تلاش چین برای پرتاب ماهواره به سیاره زهرهچین جزئیات بیشتری درباره ماموریت بالقوه این کشور برای اکتشاف سیاره زهره به عنوان بخشی از برنامه گسترش فضایی این کشور فاش کرده است. “صدا” یکی از ۱۳ ماموریت پیشنهادی چین برای برنامه های علوم فضایی است.

ماموریت پیشنهادی، به نام VOICE، در سال ۲۰۲۶ پرتاب خواهد شد و بر اساس جزئیات نشست ۹ جولای، در سال ۲۰۲۷ به داغ ترین و درخشان ترین سیاره منظومه شمسی خواهد رسید.

این فضاپیما از یک مدار دایره‌ای ۲۲۰ مایلی (۳۵۰ کیلومتری) برای مطالعه تکامل زمین‌شناسی زهره، فرآیندهای حرارتی و شیمیایی در جو سیاره، برهم‌کنش اتمسفر فوقانی و بررسی امکان وجود محیط و حیات در زهره استفاده خواهد کرد. ابرهای زهره

ابزار علمی این فضاپیما شامل رادار دیافراگم پلاریمتری هیبریدی باند S است که می تواند به ابرهای زهره نفوذ کند و از سطح آن نقشه برداری کند. ابزار دیگر یک تصویربردار چندطیفی است که می تواند زهره را در نور خورشید، طول موج های مرئی و نزدیک به مادون قرمز ببیند.

VOICE یک ماموریت پیشنهادی برای یک برنامه علمی فضایی است که تا حدودی از ماموریت های اصلی اکتشاف ماه و سیاره چین به رهبری اداره ملی فضایی چین (CNSA) جدا است. در حال حاضر در حال ارزیابی است. به نظر می رسد ماموریت VOICE در حال رقابت با سه ماموریت علمی سیاره ای دیگر است، مانند ماموریت E-type Asteroid Sample Return برای جمع آوری نمونه هایی از سیارک ML 1989 و تحویل آنها به زمین. اجزای فضایی” و “مأموریت رصدی چند مقیاسی کنونی سطح اقیانوس”. مشخص نیست که چه تعداد ماموریت تایید خواهد شد، اما نامزدها در آینده نزدیک بر اساس بودجه موجود، آمادگی فناوری و برنامه‌های ساخت و ساز ارزیابی خواهند شد. پیشنهادات دیگر عبارتند از در زمینه های نجوم و اخترفیزیک، سیارات فراخورشیدی و هلیوفیزیک اگر “SOUND” انتخاب شود، این ماموریت چینی به یک جفت ماموریت اکتشافی زهره ناسا (VERITAS و DAVINCI+) و ماموریت EnVision آژانس فضایی اروپا می پیوندد.

یک برنامه ناسا

هدف این ماموریت، بخشی از “برنامه اکتشاف” ناسا، درک آب و هوای سیاره زهره و چگونگی داغ شدن این سیاره، که دارای بسیاری از ویژگی های زمین است، است. در سال ۲۰۱۹، ناسا اعلام کرد که به عنوان بخشی از “برنامه کشف”، چهار ماموریتی را که دانشمندان در حال کار بر روی آنها هستند انتخاب کرده است و قصد دارد تا سال آینده یک یا دو ماموریت از چهار ماموریت را به فضا پرتاب کند. ماموریت رسمی را انتخاب کنید که اکنون دو ماموریت انتخاب شده است. . ناسا حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه هر ماموریت فراهم می کند. انتظار می رود هر یک از این دو ماموریت بین سال های ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ پرتاب شوند.

یکی از این دو ماموریت “DAVINCI” نام دارد که مخفف عبارت “Deep Atmosphere Noble Gas Research, Chemistry and Imaging of Venus” است.هدف اصلی آنها تجزیه و تحلیل محیط متلاطم و سمی زهره است.

پیام دیگری “VERITAS” نام دارد که مخفف عبارت “Venus Emissivity, Radio Science, Combined Aperture Radar Interferometry, Topography and Spectroscopy” است. تابش یک ماده به توانایی انتشار تابش به سطح جسم گفته می شود. این توانایی در گسیل تابش خاصیتی از ماده است که نسبت انرژی آزاد شده توسط ماده مورد نظر را به انرژی آزاد شده توسط جسم سیاه در همان دما نشان می دهد.

برنامه آژانس فضایی اروپا

آژانس فضایی اروپا قصد دارد یک مدارگرد جدید زهره را بین سال های ۲۰۳۱ تا ۲۰۳۳ به فضا پرتاب کند. آژانس فضایی اروپا کاوشگر خود به نام “EnVision” را به این سیاره می فرستد تا علت تفاوت آن با زمین را بررسی کند. ماموریت اصلی آن این است که بفهمد چگونه فرآیندهای داخلی زهره، مانند آتشفشان و انتشار گرمای داخلی، در طول زمان بر جو تأثیر گذاشته است.

مدارگرد EnVision سه ابزار علمی اصلی را حمل خواهد کرد. یک کاوشگر راداری برای مطالعه ساختار زیرسطحی سیاره، مجموعه‌ای از طیف‌سنج‌ها برای مطالعه ترکیب شیمیایی سطح و جو زهره، و یک سیستم راداری اضافی برای نقشه‌برداری از سطح سیاره. سیستم راداری نهایی توسط ناسا به عنوان بخشی از مشارکت بین دو سازمان فضایی ارائه خواهد شد.

EnVision قرار است بین سال‌های ۲۰۳۱ و ۲۰۳۳، مدت کوتاهی پس از مأموریت‌های VERITAS و DAVINCI که قرار است بین سال‌های ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ پرتاب شوند، پرتاب شود.

علاوه بر این، RocketLab مستقر در کالیفرنیا قصد دارد در سال ۲۰۲۳ یک ماموریت خصوصی برای اکتشاف زهره راه اندازی کند و هند نیز قصد دارد یک سال بعد کاوشگر Shukrayaan را به فضا پرتاب کند. روسیه همچنین از برنامه ریزی برای ماموریتی به نام Venera-D خبر داده است که قرار است در سال ۲۰۲۹ به فضا پرتاب شود.البته لازم به ذکر است که به دلیل حمله روسیه به اوکراین، ناسا در این پروژه با آنها همکاری نخواهد کرد.

انتهای پیام