داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید قرمزها / پسر آرام محله ای فقیرنشین – پایگاه خبری تحلیلی افق


فابیو ویرا با وجود استعداد خارق‌العاده‌اش، باید سخت تلاش می‌کرد تا حرفش را ثابت کند.

انتقاد

ابتدا این مربیان آکادمی معروف پورتو (که در هشت سالگی به ویرا پیوست) بودند که هوش و قدرت بدنی او را زیر سوال بردند. آنها اندام (که در حال حاضر ۱۷۰ اینچ است) را با جلساتی که با یک لامپ دور است مقایسه کردند که وقتی همکارانش به آن نیاز دارند نمی تواند به سرعت به آن برسد. سپس، با تیم اول پورتو در ژوئن ۲۰۲۰، این سرمربی سرخیو کونسیچ بود که آشکارا از ثبات عاطفی و سرسختی ویرا در فوتبال و همچنین سهولت و تعهد او به تکنیک انتقاد کرد.

با این حال، با وجود تمام این ضعف های آشکار، ویرا به عنوان یکی از با استعدادترین بازیکنانی که باشگاه و کشورش تا به حال دیده اند، پورتو را به همراه پرتغال زادگاهش ترک می کند. به همین دلیل است که آرسنال و میشل آرتتا برای آوردن بازیکن ۲۲ ساله شمال لندن تلاش زیادی کرده اند. توپچی ها در جستجوی یک هافبک خلاق، لیورپول، تاتنهام و رئال مادرید را شکست دادند و یکی از بهترین بازیکنان اروپا را به خدمت گرفتند.

داستان غم انگیز زندگی یک ستاره سرخ جدید / پسر آرام محله فقیرنشین / از گلزنی مهدی طارمی به لیگ برتر

فقر

ویرا در یک خانواده فقیر در منطقه سانتا ماریا دا فیرا در ۱۵ مایلی پورتو متولد شد و برای اولین بار در یک مسابقه جوانان در آلگاروه ظاهر شد. باشگاه های دیگری هم بودند، اما ویرا پورتو را انتخاب کرد زیرا به خانه نزدیکتر بود.

با این حال، دوران کودکی او سخت بود و والدینش از نظر مالی سخت کار کردند تا بستری را برای ویرا فراهم کنند تا از استعداد او استفاده کند. او توسط پدر صمیمی ترین دوستش و مدافع فعلی پورتو، ژائو ماریو، برای تمرین در آکادمی آورده شد. بسیاری معتقدند بدون چنین تجهیزاتی هرگز نمی توانستند جذب فوتبال پولی شوند. برخی از مربیان سابق او را “عصیانگر” خطاب می کنند.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید سرخ ها / پسری آرام از منطقه فقیرنشین / از پاسگل تا مهدی طارمی تا لیگ برتر

در طول توسعه

در جریان پیشرفت غیرمنتظره‌اش، این اتفاق مقابل یکی از رقبای آرسنال در لندن رخ داد و ویرا ۱۸ ساله در پیروزی ۳-۱ مقابل چلسی در فینال لیگ جوانان یوفا ۲۰۱۹ گلزنی کرد. اندکی بعد، ویرا به تیم ملحق شد. بازی برای اولین بار برای جوانان زیر ۲۱ سال پرتغال. در این دوره و در سال های بعد بود که مردم ویرا واقعی را دیدند. در حال حاضر هیچ بازیکنی در اروپا بیشتر از یک سوم پایانی زمین تصمیم نمی گیرد.

ویرا علاوه بر هفت گل در فصل گذشته، ۱۴ پاس گل نیز به ثمر رساند که بهترین بازی در دقیقه بین لیگ های معتبر اروپایی بود. Conceiç و o هرگز او را به عنوان یک شماره ۱۰ واقعی بازی نکرد، در عوض او پپ گواردیولا درون خود را در آغوش گرفت و از او به عنوان یک مهاجم قلابی یا وینگر استفاده کرد. به عنوان بازیکنی که شناور است و به او آزادی عمل داده می شود، آخرین پاس ویرا “مرگبار” و “نادر” توصیف شده است. لیونل مسی تنها بازیکنی است که در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ نسبت به ویرا ۹۰ دقیقه در لیگ های اروپایی بازی کرده است.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید سرخ ها / پسری آرام از منطقه فقیرنشین / از پاسگل تا مهدی طارمی تا لیگ برتر

مقایسه

شاید این قیاسی نباشد که هواداران آرسنال دوست دارند، اما بسیاری مسوت اوزیل را می بینند. یک جادوگر نرم ابریشم با اسکیت های یخ، نه مانند یک ورزشکار آلمانی با اندوه و زخم های مشکوک در پشت. برخی می گویند که او بیشتر شبیه برناردو سیلوا از منچسترسیتی است، بخش بزرگی را از دست می دهد، در سایه منتظر می ماند و سپس برای چند ثانیه بلند می شود.

با وجود تمام وعده ها و هیجانات، هنوز تردیدهایی در مورد اینکه ویرا چگونه با زندگی در لیگ برتر سازگار خواهد شد وجود دارد. او فردی ساکت و باهوش است و هنوز به بلوغ نرسیده است.

در نگاه اول، او کاملاً در تضاد با نام افسانه ای خود در شمال لندن است، یک فرانسوی بلندقد، قوی، ترسناک و یک کاپیتان شکست ناپذیر که هرگز برنگشت. با این حال، گفته می شود که او نیز مانند پاتریک ویرا، گاهی اوقات در موقعیت های استرس زا از نظر احساسی ملایم است. اما آرسنال می داند که چه چیزی باید سرمایه گذاری کند. ستاره‌ای در حال ظهور که با رهایی از زنجیر تاکتیک‌ها شکوفا می‌شود و فضای متفاوتی ایجاد می‌کند، چیزی که خط حمله تیم به شدت فاقد آن است.

و بر خلاف اوزیل، مسلم است که ویرا یک بار دیگر مصمم است ثابت کند که تردیدها درست نیستند و می تواند به راحتی نه تنها با آرسنال قدرتمند و افسردگی آرتتا، بلکه با زندگی در مقیاسی بسیار بزرگتر سازگار شود.

داستان غم انگیز زندگی یک ستاره سرخ جدید / پسر آرام محله فقیرنشین / از گلزنی مهدی طارمی به لیگ برتر