در خط خطر کرونا؛ واکسن زدن!


حمید امینی فرد| هنوز سه هفته از اعلام رسمی امکان برداشتن ماسک در اماکن باز نگذشته است که هشدارها برای حفظ ماسک در شهرهای قرمز بار دیگر احیا شده است.

ما تازه (پس از دو سال و نیم) برای رسیدن به وضعیت عادی راحت شده ایم، در حالی که افزایش تعداد مبتلایان در روزهای اخیر به ما یادآوری می کند که هنوز در خط خطرناک کرونا هستیم. پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اعلام کرد تعداد مراجعه کنندگان به این بیمارستان چهار برابر شده است.

این افزایش نشان می دهد که اگر در یک ماه آینده مقاومت نکنیم، سد کرونا دوباره شکسته می شود و به همان روزهای اضطراب، ترس و محدودیت ها برمی گردیم. اگرچه تا الان باید یاد می‌گرفتیم که با وجود کرونا چگونه به زندگی عادی برگردیم، اما به نظر می‌رسد عده‌ای فکر می‌کردند که به «زندگی عادی» برمی‌گردند و فراموش کرده‌اند خود را با خطر کرونا که هنوز ظاهر نشده است، وفق دهند. ; اکنون رسما وارد موج هفتم کرونا شده ایم.

وزیر بهداشت گفت: این تصور که کرونا تمام شده کاملا اشتباه است، زیرا کرونا ویروسی است که سال‌ها باقی می‌ماند، مشکل در حوزه کنترل کرونا این است که دنیا در قبال این بیماری یکسان عمل نمی‌کند.

در حال حاضر نرخ جهانی واکسیناسیون در برخی از کشورهای آفریقایی شش تا هشت درصد است و ویروس در این کشورها پایدار است. بنابراین وقتی یک ویروس وجود دارد، جهش می یابد و همه کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. طبق آمار فکر می کنم کشورمان وارد موج هفتم کرونا شده است.

به عنوان مثال، گونه Omicron در آفریقای جنوبی منشا گرفته است. کشورهایی هستند که واکسیناسیون مناسب دریافت نکرده اند و ایمنی مردم در این کشورها پایین است. بنابراین وقتی یک ویروس وجود دارد، جهش می یابد و همه کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد. طبق آمار فکر می کنم کشور ما وارد موج هفتم کرونا شده است.

هر چه اسمش را بگذاریم، چه «مشکل جدید»، چه «امیکرون» موج ششم و یا حتی «دلتا»، نام رایج موج پنجم، داستان کرونا برای ما یکسان است. ناگهان ظاهر می شود، از پشت ما را غافلگیر می کند و در جایی که به آن فکر نمی کنیم، می شتابد و به جلو می رود تا تا خلع سلاح نشویم از حرکت باز نمی ایستد.

حالا دوباره گرفتار اون ویروس عجیب شدیم. تنها در یک روز تعداد مبتلایان به ۴۷۷۲ نفر رسیده است. پاهایی که در تقویم کرونا سه روز مطلقاً صفر بودند، ناگهان پریدند. تعداد فوتی ها هم اکنون به ۱۳ نفر (در عرض ۲۴ ساعت) رسیده است و ۴۳۲ نفر در بخش ویژه بیمارستان با مرگ دست و پنجه نرم می کنند!

عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید می کند: آنچه در موج ششم به ما کمک کرد و ما را به مکانی امن تبدیل کرد، همکاری شهروندان در واکسیناسیون است که جا دارد از شهروندان تشکر کنم. اکنون که هنوز با یک بحران پرمخاطب روبرو نشده ایم، برای یادآوری از مردم می خواهم واکسینه شوند.

افرادی که شش ماه از واکسیناسیون قبلی خود می گذرد باید واکسن تقویت کننده تزریق شود که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

فردی که امیکرون دریافت می کند، اگر واکسن را تزریق کرده باشد، شدت بیماری او به وضوح کمتر می شود و شاهد اتفاقات منفی نخواهیم بود. به خصوص افراد بالای ۶۵ سال یا افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت و غیره باید دوز تقویت کننده تزریق کنند.

وزیر بهداشت در پایان بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت تهویه و رعایت فاصله باید توجه بیشتری شود. امیدوارم بتوانیم به سلامت از این موج عبور کنیم. وزارت بهداشت آمادگی کامل دارد و مراکز درمانی ما در آمادگی کامل هستند. اما امیدواریم که پیشگیری کار ما را درمان نکند.

مردم از بی تفاوتی اجتماعی رنج می برند

آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که در بازه زمانی ۱۰ روزه (۹ تا ۱۹ تیرماه ۱۴۰۱) به طور میانگین در هر ساعت ۴۹ نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده اند که نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است که بدون شک این ارقام افزایش یافته است. . . در کنار همه این افراد، دچار بی حالی اجتماعی شده اند.

آنها هشدارها را می شنوند، اما به آنها توجه نمی کنند، زیرا اگر آنها آنجا بودند، ضریب انطباق کمتر از ۱۰٪ نمی شد. اگرچه برخی از کشورهای پیشرو به دوران سخت فاصله گذاری اجتماعی بازگشته اند، اما در ایران، برخی دیگر بار پوشیدن ماسک در فضاهای داخلی شلوغ را برداشته اند.

اگر رفتار مردم در میادین ورزشی، مغازه ها، ادارات دولتی و خصوصی، آرایشگاه ها، مدارس، رستوران ها، کافه ها، باشگاه های ورزشی، نانوایی ها و حتی سالن های کنسرت، سینما و تئاتر را در نظر بگیرید، خواهید دید که اکثر آنها متوقف شده اند. ماسک حالا دیگر خبری از آن قوانین سخت صنفی نیست.

مرگ کرونا

تابلوهای «نقاب اجباری» تقریباً از مغازه ها حذف شده و مردم به شنیدن سرفه و عطسه یکدیگر عادت کرده اند. افراد واکسینه شده ایده رشد در مناطق پرجمعیت را کنار می گذارند و افراد واکسینه نشده با این توهم که جزر و مد در حال کاهش است از وارد شدن به واکسن خودداری می کنند.

تعداد افراد واکسینه نشده هنوز حدود ۸ میلیون نفر است که به هیچ وجه هدایت نمی شوند. این افراد را باید خودخواهان اجتماعی نامید. حدود ۳۱ میلیون نفر بیش از ۶ ماه از دوز دوم خود گذشته و به دوز سوم تقویت کننده پاسخ نداده اند.

اگرچه پوشش دوز اول، دوم و سوم واکسن به ترتیب ۷۶.۹۳، ۶۹.۰۲ و ۳۳.۰۵ درصد اعلام شده است، اما اکنون تزریق دوز چهارم در دستور کار قرار دارد. وزیر بهداشت از کسانی که ۶ ماه از واکسن قبلی خود می گذرد خواسته است واکسیناسیون تکمیلی را انجام دهند.

به خصوص افراد بالای ۶۵ سال با بیماری های زمینه ای و غیره، زیرا اکنون همه ما معتقدیم اکسیری که ما را از موج ششم وحشت نجات داد، واکسیناسیون گسترده بود که به سرعت اتفاق افتاد. با این حال، برخی هنوز در مورد واکسن هایی که قبلاً آزمایشات خود را گذرانده اند شک دارند. پزشکان اما می گویند میل را کنار بگذارید. هر واکسن موجود را تهیه کنید، زیرا زمان زیادی برای ما باقی نمانده است!

برو با نقاب به استقبال زائران برو

بازگشت زائران از دو روز پیش آغاز شده است. ۳۹ هزار زائر در این دو هفته وارد کشور می شوند. با وجود کم بودن تعداد مبتلایان در عربستان، دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز کنترل بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از آغاز معاینه زائران بیت الله حرم قبل از بازگشت آنها خبر داده است. . برای کشور، اما استقبال در فرودگاه و بازدیدهای آینده همه را نگران می کند.

به محض بازگشت زائران به استقبال محرم می رویم و البته برگزاری مراسم اربعین در شهریور نیز نشان می دهد که اگر نخواهیم در خانه بمانیم و از برگزاری مراسم مذهبی در مکان های باز مانند ایام اوج کرونا محروم شویم. باید از امروز تمام پروتکل ها را رعایت کند. .

زیرا در صورت تداوم این وضعیت (عدم رعایت پروتکل و تزریق واکسن تقویتی) در مهرماه دوباره به دوران سخت آموزش مجازی برمی گردیم.

یک دسته عروسی بی پایان

از طرفی در این چند هفته کاروان های عروسی را بدون توقف راه انداخته ایم. خسرو ابراهیمی نیا، رئیس اتحادیه تالار داران نیز می گوید که بیش از ۵۰ درصد تالارها همچنان تعطیل است، اما در ۵۰ درصد دیگر مراسم عروسی شدت گرفته و تصاویر داخل تالارها نیز نشان می دهد که به جز کارگران. تقریبا هیچ پروتکلی توسط افراد محلی و بازدیدکنندگان دنبال نمی شود.

او می گوید که افراد کمی حتی به آن نصیحت گوش می دهند و این در حالی است که در این دو سال بسیاری از مهمانی ها و عروسی ها به تالارهای زیرزمینی و خانه های مجلل منتقل شده اند و نمی توانی از رعایت پروتکل در تالارها دل خوش کنی!

جالب اینجاست که بسیاری از مکان‌ها از قبل برای پذیرایی از مهمانی‌های زائر در صف قرار گرفته‌اند، و با وجود همه استرس‌ها، به نظر می‌رسد وضعیت در هفته‌های آینده سخت‌تر شود.

اگر کرونا بد است، آن را جدی‌تر بگیرید

سعید ماندری، جامعه شناس در تحلیل رفتار اجتماعی مردم امروز می گوید: واکسیناسیون تا حد زیادی باعث ایجاد حس مصونیت در جامعه شده است و این دلیل اصلی برخوردهای آسان است، زیرا اکثر ما عادت داریم نگران نباشیم. تا زمانی که به اوج برسیم

اما بخشی از تقصیر متوجه رسانه ها و مسئولانی است که پشت موج هفتم هستند. به خصوص رسانه ملی که باید زودتر از افزایش آمار نگران کننده باشد. بحث با کارشناسان، پزشکان و مسئولان کم است، اما ویژگی اجتماعی مردم ایران این است که باید هر چه زودتر برای مواقع اضطراری نهادینه شوند.

این وزن باید از وسایل نقلیه و اماکن عمومی ایجاد شود. اگر خطر جدی وجود دارد، مسئولان باید قاطعانه با آن برخورد کنند، نه اینکه بگوییم این تعداد در حال افزایش است، بلکه مترو و اتوبوس باید مثل قبل کار کنند.» در حال حاضر ۴ شهر در وضعیت قرمز، ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۴۲ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

منبع: روزنامه ایران