بر اساس اطلاعات و آمارهای به دست آمده از مطالعه عوامل خارجی، تصمیم به معامله می گیریم. در حالی که در تحلیل تکنیکال، این تصمیم بر اساس حرکات بازار و قیمت دارایی ها گرفته می شود.
 5. نوع داده در تحلیل: در تحلیل پایه از گزارش های مالی شرکت، وب سایت های خبری و آمار استفاده می شود. در تحلیل تکنیکال، تحلیل فقط بر روی نمودار قیمت انجام می شود.
 6. نوع معامله: معامله گران و سرمایه گذاران بلند مدت از تحلیل فاندامنتال استفاده می کنند، در حالی که اسکالپرها و معامله گران کوتاه مدت بیشتر از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند.

تحلیل بنیادی یا تکنیکال بهترین است!

تحلیل بنیادی و تکنیکال به دنبال پیش بینی حرکت قیمت با استفاده از تکنیک های مختلف است. در تحلیل اولیه، پارامترهای غیر مالی مانند تیم توسعه ارز دیجیتال، استفاده از توکن و اندازه جامعه استفاده می‌شود. تحلیل تکنیکال همچنین حرکت قیمت ارزهای دیجیتال را بر اساس گذشته و سوابق در نظر می گیرد.

به طور کلی معامله گران ارزهای دیجیتال برای کسب سود معامله می کنند و از این سود در زندگی خود استفاده می کنند. به همین دلیل، تاجر عمر نوح لازم نیست منتظر بماند تا اموالی که در آن سرمایه گذاری کرده است به ارزش اصلی خود برسد. تحلیل تکنیکال و بنیادی تفاوت های زیادی بین آنها دارند، اما متقابل نیستند. برای موفقیت در بازارهای مالی، باید از هر دو به طور همزمان استفاده کنیم. آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال با هم می تواند شانس سود معامله گران را افزایش دهد و سطح ریسک های احتمالی را کاهش دهد.

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که چرا باید از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در کنار هم استفاده کرد. این دو تحلیل راهی برای یافتن بهترین ملک برای سرمایه گذاری است، اما روش ها و ابزارهایی که برای رسیدن به هدف استفاده می کنند متفاوت است. اکنون ما بیشتر از این تحلیل آگاه هستیم و می توانیم از آن در تصمیم گیری های خود استفاده کنیم و آینده بهتری را برای خود متصور شویم.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=371811