خبرگزاری فارس «سواری» برای تعطیلی روزنامه شرق!


خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان «پارو زدن شرق برای بستن» که تفاوتی با شکایت از رسانه ها و دلیل توقیف ندارد، درباره برخی از مطالب منتشر شده در روزنامه شرق نوشت:

روزنامه انقلابی شرق که به گلسازی و اطلاع رسانی برای رسانه های فارسی زبان و شبکه های ماهواره ای شهرت دارد، اکنون بیش از هر زمان دیگری دغدغه مشکلات مدیریتی را دارد. رهبری این روزنامه باعث خروج بسیاری از خبرنگاران شده است.

از سوی دیگر، شیب زیاد اطلاعات جنجالی، جانبی و غیرواقعی شرق در چند وقت اخیر بیش از پیش این تصور را تایید می کند که آنها قصد دارند از انتشار چنین اطلاعات جنجالی منع شوند، نه هزینه چنین مدیریت ضعیفی که منجر به کاهش مخاطبان و صدها نسخه سرزنش دیگران.

  • شایعه افزایش احتمال قیمت بنزین

روزنامه شرق چند روز پیش در گزارشی جنجالی مدعی «احتمال افزایش قیمت بنزین» و حذف کارت سوخت جایگاه داران شده بود. این موضوع مورد استقبال رسانه های شبکه فارسی ماهواره قرار گرفت.

اوجی وزیر نفت نیز شایعات افزایش قیمت بنزین و اخذ کارت سوخت از سوی مسئولان جایگاه ها را به شدت تکذیب کرد و گفت که چنین موضوعی در دستور کار دولت نیست.

  • تحریف سخنان امام جمعه مشهد

روزنامه شرق که سابقه طولانی در تحریف سخنان رهبری به ویژه ائمه جمعه دارد، مطلبی را به نقل از آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد منتشر کرده است. روزنامه اصلاح طلبان با تیتر «منشأ تصادف قطار و سرمایه کثیفی است» در سخنان اخیر خود برگزیده است که نیت آیت الله علم الهدی در ایجاد خرابی قطار با پایتخت را به فرهنگی و حجاب متهم کند. مسائلی که اصلا اینطور نبود..

رجوع به سخنان اولیه امام جمعه مشهد نشان می دهد که نوک پیکان انتقاد آیت الله علم الهدی ولنگری در پاسخگویی و سهل انگاری، سوء مدیریت بوده است.

  • خباثت شرقی و عکس های مدافعان امنیتی

روزنامه شرق نیز تیتر «قانون لباس شخصی» را با تصویری از نیروهای امنیتی در حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی منتشر کرد که باعث سرکوب این شبکه ها شد.

این موضوع با پاسخ محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای ملی مطرح شد و گفت: «در اصلاحیه قانون نحوه استفاده از سلاح چیزی به نام لباس شخصی وجود ندارد و این چنین است.

  • دزدی شرق در روز روشن

روزنامه شرق در گزارشی جنجالی مدعی شد که شبکه فاضلاب اصفهان خاموش است و از نسخه آن کپی برداری کرده است. این در حالی است که در سال ۱۳۹۹ هر ماه همین تصویر در کلام منتشر می شد.

این موضوع با واکنش تند مدیرمسئول ماهنامه کلام همراه شد و گفت: این عکس مربوط به گزارشی است که در خراسان رضوی تهیه کرده بودیم که در نهایت منجر به اقامت خانواده و همکاری شهرداری شد. ” اما جای تاسف است که پرتیراژترین روزنامه کشور به خود اجازه می دهد هر ماه بدون تحقیق و ذکر منبع و تایید نام خود، تصویری منحصر به فرد از کلام نو را ثبت و منتشر کند.

  • شایعه خروج زاکانی از بهشت ​​و حضور در حکومت

در پی انتشار اخبار بیسند شرق مدعی شدند علیرضا زاکانی شهردار تهران به فکر خروج از بهشت ​​است و حتی برخی خواستار استعفای وی و ارائه طرحی به سرپرست وزارت کار شدند.

این شایعات از سوی معاون شهردار تهران و چند تن دیگر از مسئولان شهری نیز تکذیب شد.

  • دراز کشیدن زیر یک بازیکن تیم ملی بخاطر حمایت اوکراین

روزنامه شرق نیز مدعی شد مهسا کمالی بازیکن ملی پوش به دلیل به نمایش گذاشتن تی شرت STOP WAR از حضور در تیم ملی محروم شده است.

جنگ اوکراین از ۲۴ فوریه آغاز شد اما اسامی تیم ملی در ۱۵ دی ماه قبل از جنگ اعلام شد و نام کمالی در آن زمان در لیست تیم ملی قرار گرفت.

  • شایعه عدم ارائه کارنامه به مادر دانش آموزان

شایعه دیگری که در گذشته توسط روزنامه شرق منتشر شد و بحث های داغی را به راه انداخت و این موضوع را در رسانه ها مطرح کرد، ادعای ارسال نشدن نسخه های دانش آموزان به مادران بود.

این در حالی است که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اظهارنظر مبنی بر عدم تحویل کارنامه دانش آموزی به مادر گفت: هیچ تفاوتی بین والدین انجام کار دانش آموزی از جمله گرفتن کارنامه وجود ندارد. اما در شرایطی مانند طلاق، حفاظت از علم.

  • شایعه بسته شدن کوه ها

روزنامه شرق نیز در سلسله گزارش های کذب برای افزایش نارضایتی مردم مدعی شد در ایام فاطمیه «شهرداری کوه ها را بست» اما اصلاً اینطور نبود! شهرداری مسئولیتی در قبال کوه ها ندارد و آن روزها هیچ کوهی تعطیل نبود.

البته این تنها نسخه های اخیر مجله شرق نیست، بلکه موارد بسیار دیگری را می توان به این فهرست اضافه کرد.»

انتهای پیام/