تکرار فاجعه آتش سوزی تالاب انزلی – سایت خبری تحلیلی عقوف


آتش سوزی از ساعات اولیه بامداد روز جمعه ۲۰ شهریورماه در مرکز تالاب بین المللی انزلی در منطقه چراغ پشتان آغاز شد و دامنه آتش به دلیل عدم دسترسی مردم و وسایل نقلیه گسترش یافت. حوزه.

وزش باد و گرما باعث گسترش سریع آتش شد و به همین دلیل با توجه به کمبود زمین برای اطفای حریق، درخواست اعزام بالگرد از استانداری و مدیریت بحران گیلان شد.

اگرچه نیروهای امدادی، آتش نشانی، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و بسیجی برای کاهش دمای محیط و پاکسازی مناطق اولیه به مراحل اولیه آتش سوزی روی زمین رسیدند، اما شعله های آتش دور از نجات بود. . قدرت و خاموش کردن آتش امکان پذیر بود.

تکرار فاجعه آتش سوزی در تالاب انزلی

حسن جعفری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی روز جمعه ۲۰ شهریور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: مساحت آتش سوزی هنوز اندازه گیری نشده و علت آتش سوزی چیست. معلوم نیست.”

امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نیز بعدازظهر دیروز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آتش سوزی در بخش مرکزی تالاب انزلی در منطقه چراغ پشتان و عدم دسترسی به زمین، گفت: این آتش سوزی در تالاب انزلی در منطقه چراغ پشتان رخ داده است. منطقه گفت: نیازمند احیای هوایی هستیم.

وی ادامه داد: در پی تماس استاندار گیلان با رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص آتش سوزی تالاب انزلی در منطقه چراغ پشتان و عدم روش اطفای و نیاز فوری به هلیکوپتر یا هواپیمای ایلوشین به دلیل وسعت. از درگیری ها، ما منتظر رسیدن هلیکوپتر هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان از ورود یک فروند بالگرد آتش نشانی به گیلان تا ساعاتی دیگر خبر داد و خاطرنشان کرد: همزمان با پایش، مقرر شد دو فروند بالگرد آتش نشانی وارد گیلان شده و از ساعت ۱۵ عملیات اطفای حریق را به صورت هوایی آغاز کنند. . .

محمد پورخوش سعادت فرماندار شهرستان بندر انزلی بعدازظهر دیروز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه وسعت آتش سوزی در تالاب بامبو انزلی به ۴۰ هکتار رسیده است، اظهار کرد: متاسفانه حریق در حال حرکت به سمت است. مرکز کشور. تالاب.”

وی با اشاره به نیزار و باتلاقی جاده دسترسی به منطقه افزود: آتش سوزی شدید است و منتظر انتقال دو فروند بالگرد آتش نشانی از فرودگاه سردار جنگل رشت به انزلی هستیم که این بالگردها باید مراحل بسته شدن را انجام دهند. و سبد آب را کاهش دهید.»

فرماندار انزلی با تاکید بر اینکه آتش سوزی در حاشیه تالاب عمدی برای افزایش زمین های کشاورزی بوده است، گفت: هیچ اتفاقی بدون دخالت انسان به صورت طبیعی رخ نمی دهد و این آتش سوزی قطعا عمدی است. امیدواریم تا عصر و شب با اطفای حریق در هوا، آتش را مهار کنیم، افزود: بدون اطفای حریق در هوا، احتمال تداوم آتش وجود دارد.

تکرار فاجعه آتش سوزی در تالاب انزلی

وزارت دفاع به نقل از مهدی نامجوی گفت: پس از اطلاع رسانی و درخواست پشتیبانی هوایی از وزارت دفاع، سروان نوری رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی آتش نشانی کشور در جریان قرار گرفت و این مرکز بلافاصله سه فروند بالگرد آتش نشانی اعزام کرد. . حوزه.

وی ادامه داد: تا اطفای کامل حریق دریاچه انزلی مرکز کنترل آتش هوایی و مرکز پشتیبانی به همراه سایر سازمان های امدادی در منطقه حضور دارند.

سرهنگ خلبان علی یاوری نیز عصر دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اعزام دو فروند بالگرد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تالاب بین المللی انزلی گفت: آتش سوزی بزرگی از اواخر روز گذشته در تالاب انزلی آغاز و شروع شد. امروز بعد از ظهر. و در ادامه دو فروند بالگرد آب پاش نیروی هوافضای سپاه از تهران و یک فروند بالگرد آب پاش از استان مازندران به منطقه اعزام و عملیات اطفای حریق را آغاز کرده اند.

این خلبان از ظرفیت بالگردهای آب پاش برای حمل ۶۰ تن آب خبر داد و افزود: بالگرد آب پاش نیروی هوافضای سپاه توان حمل ۶۰ تن آب را دارد و با ورود به استان گیلان و تالاب بین المللی انزلی ۳۰ تن. پاهای آب در این منطقه ارائه می شود.

ساعت ۲۰ عصر جمعه بود که مسعود کاظمی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان در گفتگو با خبرنگاران به آخرین وضعیت آتش سوزی در تالاب بین المللی انزلی اشاره کرد و گفت: آتش سوزی باعث آتش سوزی شده است. .الان کاملا تحت کنترل است و همچنان در حال خاموش کردنش هستیم و تمام نیرو قطع شده تا دوباره آتش نسوزد.

وی با بیان اینکه هر سه بالگرد تا پایان اطفای حریق منطقه را ترک نمی کنند، افزود: از مردم اطراف تالاب انزلی تشکر می کنیم.

همچنین محمد پورخوش سعادت فرماندار انزلی شب گذشته در گفت وگو با ایسنا از شکسته شدن خط آتش سوزی در تالاب بین المللی انزلی خبر داد و گفت: برآوردها نشان می دهد بیش از ۴۰ هکتار در آتش سوخته است.

وی از شناسایی چند مظنون در رابطه با حادثه آتش سوزی تالاب انزلی توسط دادستانی شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد: در منطقه با وزش باد مواجه هستیم و به همین دلیل احتمال شعله ور شدن مجدد آتش وجود دارد. در این مورد، تمام نیرو در حالت آماده به کار است.

تکرار فاجعه آتش سوزی در تالاب انزلی

فرماندار انزلی امروز ۲۱ شهریور در پاسخ به این سوال که علت دود زیاد ایجاد شده در حاشیه تالاب و داخل شهر و کمربندی چیست؟، خاطرنشان کرد: به دلیل نشستن شبنم روی آتش. ساعات بامداد و دمای هوا، گواه ما مخلوطی از مه و دود ناشی از خاموشی است که منطقه را فرا گرفته است.

پورخوش سعادت یادآور شد: از عصر دیروز بیش از ۱۰ تن بر روی بامبوهای در حال سوختن ریخته شده و به همین دلیل شاهد تبخیر این آب و ایجاد مه و بخار در منطقه هستیم.

از صبح امروز دود شدید بخار آب ناشی از این آتش سوزی و اطفای حریق شهر بندرانزلی را فرا گرفت.

اوایل امروز سرانجام آتش سوزی تالاب بین المللی انزلی مهار شد اما سمپاشی بالگرد برای اطفای کامل آتش سوزی پوشیده از خاکستر تا ظهر ادامه داشت.

در حال حاضر شاهد خاموش شدن کامل آتش سوزی در دریاچه انزلی هستیم اما نیروهای امدادی و پدافندی، آتش نشانی و بالگردهای سپاه و هلال احمر در حالت آماده باش هستند تا در صورت شعله ور شدن مجدد آتش به هوا بریزند و اطفاء شوند. آتش.

بر اساس این خبر، یکی از عاملان آتش سوزی عمدی در منطقه چراغ پشتان تالاب انزلی دستگیر و چهار عامل دیگر آتش سوزی شناسایی و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.

این آتش سوزی باعث تخریب بخشی از سیستم اکولوژیکی منطقه و تکرار فاجعه زیست محیطی برای چهارمین بار در سال های اخیر در تالاب بین المللی انزلی شده است.

انتهای پیام