«در رسیدگی به اموال هوایی شهرداری هیچ تخلفی صورت نگرفته است»


سرویس اجتماعی انصاف نیوز: رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران به تشریح سرنوشت «بررسی و رسیدگی به واگذاری املاک شهرداری تهران» که توسط مدیران تحول شهری انجام شد. در گذشته.

انتشار فهرست دارایی های شهرداری که به «دارایی های نجومی» معروف شد، در دوره چهارم شورای شهر تهران تنش به همراه داشت. اگر اعضای شورای شهر تهران را در نظر بگیریم که ترجیح دادند به این لیست پاسخ ندهند و وارد بحث های جنجالی شهر نشوند، دیگر اعضای شورای شهر تهران در این جلسه مجلس شهر دچار اختلاف شدند. در دو گروه دسته اول که بیشتر اصولگرایان بودند، منکر «خواص طالع بینی» شدند یا سعی کردند ابعاد آن را پنهان کنند. دسته دوم اصلاح طلبانی بودند که خواهان پاسخگویی شهردار و مدیران شهرداری برای بهره برداری فوق العاده از دارایی های شهر بودند. اما هیاهوی «ملاک نجومی» در دوره چهارم فروکش نکرد و به دوره اصلاحات منتقل شد. در پنجمین دوره شورای شهر تهران، رسیدگی به این فهرست تغییر کرد و در نظام حقوقی تحقیق و تفحص قرار گرفت. اعضای شورای شهر تهران به بررسی دوره های گذشته و در بررسی لایحه «تعیین نقش اموال غیرمنقول و اموال غیرمنقول واگذار شده شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی» برای توجیه این واگذاری بسنده نکردند. از بهره برداری از این دارایی ها، از شهرداری خواستند آیین نامه ای تهیه کند و پس از ابلاغ، واگذاری بدون تصویب و ابلاغ شورای شهر تهران امکان پذیر نبود.

“بررسی واگذاری املاک شهرداری تهران” توسط شورای شهر تهران طی ۴ سال فعالیت اصلاح طلبان در حوزه های مختلف از جمله فروش هولوگرام، واگذاری خارج از رویه بهره برداری، فروش زمین مرغوب به قیمت کشاورزی و …. و در تیرماه سال گذشته نتایج در صحن شورای شهر تهران تشریح شد. بر اساس این گزارش، ۲۳ نفر از افراد مشمول تخلفات ملکی از جمله شهردار وقت (زمان واگذاری ملک به امام رضا)، مدیرکل امور مالی وقت شهرداری تهران، مدیر کل . رئیس امور حقوقی وقت شهرداری تهران، رئیس وقت سازمان حسابرسی شهرداری، مدیرکل وقت حراست شهرداری، مدیر امور مالی وقت سازمان املاک، مدیرکل وقت امور حقوقی زمان سازمان املاک، مدیرکل امور حراست سازمان املاک، شهرداران مناطق یک، دو، سه، چهار، پنج و ۲۲ شهرداری تهران، مدیرکل منابع انسانی شهرداری تهران، مدیرکل کل و دبیر کمیته نهادی تخصیص مسکن به دلیل تخلف از قانون مورد استناد قرار گرفته است. پیروز حناچی در آخرین روزهای فعالیت خود از توزیع ۲۶۶۲ ملک در دست دیگران خبر داد.

طبق قانون تحقیق و تفحص در صورت تخلف باید پرونده کامل به مرجع قضایی ارسال شود. اما پنجمین دوره مدیریت شهری به پایان رسید و خبری از تقدیم وی به دادسرای رسانه نشد. پس از آن هیچکس به این اموال اشاره نکرد و فراموش کردند. مهدی آخراریان، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در مرحله ششم، در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز درباره سرنوشت «بررسی و رسیدگی به واگذاری املاک شهرداری تهران» تاکید کرد: «تحقیق و تحقیق توسط کسانی که آن را ایجاد و نظارت می کنند انجام شود». سؤالاتی را مطرح کردند زیرا موضوعات این تحقیق و بررسی چیزی است که آنها را آزار می دهد و موضوع را پیگیری می کردند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در شورای ششم شهر تهران برای گرفتن حق شهر این موضوع را پیگیری نکرد؟ گفت: البته این قضیه برای ما هم مهم بود. به همین دلیل گزارش تحقیق را خواندم. طبق قانون و مقررات پس از انجام تحقیقات در صورت عدم وجود تخلف به معنای رضایت متقاضیان رسیدگی است. اما در صورت تخلف، پرونده و مستندات آن باید به دستگاه قضایی ارسال شود.

رئیس کمیسیون اداری و حقوقی شورای شهر تهران افزود: گزارش هایی که از دستگاه قضایی در مورد این پرونده دیدم نشان می داد که «در موارد مورد رسیدگی تخلفی صورت نگرفته است». در گذشته پرونده ای از سوی مدیریت شهری به دستگاه قضایی ارسال نشده است تا در مراجع قضایی رسیدگی و پیگیری شود. هیچ تماسی با مقامات قضایی صورت نگرفت.

تعیین توزیع، ثبت و سلب مالکیت کلیه املاک شهرداری

مهدی آخریان گفت: اگر رسانه ها فکر می کنند هنوز موردی در بهره برداری از دارایی های شهرداری به شکل ویژه ای وجود دارد که بتوانیم آن را پیگیری کنیم، برای اطلاع و مستندات به کمیسیون اداری و حقوقی شورای شهر تهران ارسال کنند. البته این موضوعات را به دقت بررسی و رصد خواهیم کرد. با حسن زاده مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری در کمیسیون جلسه ویژه ای داشتم و در مورد کار، ثبت و ثبت کلیه املاک شهرداری صحبت کردیم. در حال حاضر این موضوع در دستور کار آژانس املاک قرار دارد. شهرداری ها به صورت قانونی امکان واگذاری اموال برای بهره برداری در زمینه های مختلف را دارند. اما این واگذاری نیازمند رای شورای شهر تهران است. شهردار و شهرداری فعلی بدون مصوبه شورای شهر تهران در خصوص واگذاری بهره برداری از املاک به هیچ گروهی حق ندارند خارج از قانون عمل کنند. اگر گزارش به شورای شهر برسد حتما به آن رسیدگی می کنیم. پرونده های نیاز به مجوز در شورای شهر بررسی و مجوز لازم صادر می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال گذشته گزارشی مبنی بر نقل و انتقالات غیرمجاز شهرداری به کمیسیون نظارت و حقوقی یا شورای شهر تهران گزارش شده است؟ وی بیان کرد: معمولاً نقل و انتقالات از طریق خدمات فرهنگی و اجتماعی انجام می شود، زیرا بیشترین درخواست ها برای بهره برداری در حوزه فرهنگی و اجتماعی است. نمی دانم درخواست جدیدی وجود دارد.

رئیس کمیسیون مدیریت و قانون شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه آیا تاکنون مواردی از بهره برداری خارج از محدوده های ذکر شده در پروانه یا واگذاری بدون مجوز شهرداری گزارش شده است؟ وی گفت: به موردی برخورد نکردم اما مطلع شدم برخی از املاک واگذار شده در گذشته مورد بهره برداری قرار گرفته و به دلیل تخلفات بهره برداران پس از اخطار شهرداری حذف و در اختیار شهرداری قرار گرفته است. ، و در حال حاضر شهرداری از این دارایی ها استفاده می کند.

انتهای پیام