خداحافظی اجباری بازیکن پرسپولیس از تیم ملی/ شکست «همیشه بازنده» فوتبال ایران! – پایگاه خبری تحلیل افق


بیوگرافی حمید استیلی - فوتبالیست - ایده پردازی

با اختلاف انضباطی در اردوی اخیر تیم ملی حالا به غیر از دراگان اسکوچیچ یک نفر دیگر وارد ماجرا شده است. حمید استیلی که مدتی پیش جایگزین مجتبی سهری به عنوان سرپرست یا مدیر تیم ملی فوتبال شد. در شرایط عادی شاید انتخاب استیلی با انتقادات زیادی مواجه می شد، اما حقیقت این است که در آن زمان اوضاع عادی نبود. حضور سهری آنقدر بحث برانگیز بود که صرف جایگزینی او با یک پیشکسوت منطقی به نظر می رسید، اما هر چه جلوتر رفتیم شرایط تغییر کرد و عملکرد استیلی بیش از گذشته زیر ذره بین قرار گرفت. نتایج چه بود؟ هیچ، جز اینکه در مقاله دیگری نمره قبولی نگرفت.

عیب یاب

حمید استیلی بازیکن موفق و مهمی در فوتبال ایران بود اما تجربه آینده او چندان مشخص نبود. استیلی کار خود را به عنوان دستیار آغاز کرد و ۲ فصل گلزنی کرد و در لیگ چهارم دستیار راینل سوبل آلمانی روی نیمکت پرسپولیس بود و در کمال تعجب این مربی آلمانی هیچ گاه شک خود را از او پنهان نکرد! سوبل در قسمت ۹۰ این موضوع را به صراحت بیان کرد و مدعی شد استیلی کارش را مختل می کند اما حمید در دفاع از خود گفت: سوبل برنامه خاصی نداشت و دیوار کوتاهتر از من نصیبش نشد. دومین قسمت از حمایت استیلی در پرسپولیس هم خبرساز شد. او در لیگ هفتم دستیار افشین قطبی شد و این همکاری باعث شد تا پرسپولیس قهرمان شود اما این تیم در طول فصل به شکلی بی سابقه بی تاثیر بود. استیلی معتقد بود که خودش پرسپولیس را برد و سپس قطبی را آورد، در نتیجه انتظاراتش بیشتر از حد معمول بود و به نظر می رسید تیم به دو گروه کاملاً متفاوت بین او و قطبی تقسیم شده است. پس از قهرمانی، او با پول باقی ماند، اما دیگر هرگز استیلی را نپذیرفت.

مربی ناموفق

استیلی به سمت سرمربیگری رفت. تجربه او در استیل آذین و به خصوص شاهین بوشهر بد نبود اما حمید زمانی که با این عجله و در اوج درگیری حبیب کاشانی و علی دایی هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت، خود را حرفه ای کشت. استیلی در ابتدای لیگ ۱۱ روی صندلی داغ قرمز تکیه داده بود و چون هواداران او را شایسته چنین جایگاهی نمی دانستند از بازی هفته اول مقابل ملوان علیه این مربی شعار دادند. فشار آنقدر زیاد بود که پرسپولیس از همان ابتدا فصل را از دست داد. نتایج بد در کنار شکست های متوالی در بازی دربی تهران باعث شد ابتدا حبیب کاشانی و سپس حمید استیلی استعفا دهند. خودکشی کامل که باعث شد استیلی هرگز از زیر این سایه سنگین بیرون نیاید.

مدیر شکست خورده

استیلی بعدها شانس خود را به عنوان مدیر تیم امتحان کرد. او ابتدا در تیم ملی امید این سمت را پذیرفت اما با فرهاد مجیدی کنار نیامد. فرهاد که سرمربی تیم امید بود، استیلی را متهم به دخالت کرد و استعفا داد. در نتیجه حمید به همراه تیم امید روی نیمکت نشست و از دور مقدماتی المپیک حذف شد. او اکنون سرمربی تیم ملی بزرگسالان است. مدیر تیمی که بازیکنانش تا دیروقت در کمپ بیدار می مانند و نصف شب همبرگر سفارش می دهند. شاید سرمربی تیم مقصر نباشد اما در درجه اول رسیدگی به این مسائل بر عهده مدیر است و در نتیجه جای تعجب نیست که افکار عمومی از عملکرد استیلی راضی نباشند. حتی زمزمه های خداحافظی حمید از تیم ملی به گوش می رسد; اتفاقی که اگر بیفتد، علامت بد دیگری در کارنامه «مرد گمشده» خواهد بود.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369660