جمع آوری بیش از ۳۰ میلیارد تن نقدینگی از بازاربه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی با حضور در گفت و گوی ویژه خبری درباره وضعیت تحولات مالی و تفاوتی که در این دولت نسبت به گذشته رخ داد، گفت: رشد قیمت پایه مالی در پایان تیرماه بهبود یافته و رشد پایه مالی به ۲۶.۲ درصد و نقدینگی به ۳۷.۴ درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: البته ۲.۵ درصد از این تعداد مربوط به پوشش آماری بانک مهراخدت است که با حذف آن نقدینگی به ۳۴.۹ درصد می رسد و به این ترتیب رشد نقدینگی افزایش یافته است. البته این وضعیت هنوز خوب نیست و بانک مرکزی برنامه هایی برای بهبود این وضعیت دارد.

شرح کاهش تورم

صالح آبادی درباره آمار تورم بیشتر توضیح داد: تورم نیز از ۵۹.۳ درصد در ابتدای دولت به ۴۰.۱ درصد رسیده است.

وی یادآور شد: این ارقام در شرایطی به دست آمد که در ماه های اخیر با تورم بین المللی نیز مواجه بودیم به طوری که کشورهای اروپایی و آمریکایی از اواخر سال گذشته با افزایش چشمگیر تورم مواجه شدند. در داخل کشور به دلیل گسترش یارانه ها تورم داشتیم، مثلاً تورم خرداد به بیش از ۱۲ درصد رسید.

تورم منهای ۴۲۰۰ دلار داده شد

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: درست است که این تورم طبیعی بود و هر بار که برنامه را اجرا کردیم همین اتفاق افتاد اما بحمدالله در مرداد ماه آثار تورم رها شد و تورم مردادماه به ۲ درصد رسید. و اکنون به حالت عادی بازگشته ایم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اقدامات مختلف انجام شده در حوزه کنترل نقدینگی و پایه پولی توضیح داد: برخی از آن اقدامات مربوط به اصلاح رابطه دولت و بانک مرکزی است و یکی از مهمترین موضوعات است. در این راستا هزینه دولت از حقوق بانک مرکزی است. تلاش دولت این است که از این حقوق استفاده نکند و از دیگر منابع خود استفاده کند.

کنترل اضافه برداشت بانکی

صالح آبادی ادامه داد: موضوع بعدی کنترل اضافه برداشت بانکی است که در دستور کار ما بوده و می تواند به مدیریت نقدینگی کمک کند.

وی با اشاره به اینکه دولت بخشی از هزینه های خود را از محل فروش اوراق تامین می کند، یادآور شد: اوراقی که در گذشته منتشر می شد اکنون بدهکار است و دولت باید با فروش اوراق جدید آن را به پایان برساند اما به طور کلی در ابتدای سال دولت ۳۴ اوراق منتشر و فروخته دارد که ۱۲ درصد آن توسط بانک ها خریداری شده و ۲۲ درصد به موسسات غیربانکی فروخته شده و به عنوان مثال صندوق ها و سایر سرمایه گذاران این اوراق را خریداری کرده اند. بنابراین اینکه بانک ها تنها خریدار این اوراق نیستند، خوب است.

رئیس شورای مالی و اعتبار ادامه داد: البته طبق مصوبه شورای مالی و اعتبار، بانک ها باید ۳ درصد از سپرده های خود را به اوراق دولتی اختصاص دهند، اما امسال ۳۵ درصد از اوراق به بانک ها فروخته شده است. . ۶۵ درصد برای سایر مؤسسات مالی.

وی با تاکید بر اینکه در حال توسعه بازار بین بانکی هستیم، گفت: به زودی امکان تبادل اوراق اضافی بانک ها را فراهم می کنیم.

پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تن تجهیزات بانکی در ۴ ماهه سال ۱۴۰۱

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به دیدار روز گذشته هیات دولت با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب به نکته مهمی اشاره کردند که اقدام بانک مرکزی در خصوص شدت تراز بانک ها. کاغذ قدم خوبی است و باید ادامه پیدا کند، اما باید درک کرد که باید سرمایه در گردش شرکت های صنعتی نیز تامین شود که گام بسیار مهمی بود.

صالح آبادی گفت: بررسی های ما نشان می دهد طی ۴ ماهه امسال ۱۰۰۰ فقره وام به بخش های مختلف اعم از خانوارها و شرکت ها و ۶۶ درصد از این وام به بخش سرمایه شرکت ها پرداخت شده است. ۱۲.۸ درصد برای ایجاد شرکت های جدید و مابقی به سایر حوزه ها پرداخت شد. بنابراین بانک مرکزی می خواهد این موارد را تقویت کند.

تامین ۲۰ درصد سرمایه در گردش شرکتهای دارای اوراق گام در سال آینده

وی افزود: یکی از منابع بانک مرکزی در تقویت شرکت ها استفاده از اوراق است. در گذشته شرکت ها به بانک مراجعه می کردند و به صورت نقدی خدمات دریافت می کردند، اما در پایان سال گذشته با همکاری وزارت حراست، زنجیره ای از صندوق ها را ایجاد کردیم تا نیاز شرکت ها به درخواست وجه نقد کاهش یابد. یکی از ابزارهای مهم در حوزه تامین مالی است.فاینانس زنجیره ای یک مرحله تضمینی (گواهی اعتبار مولد) است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از اواخر سال گذشته که این اوراق راه اندازی شد تا تیرماه امسال حدود ۸.۸ سجاف اوراق گام استفاده شده است. ما قوانین این اوراق را در شورای مالی و اعتبار ساده کردیم و بسته تشویقی ایجاد کردیم و بانک های مختلف را دعوت کردیم به طوری که اکنون بسیاری از بانک ها از این اوراق استفاده می کنند. خوشبختانه در دو ماه گذشته ۱۱ بار از این کاغذها استفاده شده است.

وی درباره مزایای این اوراق گفت: همه اوراق بر استفاده صحیح از تسهیلات و وام بانکی حاکم است و در بخش تولیدی اقتصاد اعم از تولید و خدمات کاربرد دارد. که این یک ابزار کوتاه مدت و ویژه برای سرمایه در گردش است و به محض اینکه این اوراق در اختیار شرکت قرار گرفت می تواند آن را بگذارد یا در بازار سرمایه بفروشد و پول خود را دریافت کند. اینکه بتوانیم از پول عمومی در تامین مالی شرکت ها استفاده کنیم چیز خوبی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش بینی من این است که استفاده از این ابزار در ماه های آینده افزایش یابد و ۲۰ درصد سرمایه شرکت های در حال کار در سال آینده از طریق این ابزار تامین مالی شود. بنابراین هر چه این نهاد تعمیر و توسعه پیدا کند می تواند کمک زیادی به تولید کند و اصلاحات خوبی در نظام بانکی صورت می گیرد تا شرکت ها نیاز کمتری به نقدینگی داشته باشند.

در مورد ۶ بانک با بالاترین رشد ترازنامه تصمیم بگیرید

صالح آبادی درباره کنترل ترازنامه برخی بانک ها گفت: بانک ها می توانند بین ۱.۵ تا ۲.۵ درصد ترازنامه هایی را تهیه کنند که توسط سیستم های کنترلی بانک مرکزی رصد می شود. در صورت عدم رعایت این قانون، سپرده قانونی آن از ۱۰ تا ۱۲ درصد به ۱۵ درصد افزایش می یابد که ضمانت اجرای سیاست بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶ بانک وجود دارد که ترازنامه آنها کمی بالاتر از میزان تعیین شده است که باید سریعا اصلاح شود. بعد از آذر تصمیمات جدیدی در این مورد گرفته خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: البته نرخ بالاتری را برای بانک های قرض الحسنه در نظر گرفته ایم که بین ۴.۵ تا ۵ درصد است زیرا خدمات کمتری به متقاضیان ارائه می دهند. در حال حاضر بانک‌ها را بر اساس شاخص‌هایی در ارزیابی سلامت رتبه‌بندی کردیم که بر اساس آن بانک‌های سالم اجازه دارند ترازنامه خود را ۲.۵ درصد و بانک‌های دارای حقوق صاحبان سهام ۱.۵ درصد رشد کنند.

تسهیل دسترسی به خدمات بانکی و تسهیلات مردمی

صالح آبادی تسهیل دسترسی مردم به بانک را یکی از سیاست های بانک مرکزی دانست و گفت: امسال امکان احراز هویت غیرحضوری را فراهم کردیم تا مردم بدون مراجعه به شعب بانک ها، خود را احراز کنند و تا پایان تیرماه ۴۰۰۰۰۰ نفر آفلاین تایید شدند.

به گفته وی، ۲۵۰ هزار نفر نیز از سفته الکترونیکی استفاده کردند که همگی با هدف تسهیل دسترسی مردم است.

آمار پرداخت وام ازدواج

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه خدمات وام برای افراد بومی را تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان افزایش دادیم، گفت: از ابتدای سال تا کنون ۴۱۸ هزار فقره لوازم ازدواج به مبلغ ۵۸ همت پرداخت شده است. جولای.

وی افزود: همچنین وام تولد ۳۱۵ هزار فرزند به مبلغ همت ۱۳ که در مجموع ۷۱ همت است پرداخت شده است، این در حالی است که سال گذشته در مجموع ۸۰ همت برای لوازم ازدواج پرداخت شده است.

به گفته صالح آبادی، تا پایان تیرماه ۲۰ مصالح انبار و ساخت منازل پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تعدیل ساختار سرمایه بانک ها از دیگر اقدامات مهم بانک مرکزی است، گفت: ۲۳ بانک ملزم به اجرای این سیاست بودند که با تمام توان دنبال می کنیم.

صالح آبادی تاکید کرد: از سوی دیگر بازار بانکی در دولت سیزدهم بهبود یافته و این سیاست ادامه خواهد داشت.

جمع آوری بیش از ۳۰ میلیارد تن نقدینگی از بازار

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک ها اوراق خریداری شده از دولت را به بانک مرکزی می فروختند که سال گذشته ۱۰۲ اوراق در خزانه بانک مرکزی وجود داشت و اکنون به حدود ۷۰ لات کاهش یافته است، یعنی این. که بیش از ۳۰ وجوه از بازار جمع آوری شده است، این امر در کاهش نقدینگی و رشد پایه مالی موثر بود.

صالح آبادی گفت: اقدام مهم دیگری که با همکاری سازمان امور مالیاتی انجام شد، ساماندهی ۱۸ میلیون گیت و کارتخوان پرداخت است به طوری که کارتخوان و گیت فاقد شناسه نداریم. این یک اتفاق بسیار مهم در سیستم مالی و بانکی است.

با پس گرفتن چک، نیاز به درخواست پول نقد را کاهش دهید

وی افزود: موضوع دیگر قانون چک است که بدون شک دو سه سال است که اجرا می شود و خوشبختانه می توان گفت که این قانون تقریباً به طور کامل اجرا شده است به جز یک ماده که آن هم دارد. ملاحظات قانون چک چند قسمت دارد که یکی از آنها ادغام سامانه صدور یکپارچه چک بود. اتفاق بسیار مهمی که در ماه های اخیر رخ داده است، موضوع مسدود شدن حساب افرادی است که چک صادر کرده اند اما موجودی ندارند.

رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص یادآور شد: بر اساس قانون، اگر فردی چک صادر کند و از خالی بودن حساب گیرنده مطلع شود، حساب های ارائه دهنده خدمات در کل شبکه بانکی بسته می شود. مقداری پول. نگاهی بیاندازید. این کار باعث کاهش چک های برگشتی شده است و افرادی که چک صادر می کنند باید نظم بیشتری به خرج دهند، زیرا وقتی چک برگشتی می شود، گیرنده باید با این روش اعتبار به دنبال اثر منفی باشد که بر روی چک برگشتی دارد.

وی افزود: یکی از مهم ترین روش های پرداخت در سیستم بانکی چک است و زمانی که مردم از آن مطمئن نیستند به روش های نقدی روی می آورند، همانطور که روش های غیرنقدی را قانونی می کنیم و مردم از آن استفاده می کنند. نیاز به پول نقد کمتر خواهد بود. بنابراین در صورت دریافت چک، دریافت کننده می تواند علاوه بر ثبت در سامانه مربوطه، اعتبار صادرکننده را در سایت بانک مرکزی نیز بررسی کند.

صالح آبادی یادآور شد: یک قسمت از قانون چک باقی مانده که تفسیر وام با چک طبق قانون است که در شورای مالی و اعتبار شکایت شد و این نگرانی مطرح شد که ممکن است کار را مختل کند و مشکل ایجاد کند. ، که مقرر شد اقداماتی انجام شود تا مشکلی پیش نیاید.

بازار ارز باثبات و باثبات است

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی در سال گذشته فعالیت های بازار ارز بود. خوشبختانه با وجود نوسانات بازار مالی، از ثبات نسبی برخوردار بوده و بانک مرکزی اقدامات متعددی را در این زمینه انجام داده است. توافقنامه بازاری که در دو ماه گذشته اجرا شد، به تفصیل به بازار ارز داد، باعث ثبات در بازار ارز شد.

وی با بیان اینکه بازار یکپارچه ارز عمق بیشتری پیدا کرده است، گفت: مبادلات ارزی که با کشورهای دوست و تعاونی ها اتفاق افتاده اتفاق خوبی است اما نمی توان همه را نام برد. در حوزه ارز و اسکناس اتفاقات خوبی افتاده و میزان انتشار ارز توسط بانک مرکزی در این چند ماه حدود ۲۶ میلیارد دلار بوده است.

توزیع سکه اربعین

وی در خصوص پرداخت ارز به زائران کربلا افزود: هر زائر می تواند ۱۰۰ دلار یا معادل ۱۵۰ هزار دینار عراقی خریداری کند. حدود ۷۰۰ شعبه بانک های صادرات، ملت، تجارت و ۲۲۰ صرافی این خدمات را ارائه می دهند. همچنین در سه استان ایلام، کرمانشاه و خوزستان، دستگاه های خودپرداز در ایام اربعین تا سقف ۵۰۰ هزار تومان می توانند پرداخت کنند و دستگاه های خودپرداز سیار نیز آماده شده است.

انتهای پیام/