حبس یک کودک در اینترنت در ایران


کاربران ایرانی در جستجوهای اینترنتی خود با محدودیت هایی مواجه شدند که نشان می دهد تنظیمات «جستجوی ایمن» برای آنها فعال است. وضعیتی که در آن موتورهای جستجو به کودکان امکان می دهند از دسترسی به محتوای نامناسب و خشونت آمیز جلوگیری کنند. برگزاری چنین رویدادی در آستانه روز ملی فناوری اطلاعات امکان پذیر است.

روز سه شنبه بسیاری از کاربران ایرانی در جستجوی اینترنتی خود با محدودیت هایی مواجه شدند که نشان می داد تنظیمات «جستجوی ایمن» برای آنها فعال شده است.

به این ترتیب مشخص شد که حالت جستجوی ایمن به صورت پیش فرض در موتورهای جستجوگر گوگل و بینگ برای کاربران ایرانی فعال است و حتی امکان غیرفعال کردن آن وجود ندارد. نحوه روشن کردن کودکان توسط موتورهای جستجو برای جلوگیری از دسترسی آنها به محتوای نامناسب و خشونت آمیز و معرفی آن به تمامی کاربران ایرانی، موج جدیدی از اعتراضات و انتقادها را نسبت به محدودیت های پی در پی در اینترنت به دنبال داشته است.

در زمان نگارش این گزارش، کاربران ایرانی همچنان از پیام «جستجوی ایمن به مخفی کردن محتوای زشت در جستجو کمک می‌کند؛ محتوایی مانند تصاویر خشونت‌آمیز و پیوند به محتوای مستهجن» استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد حالت مرور ایمن همچنان برای آنها اعمال می‌شود.

اکنون چنین اتفاقی در آستانه روز ملی فناوری اطلاعات و البته پس از چندین ماه وقفه و افت کیفیت اینترنت باعث نگرانی کاربران از طبقه بندی دسترسی به اینترنت به عنوان اینترنت ویژه شده است.

خطاهای غیرمنتظره یا انسداد عمدی

با استفاده از تنظیمات جستجوی ایمن پیش فرض برای همه کاربران ایرانی، همه آنها کودک محسوب می شوند. بررسی ها نشان می دهد اگرچه این وضعیت بیشتر توسط کاربران شبکه همراه اول و ایرانسل گزارش می شود، اما حتی برخی از کاربران شبکه ثابت نیز آن را تجربه کرده اند.

با این حال، بعید است که کاربران اینترنت موبایل حالت مرور ایمن را تغییر و غیرفعال کنند و برخی از کاربران اینترنت ثابت می توانند خودشان این حالت را غیرفعال کنند. مسدود شدن اینترنت کاربران ایرانی با صدور سیم کارت برای کودکان همراه بوده است و همین موضوع شبهه استفاده اپراتورهای تلفن همراه از این محدودیت را تقویت می کند.

اما برخی منابع آگاه اعلام کرده اند که اپراتورهای تلفن همراه در این امر نقشی ندارند و ممکن است این تغییرات از سطوح بالاتر مانند شرکت زیرساخت اعمال شده باشد.

از سوی دیگر، برخی از فعالان و کارشناسان معتقدند که ممکن است معرفی حالت جستجوی ایمن برای کاربران ایرانی به دلیل خطای فنی در پی معرفی شبکه ایمن سیم کارت برای کودکان رخ داده باشد و نه لزوماً تغییر عمدی. محدودیت

برخی دیگر معتقدند این اقدام توسط شرکت زیرساخت به موازات اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات صورت گرفته است. این احتمال دور از ذهن نیست زیرا در ماه های گذشته و با توجه به طرح آزمایشی که در خوزستان شروع به اجرا شد، با وارد کردن آدرس گوگل در مرورگر موبایل خود، کاربران به آدرس مربوط به پروژه تحت مالکیت هدایت شدند. تلفن اول و ترویج ابزار اینترنت ملی و موتور جستجوی بومی.

چنین فرضی بعید به نظر نمی رسد; از آنجایی که در همان روزی که کاربران ایرانی با محدودیت جدیدی برای دسترسی به اینترنت مواجه شدند، اعضای شورای عمومی اینترنت در جلسه ای بر راه اندازی مرورگرها و موتورهای جستجوی بومی تاکید کردند و خواستار توسعه بیشتر پروژه شبکه ملی اطلاعات تا پایان. این سال

معاینه فراگیر

ظاهراً برنامه کارشناسی اینترنت که به گفته وزیر ارتباطات باید برای اجرای قانون اینترنت اجرا شود، اکنون ضروری است. دو هفته پیش عیسی زارع پور در یک مصاحبه تلویزیونی با تاکید بر اینکه شبکه کودک ربطی به طرح حفاظت ندارد گفت.

کودکان و نوجوانان در فضای مجازی بی پناه مانده اند و خوب است که به فکر چاره جویی تهدیداتی که در فضای مجازی برای آنها وجود دارد، باشیم. وی ارائه اینترنت به کودکان را نوعی تخصص اینترنتی دانست و اعلام کرد: در آینده نزدیک با هماهنگی دستگاه های مختلف، بسترهای فیلتر شده در اختیار برخی گروه های خاص که به این بسترها نیاز دارند، ارائه می شود.

وی با دفاع از ایده تخصصی شدن یا قشربندی دسترسی به اینترنت گفت: ما می خواهیم گشایشی داشته باشیم تا طیفی از بسترهای فیلتر شده در اختیار گروه هایی مانند اساتید و خبرنگاران قرار گیرد.

چند روز پس از اصرار وزیر ارتباطات بر اجرای طرح اینترنت کودک، مهدی سالم، سخنگوی وزارت ارتباطات و رئیس مرکز ارتباطات مردمی این وزارتخانه در شبکه اجتماعی توئیتر تحقیقی انجام داد و از کاربران خواست آن شبکه اعلام کنند که با استفاده از اینترنت ایمن برای نگهداری از فرزندان خود در فضای مجازی موافق هستند یا خیر.

تنها چند ساعت پس از انتشار این پست در توییتر سخنگوی وزارت ارتباطات، مشخص شد که بسیاری از کاربران مخالف اجرای چنین طرحی هستند. در پاسخ به این نظرسنجی، بسیاری از کاربران آموزش و آموزش والدین برای استفاده از ابزارهای کنترلی موجود در سیستم عامل ها، نرم افزارها، شبکه های آنلاین و تلفن همراه را بهترین و موثرترین راه برای محافظت از فرزندان خود دانستند.

به گفته آنها، هر خانواده ساختار و فرهنگ متفاوتی دارد و ترجیح می دهد تصمیم بگیرد که فرزندانشان با توجه به نیازها و تصورات خود به چه محتوایی دسترسی داشته باشند. اما دو روز بعد مهدی سالم در توییتی از احتمال ورود ربات ها به انتخابات، تقلب و اشتباه خبر داد و دیگر آن را معیار خوبی برای سنجش آرای کاربران ندانست.

طبقه بندی دسترسی به اینترنت که اکنون با اینترنت کودکان آغاز شده و انتظار می رود در آینده به طور گسترده در جامعه مورد استفاده قرار گیرد، نگرانی های جدی را در مورد استفاده از محدودیت های بیشتر، نقض حریم خصوصی و نظارت بر نوع محتوای استفاده شده توسط کاربران ایجاد کرده است.

اگرچه به گفته مسئولان چنین اتفاقی مربوط به طرح امنیتی نیست، اما حرکتی است که با شایعات کنونی استفاده از محدودیت های اینترنتی همخوانی دارد.