ثبات شرایط بورس / پیش بینی رشد شاخص سهام تا پایان سال جاریگروه اقتصادی ایسکانیوز; شاخص بورس اوراق بهادار تهران چهارشنبه هفته گذشته (۲۰ خرداد) در واحد یک میلیون و ۵۴۱ هزار واحدی به کار خود پایان داد که در روز چهارشنبه هفته جاری (آخرین روز کاری این هفته) در خردادماه ۲۱ هزار واحد کاهش یافت. ۹. به ۱۵۲۰۰۰۰ واحد رسید.

شاخص کل (همگن) آخر هفته گذشته ۴۲۹ هزار و ۶۶۰ واحد بود که در این هفته به رقم ۴۲۱ هزار و ۴۰۱ واحد و شاخص قیمت (همگن) از ۲۶۴ هزار و ۱۶۶ واحد به رقم ۲۵۸ هزار و ۸۶۵ واحد رسید.

در سه روز کاری هفته جاری، علامت های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، سایپا (خساپا) و گسترش سرمایه گذاری ایران- خودرو (خگستر) در یک … گروهی از نمادهای فعالیت کامل

«فردین آقابزرگی» کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به افت اخیر شاخص بورس و عوامل زمینه ساز آن، افزود: بورس می دانست که تعیین کننده روندهای بازار ناشی از چندین مورد است. عواملی که ممکن است راه را برای اصلاح شاخص بورس هموار کند.

تعدیل شاخص بورس در بازار طبیعی

وی با تاکید بر اینکه برخی از مسائل حقوقی هم اکنون به صورت غیرمستقیم در حال معامله است، گفت: اشخاص حقوقی پس‌اندازی ندارند، اما در صورت لزوم یا در زمان خرید سهام و اوراق، باید بخشی از سهام خود را در بازار بفروشند. بنابراین بخشی از آنچه در بازار اتفاق می افتد طبیعی به نظر می رسد.

آقابزرگی تصریح کرد: نسخه های عمومی قبلی که در حال حاضر در دست اجرا است برای اشخاص حقوقی، صندوق ها و موسسات مالی حرفه ای صادر می شود. می تواند باعث فشار فروش در بازار شود.

وی معتقد است: این گونه موسسات اجازه خرید نقدی ندارند، بلکه باید سهام را بفروشند و در عرضه اولیه شرکت کنند.

این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه اکنون زمان انتشار نسخه اصلی برای عموم نیست، گفت: برخی اشخاص حقوقی را مقصر تغییرات بازار می دانند در حالی که اشخاص حقوقی برای حضور در نسخه اصلی مجبور به فروش سهام هستند.

بورس در بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری است

آقابزرگی روند فعلی بورس را ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون بازار اساساً در وضعیت سرمایه گذاری خوبی قرار دارد و با توجه به انتظارات تورمی، شانس خوبی برای رشد بازار وجود دارد.

منبع: ایرنا

وی ادامه داد: شاخص بورس در سال ۱۴۰۱ روند مثبتی خواهد داشت و حتی می تواند رکورد بزند، البته سهامداران باید به دنبال کسب سود مناسب از این بازار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: سهامداران حرفه ای که در شرایط فعلی اقدام به خرید سهام در بازار می کنند، ضمن کسب سودهای خوبی از این بازار، ارزش دارایی های خود را از نظر سرمایه گذاری حفظ خواهند کرد.

آقابزرگی گفت: بازار در شرایط فعلی با مشکلی مواجه نیست و تنها باید کنترل توزیع اولیه در دستور کار قرار گیرد.

وی روند بورس را پیش بینی کرد و گفت: بازار سرمایه تا پایان سال ۱۴۰۱ روزهای خوبی را سپری می کند و پیش بینی می شود تا پایان فصل زمستان امسال روند مثبتی داشته باشد و شاهد سهام شکنی باشیم. ایندکس ها و یک کانال خوب.”