تظاهرات شیعیان اربعین رنگ زندگی فردی را به خود کشیدگروه دانشگاه ایسکانیوز; راهپیمایی اربعین بیش از آن که تصویری از یک پیاده روی ساده یا انجام یک مراسم مذهبی مانند سایر اعیاد مذهبی جهان باشد، تصویری از فرهنگ و رفتار اجتماعی را به جهانیان منتقل می کند که در تاریخ هرگز اتفاق نیفتاده است.

تا کنون نه تنها در تاریخ شیعه، بلکه در تاریخ اسلام و احتمالاً در کل جهان، بیست میلیون رنگین پوست و بی زبان با یک هدف، یک مکان و یک زمان دور هم جمع نشده اند. اگر بخواهیم موکب ها و تشییع جنازه های بزرگ جهان را بررسی کنیم، در نهایت در بزرگ ترین آن ها مانند تشییع پیکر امام خمینی (ره)، شهیدان حاج قاسم سلیمانی، آبراهام لینکلن، ام کلثوم مصری و جمال عبدالناصر، جمعیت . ده میلیون نفر تنها ساعت‌ها را بدون آن سپری کرده‌اند، با یک هدف، اما شاید با نیت‌های متفاوت اما برابر، گرد هم آمده‌اند، اما این اجتماعات هرگز با زندگی اجتماعی مرتبط نبوده است.

معمولاً کلمه «سلوک» نوعی زندگی فردی را نیز به ذهن متبادر می کند که غالباً برای توصیف زندگی عرفا و صوفیان به کار می رود; عارفان و صوفیان که غالباً زندگی خود را وقف عبادت فردی کرده اند. پیاده روی اربعین اما معنای جدیدی به واژه ها بخشید. گویی این اتفاق عجیب می‌خواهد مردم و به‌ویژه شیعیان را به معنای جدیدی از زندگی دینی وادارد. یعنی چشمانش را باز می کند تا منتظر بماند و ببیند.

تظاهرات اربعین شیعیان را از چنگال زندگی خصوصی و فردی رها کرد. زندگی که پیش از این بر شئونات مدنی غربی بود و جریانات سوسیالیسم اسلامی آن نیز محدود به نماز جماعت و نماز جمعه و امر به معروف و نهی از منکر بود، امروز جلوه تازه و بهتری یافته است.

این تظاهرات به ما نمونه ای از زندگی صالح مهدوی می دهد. اگر این مثال و سیره سالیانه نبود، الان که امام (ع) آمدند که منبرها آمدند، چگونه زندگی کنیم! پیاده روی اربعین تعیین کننده مسئولیت زندگی ما در عصر آینده است.

اگر تا دیروز از مدینه فاضله صحبت می کردیم، آن را دست نیافتنی و صرفاً یک مفهوم خیالی می دانستیم، اما امروز از مشایی به عنوان نمونه واقعی آن یاد می کنیم.

جان خود را فدا کنید، مال بدهید، خود را از دست بدهید و از دوستان محو شوید، یکدیگر را دوست بدارید، با هم پاک باشید، رنج بکشید و به همنوعان خود اهمیت دهید، مسئولیت بپذیرید، همرنگ اجتماع باشید و متحد شوید، کنترل داشته باشید و غیره. ظهور .

شعارهایی که رهبران آزادی جهان در مورد برابری انسانها، رفع تبعیض نژادی، استفاده برابر از حقوق و امکانات اجتماعی، غذا و مسکن برای همه و… دادند، همه در مسیر پیاده روی از نجف گنجانده شده است. به کربلا

پیاده روی اربعین همراه با رفتار فردی که همگان آن را می شناسند و یا می توانند بر اساس رهنمودهای موجود بیاموزند، به فرزندان خردسال خود می آموزد که با حفظ حرمت اسلامی و تجلی هدف از انتظارات مدنی بشر تعامل داشته باشند.

گسترش جشن هایی مانند راهپیمایی اربعین در اقصی نقاط ایران و این مرز و بوم، جدای از عشق و علاقه ملت ها به سیدالشهدا(ع)، حاصل عطش ملت برای رسیدن به آن مرز است.

* روزنامه نگار و فعال دانشجویی
انتهای خبر/