تکنسین: چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​تولید و تجارت تحت تأثیر موانع قرار می گیرد


گروه اقتصادی انصاف نیوز: انکار تاثیر تحریم ها بر سفره مردم تغییری در وضعیت کنونی اقتصاد ایران ایجاد نمی کند و همه متوجه شده اند که با وجود تحریم ها راهی برای برون رفت از شرایط فعلی وجود ندارد. این کارشناس فنی در انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم می گوید.

شهرام سید قلعه، فعال صنعتی و اقتصادی، افزایش اخیر قیمت دلار را اتفاقی قابل پیش بینی عنوان کرد و به انصاف نیوز گفت: برای یافتن دلایل افزایش قیمت ارز نیازی به تحلیل خیلی پیچیده نداریم. نرخ ارز مانند هر کالای دیگری به عرضه و تقاضا بستگی دارد و زمانی که به هر دلیلی عرضه ارز کاهش یابد و تقاضای آن افزایش یابد، قیمت ها افزایش می یابد.

وی گفت: تحریم ها منبع اصلی ارز در اقتصاد ایران یعنی نفت را به چالش کشیده است. علاوه بر این، ارزهای حاصل از فروش کم نفت به راحتی وارد چرخه اقتصادی نمی شوند و شبکه بانکی کشور ممکن است در سطح جهانی فعالیت نکند. این بدان معناست که عرضه وجوه در حال کاهش است.

سید قلعه پیش بینی خود از رشد دلار در اسفندماه امسال را یادآور شد و افزود: بر اساس روندهای یک دهه گذشته، نرخ برابری ریال و ارز خارجی نیز موید این است که پس از یک دوره ثبات باید منتظر ماند. سکه رسید

وی با تکرار شعار دولت سیزدهم «با تحریم سفره های مردم را نبندید»، گفت: سفره های مردم استعاره ای از رونق اقتصادی است. رونق اقتصادی نیز نتیجه افزایش صادرات یا افزایش واردات مواد خام برای تولید داخلی است. هر اتفاقی که این روند را مختل کند، دامنه رونق اقتصادی را تیره می کند و در واقع سفره مردم را کمرنگ می کند.

سید قلعه در ادامه گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم تولید و تجارت تحت تاثیر تحریم ها قرار می گیرد و تا زمانی که اقتصاد ایران به شبکه های مالی و مالی متصل نباشد، برمی گردد و به عقب برمی گردد، نخواهیم دید. هر تغییری.”

وی گفت: در اقتصاد نفت خیز، دولت مجبور است از روش های جایگزین برای فروش نفت و انتقال پول از آن استفاده کند. نظر دولت قبل این بود که وعده های فعلی خود را روی منابعی بگذارد که در آینده مورد انتقاد قرار گیرد. به اصطلاح استقرار منابع. این دولت نیز کمابیش همین مسیر را طی می کند و سیاست های کلان اقتصادی آن نیز با دولت قبل تفاوتی ندارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه عوامل موثر بر نرخ ارز تفاوت چندانی با دوره های قبل ندارد، گفت: ۴۵..

وی در پاسخ به این سوال که چرا سیاست های اقتصادی دولت دوازدهم و سیزدهم را تشبیه کرده اید، گفت: قبلی. یعنی نمی خواهیم سراغ ریشه و علت برویم، بلکه برای غلبه بر فشار اجتماعی سراغ معلولان می رویم. معامله با خرده فروشان کوچک دلار مانند این است که کاری به باد نداشته باشید، اما برگ را سرزنش کنید که چرا می لرزد؟!

سید قلعه همچنین با اشاره به سخنرانی وضعیت اقتصاد کلان ایران در مقابل بهره وری، افزود: همه دولتمردان و اقتصاددانان در ابتدای رهبری خود مدعی هستند که می خواهند از صنعت حمایت کنند اما این رویکرد اساساً نادرست است. صنعت باید توسط تکنسین ها حمایت شود نه مدیران.

تجربه بین‌المللی و تجربه خود ما طی سال‌ها تأیید می‌کند که هرجا مالکیت دولت به اوج خود رسیده است و به اصطلاح سرزمین‌های خودمختار است، درگیری‌های بیشتری بر سر فعالان این بخش قرار گرفته است و هر جا که کلاس‌ها و نهادهای مدنی شفاف‌تر عمل کرده‌اند.» او گفت. ، مشکلات کمتر و موفقیت بیشتر.

سید قلعه افزود: از این منظر دولت های این دهه واقعاً اختلافی نداشته اند و با وجود اینکه همه شعار داده اند اما قصد تصدی پست را ندارند و تنها مسئولیت حمایت از آن را بر عهده خواهند داشت.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین راه های مقابله با بحران اقتصادی، ارزش گذاری به بهره وری و بهره وری است، اما به شرطی که شعار باقی نماند و برنامه ای مشخص و اجرایی باشد تا نقش تکنسین ها در تصمیم گیری های مربوط به این حوزه برجسته شود. “

انتهای پیام/