توصیه هایی در مورد دندان درد کودکانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، درد دندان کودکان همان طور که برای کودک نگران کننده است، به طوری که وقتی کودک آسیب می بیند سراغ علت پوسیدگی و راهش بروند. تا آن را کاهش دهد. دندان شیری

بیشتر بخوانید:

علل دندان درد در کودکان

محافظ بیرونی دندان در اثر پوسیدگی دندان از بین می رود و به آرامی به وسط دندان و ناحیه اعصاب دندان نفوذ می کند و با تماس چیزهای سرد، گرم یا شیرین با دندان درد شروع می شود.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر تولید پلاک ایجاد می شود که لایه نازکی از بزاق و بقایای مواد غذایی است و باکتری ها در آن رشد می کنند. باکتری ها در حضور مواد قندی رشد می کنند و به همین دلیل وجود قند در غذای کودکان خطرناک است.

محل دقیق درد را پیدا کنید

والدین باید از کودک در مورد دندان دردناک یا ناحیه دردناک دهان بپرسند. همچنین والدین باید از کودک در مورد شروع درد و دائمی یا موقت بودن آن اطلاعات دریافت کنند. دندان درد که کودک را در شب بیدار نگه می دارد یا دندان درد که بیش از یک روز طول می کشد باید توسط دندانپزشک اطفال معاینه شود.

علائم آسیب را بررسی کنید

ضربه به دهان می تواند به دندان ها و لثه های کودک آسیب برساند. به همین دلیل والدین باید از کودک خود در مورد آسیب دهانی بپرسند و به داخل دهان کودک نگاهی بیندازند تا از عدم شکستگی، ترک یا آسیب های دیگر به دندان اطمینان حاصل کنند و سپس به دندانپزشک کودکان مراجعه کنند.

بررسی علائم بیماری های دندان و لثه

والدین باید با دقت به دندان ها نگاه کنند و لکه های قهوه ای یا پوسیدگی را در دهان کودک خود تشخیص دهند و لثه یا زخم در دهان کودک خود را بررسی کنند. اگر علائم خاصی مشاهده نشود، دندان پوسیده کودک ممکن است عفونی شود.

اهمیت دندان های شیری

برخی از والدین تصور می کنند که چون دندان های شیری موقتی هستند نیازی به مراقبت از آنها نیست و به همین دلیل در حفظ و رعایت بهداشت سهل انگاری می کنند.دندان های کودک خود را برای معاینه و پیشگیری از مشکلات دهانی نزد پزشک اطفال ببرید.

پیشگیری از دندان درد در کودکان

برس زدن و پرداخت

بچه ها باید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنند و حداقل دو بار در روز و قبل از خواب مسواک بزنند و اگر خودشان نمی توانند این کار را انجام دهند والدین باید برایشان این کار را انجام دهند تا دندان هایشان تمیز و سالم بماند.کودک را نجات دهید.

استفاده از محصولات حاوی فلوراید

از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید. والدین باید از مکمل های فلوراید برای فرزندان خود استفاده کنند.

مراجعه منظم به دندانپزشک

برای محافظت از دندان ها و جلوگیری از مشکلات دندانی باید حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کرد و در صورت لزوم از دندانپزشکی مراقبت کرد.

مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید

کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند نقش مهم و موثری در پیشگیری از پوسیدگی دندان و دندان درد داشته باشد.

استفاده از محافظ دهان در فعالیت های ورزشی

برای جلوگیری از آسیب به دندان های کودکان باید در حین فعالیت های ورزشی از محافظ دهان استفاده کرد.

درمان دندان درد در کودکان

والدین می توانند برای کاهش دندان درد فرزندشان کارهای زیر را انجام دهند.

مسواک و نخ دندان

دو طرف دندان های آسیب دیده را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بقایای غذا از روی دندان پاک شود. اگر کودک بزرگ شده است باید مسواک بزند و مسواک بزند و فقط والدین بر کار آنها نظارت کنند.

با آب نمک بشویید

برای کاهش درد و تورم دندان کودک، کودک باید آب نمک را دور دهانش بچرخاند و بعد از ۳۰ ثانیه تف کند و برای درست کردن آب نمک، حدود نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا آب نمک بخورد. حل می شود. اگر درد ادامه داشت، هر چند ساعت یکبار از محلول نمک و آب استفاده کنید.

کیسه یخ

یخ یا سبزیجات یخ زده را در پارچه ای بپیچید و کیسه را به مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید تا درد تسکین یابد. مراقب باشید که یخ را مستقیماً روی پوست یا دندان آسیب دیده قرار ندهید.

استفاده از داروهای بدون نسخه

استفاده از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد. اما برای تسکین دندان درد از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی حسی موضعی) را نیز می توان مستقیماً روی دندان آسیب دیده اعمال کرد.

روغن سیر

چند قطره روغن سیر را روی دندان آسیب دیده کودکتان بریزید زیرا روغن سیر خاصیت ضد باکتریایی دارد و دندان کودک را بی حس می کند و درد آن را کاهش می دهد. در ابتدا نوزاد کمی احساس سوزش می کند اما پس از مدتی حالش بهتر می شود.

سرکه سیب

مقداری از آن را با یک تکه پارچه یا پنبه روی دندان شکسته بمالید تا درد را کاهش دهید.

چای نعنا

چای نعناع که طعم خوبی دارد و استفاده از آن برای کودکان آسان است، دندان شکسته کودک را بی حس می کند و درد دندان را تسکین می دهد. برای تهیه دمنوش نعناع، ​​۱ قاشق چایخوری برگ نعناع خشک را در ۱ فنجان آب جوش بریزید و بگذارید ۲۰ دقیقه دم بکشد و سپس آن را صاف کرده و دهان کودک را با آن بشویید.

سیب زمینیها

سیب زمینی را پوست بگیرید و تکه تکه کنید و روی دندان شکسته قرار دهید تا درد کمتر شود. برای کاهش دندان درد کودک می توانید با سیب زمینی و کمی نمک پوره درست کنید و پوره را روی محل درد قرار دهید.

عصاره وانیل

یک توپ کوچک با وانیل درست کنید و آن را روی محل درد قرار دهید یا عصاره وانیل را روی یک تکه پارچه نخی قرار دهید و روی دندان آسیب دیده قرار دهید.

خمیر دندان مخصوص

اگر لثه های کودک شما حساس است، می توانید از خمیر دندانی برای دندان های حساس استفاده کنید که درد را کاهش می دهد.

کمپرس گرم

برای تسکین دندان درد، یک بطری آبگرم پیچیده شده در پارچه یا حوله را روی گونه های کودک قرار دهید.

تسکین دندان درد

اقدامات دندانپزشک برای کاهش دندان درد کودک
دندانپزشک میزان و سطح آسیب را تعیین می کند.
اگر دندان نیاز به تراش و پر کردن ساده داشته باشد، ترمیم می شود.
اگر دندان از بین رفته باشد، چرک را خارج می کند.
در صورت عدم امکان ترمیم دندان کشیده می شود و برای این منظور بسته به سن کودک شما از بیهوشی عمومی استفاده می کند.

توصیه هایی به والدین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان، فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه کنید یا از قرص یا قطره فلوراید حاوی فلوراید برای کودک خود استفاده کنید.
برای مسواک زدن دندان های کودکتان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
به کودک شیرینی و شکر، کیک و بیسکویت ندهید و اجازه ندهید نوشیدنی های شیرین مصرف کند.
روزی یک بار دندان های کودک را مسواک بزنید و تا سن ۶ تا ۷ سالگی مسواک زدن را ادامه دهید.
هر شش ماه یک بار کودک چهار ساله خود را نزد دندانپزشک ببرید و از کودکی او را به دندانپزشک معرفی کنید.
پس از خوردن آب نبات به کودک توصیه کنید که آب زیادی بنوشد تا دندان هایش را از آب نبات پاک کند.
دندان های پشتی دائمی کودک خود را در سن ۷ تا ۸ سالگی از نظر وجود شکاف بررسی کنید.
اگر دندان دائمی کودک شکسته یا بریده شده باشد، باید دندان را با روکش یا پرکننده ببندید.

هشدارها

اگر کودک تب همراه با دندان درد، تورم اطراف دندان آسیب دیده، درد شدید یا ضربه شدید به دهان داشت، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر دندان درد بیش از ۲۴ ساعت طول کشید یا تکرار شد، حتما با دندانپزشک کودک خود مشورت کنید. درمان موقت فقط درد را برای مدت کوتاهی کاهش می دهد، بنابراین مراجعه به دندانپزشک کودکان برای درمان دندان درد شدید در کودکان و جلوگیری از آسیب جدی به دندان ها ضروری است.

اگر از مسکن برای دندان های کودکتان استفاده کرده اید، تا زمانی که بی حسی از بین برود به او غذا ندهید زیرا بی حسی زبان یا دهان باعث می شود که هنگام جویدن از زبان یا لب هایش استفاده کند.

انتهای پیام/