جنجالی ترین ترور تاریخ


شینزو آبه، نخست وزیر اسبق ژاپن در حین سخنرانی در شهر نارا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از انتقال با هواپیما به بیمارستان جان سپرد.

بر اساس گزارش ها، مظنون ترور نخست وزیر اسبق ژاپن یک افسر نیروی دریایی ۴۱ ساله به نام تتسویا یاماگامی است که از تفنگ دست ساز برای تیراندازی استفاده کرده است. طبق قوانین ژاپن، این تنها سلاحی است که یک شهروند می تواند داشته باشد.

رویدادهایی با این ماهیت همیشه جنجال اخبار اوقات خوش بوده است. به همین دلیل، ما روی قتل‌های تکان‌دهنده‌ای که جهان را شوکه کرد، تمرکز می‌کنیم.

پارک چون هی

ترور پارک چون هی، رئیس جمهور کره جنوبی در سال ۱۹۷۹

رئیس جمهور پارک چون هی در سال ۱۹۷۹ توسط دوستش کیم جائه کیو رئیس سازمان اطلاعات کره جنوبی در یک رستوران ترور شد. از زمانی که پارک در سال ۱۹۶۱ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید، او کشور را با مشت آهنین اداره کرد.

کیم مدعی شد که رئیس جمهور و دوست نزدیکش را برای بازگرداندن دموکراسی در کشور کشته است. بسیاری از کره ای ها از درگذشت رئیس جمهور خود غمگین شدند، زیرا او سهم زیادی در تقویت اقتصاد کشور داشت و موفق شد وابستگی و روابط با ایالات متحده را کاهش دهد.

از زمان مرگ پارک، چون هی بیشتر به خاطر دستاوردهای دوران قدرتش صحبت می شود تا حکومت نظامی خشن که او رهبری می کرد.

انور سادات

ترور انور سادات رئیس جمهور مصر در سال ۱۹۸۱

قاتلان انور سادات که لباس سربازان مصری بر تن داشتند، او را هنگام تماشای جشن روز پیروزی در قاهره کشتند. اگرچه کشور از ترور رئیس جمهور خود شوکه شده بود، اما در مورد سیاست های وی به عنوان رئیس جمهور دو طرف وجود داشت و این به برخی تصمیمات و اقدامات وی در دوران رهبری برمی گردد. حکومت انور سادات در مصر باعث شد این کشور مسیری متفاوت را طی کند و برای همیشه تغییر کند.

او از روسیه جدا شد و به ایالات متحده نزدیک شد. همچنین جنگ با اسرائیل را آغاز کرد و پس از چند سال به آن پایان داد و بعد به صلح روی آورد. یکی از افرادی که در تهیه تسلیحات مورد استفاده در ترور انور سادات نقش داشته، در مصاحبه ای گفته است که از قتل سادات پشیمان نیست، اما معتقد است که حسنی مبارک جانشین سادات هزاران بار بدتر از انور سادات بوده است.

ایندیرا گاندی

ترور نخست وزیر هند ایندیرا گاندی در سال ۱۹۸۴

ایندیرا گاندی که نزدیک به ۱۵ سال رهبری هند را بر عهده داشت، در سال ۱۹۸۴ توسط دو محافظ سیک خود ترور شد. قتل او در پاسخ به دستور گاندی برای حمله ارتش به معبد طلایی، مقدس ترین زیارتگاه سیک ها، برای بیرون راندن جدایی طلبان سیک بود که در داخل آن پنهان شده بودند.

ترور ایندیرا گاندی باعث خشونت گسترده در هند شد. در عرض چند روز، بسیاری از پیروان متعصب ایندیرا گاندی و سیاست های او هزاران سیک را کشتند، و بسیاری از افسران پلیس و مقامات به جای تلاش برای جلوگیری از کشتار، بر آتش افزودند.

بی نظیر بوتو

ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر پاکستان در سال ۲۰۰۷

بی نظیر بوتو، اولین نخست وزیر زن پاکستان، توسط یک بمب گذار انتحاری ۱۵ ساله در یک گردهمایی انتخاباتی کشته شد. شایعات زیادی در مورد علت قتل بوتو وجود دارد، زیرا برخی از اعضای حزب وی گفته اند که بوتو چند دقیقه قبل از انفجار بمب مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. بوتو تنها چند ماه قبل از این ترور و پس از هشت سال زندگی در خارج از کشور، به پاکستان بازگشته بود تا دوباره مقام نخست وزیری را به دست آورد.

پس از قتل وی، تظاهرات گسترده ای در کشور برگزار شد و قطارها به آتش کشیده شد. با گذشت چندین سال از مرگش، بی نظیر بوتو همچنان به عنوان یک چهره محبوب در کشورش شناخته می شود و از تصاویر و پیام های او در تبلیغات و سخنرانی های دیگر سیاستمداران استفاده می شود.

مرگ ناگهانی بوتو باعث شد که بسیاری از او به عنوان «شهید راه دموکراسی» یاد کنند و اشتباهات و اعمال ناشایست او نادیده گرفته شوند.

اسامه بن لادن

قتل اسامه بن لادن، رهبر القاعده در سال ۲۰۱۱

اسامه بن لادن، رهبر القاعده که گفته می شود مسئول حملات ۱۱ سپتامبر بود، در عملیاتی در سال ۲۰۱۱ توسط نیروهای ویژه ایالات متحده به دستور باراک اوباما در محل اقامتش در ابوت آباد پاکستان کشته شد. کشتن اسامه بن لادن یکی از موفقیت‌آمیزترین عملیات ترور آمریکا بود، زیرا هدف این عملیات رهبر یک گروه تروریستی بود و نه بخشی از یک دولت شناخته شده.

بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا، قبل از عملیات ۱۱ سپتامبر گفته بود که او هم شانس کشتن بن لادن را داشت، اما با این کار مجبور شد شهر را ویران کند و ۳۰۰ انسان بی گناه را بکشد و به همین دلیل است. دستور چنین اقدامی را صادر کردسردار سلیمانی

ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در سال ۲۰۱۹.

آخرین مورد از این لیست شاید جنجالی ترین و تاثیرگذارترین ترور دهه گذشته باشد که به دستور دونالد ترامپ با استفاده از پهپاد در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام شد و بلافاصله حوادث زیادی را به همراه داشت. سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بود.

پس از ترور سردار سلیمانی، تنش بین ایران و آمریکا به اوج خود رسید و مقامات وعده «تلافی شدید» دادند.

به دنبال آن نیروی هوافضای سپاه عملیاتی را علیه پایگاه های نظامی آمریکا در عراق انجام داد که در آن چندین موشک کروز به سمت پایگاه نظامی عین الاسد شلیک شد. اگرچه ایالات متحده به این حملات پاسخ نظامی نداد، اما سرنگونی هواپیمای اوکراینی در صبح روز عملیات بر درگیری‌ها در منطقه افزود.

منبع: بهترین