حذف سموم از محصولات کشاورزی با کمک فناوری نانوکبری قاضی زاده مدیر مرکز تحقیقات نانو دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در حاشیه نمایشگاه شهر هوشمند در غرفه دانشگاه آزاد اسلامی: تاکنون. گام های زیادی در زمینه تولید سیمان از نانوذرات تا بتن فوق سبک، مقاوم و خود چسب برداشته شده است.

تولید گلدان هیدرولیک بدون نیاز به آبیاری

وی با بیان اینکه یکی دیگر از ظرفیت های این سیمان تولید گلدان های مایع بدون نیاز به آبیاری است، افزود: این نوع گلدان ها پس از آبیاری فوری نیازی به آب ندارند و محیط داخلی آنها به دلیل خاصیت ضدباکتریایی و ضد قارچی باعث رشد سریع محصول می شود. نانو ذرات محصولات نانو باعث ایجاد تغییرات هورمونی در گیاه نمی شوند و ایمنی نگهداری آن را افزایش می دهند.

سموم شیمیایی از محصولات کشاورزی حذف می شود

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در مقطعی توانستیم سموم شیمیایی را از محصولات کشاورزی حذف کنیم، ادامه داد: با ایجاد فضایی خاص، محیط آنتی باکتریال بوده و توانایی حذف هر گونه شته و آفت را دارد و دیگر سمی وجود ندارد. کود شیمیایی بدون نیاز در این مرحله گلخانه هوشمند نیازی به خاک ندارد.

به گفته وی، با توجه به خواص نانو، بستر مناسبی در محیط ایجاد شد و جو نیازی به نور نداشت و در آن سیستم توانستیم از آن استفاده کرده و فتوسنتز را به درستی انجام دهیم. همچنین توانستیم از یک طرف نفوذ آب ایجاد کنیم و آب را در آن قرار دهیم تا گیاه به مدت طولانی آبیاری شود.

استفاده از فیلم های پر جنب و جوش نانو در بسته بندی های مختلف

قاضی زاده با بیان اینکه استقبال همگان از فیلم های پیشرفته نانو منجر به بسته بندی های متفاوتی شده است، گفت: این بسته ها ماندگاری محصول را افزایش داده و همچنین ضد باکتری، ضد قارچ و کپک زدگی هستند. در این مرحله، کپک و قارچ اجازه رشد در محصول را ندارند و می توانند زخم ایجاد کنند. از طریق فیلم های زیستی می توان در صورت بروز مشکل در تولید محصول هشدار داد و برای کیفیت می توان وضعیت محصول را از طریق رنگ بیان کرد.

وی از دیگر مراحل ساخت تجهیزات اسانس گیری بدون نیاز به حرارت و تجهیزات باکیفیت خبر داد و افزود: در این مرحله عدم وجود دمای مستقیم قطعه کار بازده بیشتری داشت و با توجه به مشخصات به دست آمده کیفیت این محصول بالاتر از اسانس های معمولی است. این دستگاه با قیمت ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان قابل خرید و استفاده در منزل می باشد.

این استاد دانشگاه در خصوص مراحل تعامل با صنعت تاکید کرد: دانشجویان قبل از هر اقدام و تعاملی آگاه هستند که واحدهای دانشگاه چه کاری می توانند برای آنها انجام دهند. در تمامی رسانه ها اطلاعیه های بدی مبنی بر سهل انگاری دانشگاه و اتلاف وقت به گوش می رسد. در حالی که دانش آموزان باید هر از چند گاهی از فعالیت ها استفاده کنند و بتوانند کارهای بزرگ از روابط کوچک و خلاقیت تا کار علمی انجام دهند.

Je! چگونه دانش آموزان می توانند در فعالیت ها فعال نباشند؟

قاضی زاده گفت: از طریق علم و تجارت در صنعت می توان از علم استفاده کرد و محصولات را وارد بازار کرد. در دانشگاه ها باید یاد بگیرد که چگونه بازار و صنعت را اداره کند. دانشجویان مقطع کارشناسی باید یاد بگیرند که چگونه وارد بازار شوند تا دلسرد نشوند. همه دانش آموزان باید از مهارت های مناسب برای بهره وری و نوآوری عملی در صورت حل مسئله استفاده کنند. اما واردات محصولات به بازار یک مشکل است و دانشگاه ها و مسئولان باید فکری برای این موضوع کرده و در این زمینه تعامل داشته باشند.

ما نیاز به فعالیت بیشتر با خیرین و بازار داریم

وی با بیان اینکه بازار به دلیل عدم اطمینان نمی تواند به علما اعتماد کند، ادامه داد: بازار باید بداند که نیاز به مباحث علمی دارد و دانشجویان باید سرعت و دقت را احساس کنند و در این صورت مشکلات حل می شود.

این استاد دانشگاه درباره پیامدهای حضور در رویداد عصرامید با هدف صنعت و دعوت از فعالیت های دانشجویی بیان کرد: تاکنون چندین قرارداد همکاری امضا شده است. در هر یک از نمایش ها، تعامل توسط افراد زیادی آغاز می شود، اما همچنان نیازمند فعالیت بیشتر با بازار و خیرین هستیم.

کاهش انگیزه در دانش آموزان

رئیس مرکز تحقیقات نانو دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با بیان اینکه یکی از مشکلات بی انگیزگی دانشجویان است، گفت: در گذشته دانشجویان معتقد بودند دنیا را تکان می دهند اما اکنون چنین انگیزه ای وجود دارد. . در میان آنها وجود ندارد.

وی افزود: دانش آموزان باید توجه داشته باشند که موانع تصمیم گیری زیادی وجود خواهد داشت و می توان آنها را برطرف کرد. قرار است دانشگاه به ما بال پرواز بدهد. تورم و ناهنجاری ها در جامعه از بین می رود. آدم نباید دلسرد شود، حتی اگر احساس کمک به دیگران از دنیا رفته باشد.

انتهای پیام/