دغدغه ۳۰۰ نمایش: امید ملت را بسازید؟!احسان هوشمند| آخر هفته، شب را با خانواده ام در جشنواره سیساد گذراندم. کنسرتی فوق العاده و نمایشی از زیبایی های موسیقی ایرانی با ستارگانی چون سهراب پورناظری، تهمورس پورناظری و رضا بهرام که این اثر هنری زیبا را تقدیم مخاطبان خود کرده اند و نمایشی فوق العاده از مشاهیر سینمای کشور. و تئاتر

استقبال خوب و تماشاگران فراوان نشان از اشتیاق گروه زیادی از ایرانیان برای گذراندن اوقات فراغت خود در عرصه های فرهنگی دارد. متأسفانه در دهه های گذشته نهادهای دولتی که فرهنگ را مدیریت می کنند و رسانه ملی آن را ندیده و جدی نگرفته اند.

این جشنواره نمایشگاهی متشکل از ۳۰۰ اثر هنری سهراب پورناظری است که با هزینه های مالی فراوان و حضور عوامل هنری، تجهیزات، فنی و نمایشگاهی فراوان برپا شده است. تبحر سهراب در ساخت موسیقی و مهارت و عشق فوق العاده او در نواختن سازهای مختلف، زیبایی موسیقایی اثر را دو چندان کرده است.

متن نمایشنامه ۳۰۰ اثر جذاب است که محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان تئاتر توانسته بر اساس نوشته «ری بردبری» نویسنده و شاعر مشهور آمریکایی گردآوری کند. رحمانیان در این اثر هنری داستانی موزون، زیبا و جذاب نوشت و بخشی از هارمونی متن و صحنه و موسیقی از همین جنبه کار ناشی می شود.

آهنگسازی آن توسط سهراب و تهمورث پورنظیری با همکاری چند تن از نوازندگان سرشناس کشور با خوانندگی رضا بهرام، سهراب پورنظیری و نوید واحدی با همراهی دلنیا آرام و اجرای هنرمندانی چون جواد عزتی، ماهور الوند ساخته شد. . موسیقی زیبای این اثر هنری بر اساس اشعار مولوی، خیام، سیمن بهبهانی، حسین منزوی و … خوانده شده است.

۱- سهراب پورناظری هنرمند صاحب نام و صاحب موسیقی کشور دغدغه های خود را به درستی شناسایی کرده است: «من مدت هاست که تمام فعالیت هایم را با اولویت آهنگسازی، نوازندگی و تهیه کنندگی وقف مسئله ایران کرده ام. هر پروژه ای جایگاه ایران است تا در این عصر اطلاعات درهم و برهم، پروژه هایی برای یادآوری ایران، زبان فارسی و شاهنامه و فرهنگ شایسته به مخاطب بسازم».

سیساد یکی از معروف ترین آثاری است که در سال های اخیر ایران و تمامیت تمدنی، فرهنگی و ارضی آن را مبنای فعالیت های هنری قرار داده است.

اجرای کنسرت «سی» که در سال ۱۳۹۵ در سعد آباد توسط هنرمندان همایون شجریان و سهراب پورناظری اجرا شد نیز بر اساس سه داستان از شاهنامه حکیم طوس ابوالقاسم فردوسی و در ادامه، اصلی و روشن اجرا شد. تاکید بر ایران و ایران سرنوشت و فرهنگ و تمدن ایران بر کلیت آن بنا شده است.

در این کنسرت و نمایش حمله مغول به نیشابور، کشتار وحشیانه مردم نیشابور، تلاش مغولان برای تخریب میراث فرهنگی و تمدن ایران و تلاش مغولان برای سوزاندن کتاب در کتابخانه های نیشابور به عنوان بخش مهمی از ایران است. . تجربه دردناک ایرانیان، مضمون اصلی داستان است که رحمانیان به عنوان نویسنده به خوبی گردآوری کرده است.

معرفی آثار فرهنگی، ادبی و تاریخی ایرانیان مانند خدا نامک، عطار، خیام، طبری، نظامی گنجوی، فردوسی و دیگر مشاهیر پشت این اثر هنری، شوق شناخت و مطالعه این آثار را در کشور باز می کند. مخاطب و تبلیغی زیبا و هنرمندانه برای کتابخوانی است و بی شک ایرانیان به تمدن و غرور فرهنگی ایران واقف هستند.

تاریخ دردناک ایران در زمان حمله مغولان و مشکلات سخت ایرانیان در برخورد با مغولان که پایه های تمدن و فرهنگ ایران را هدف قرار داده بودند، آمادگی ایرانیان برای مقابله با دشمنان کشور و هوشیاری ایرانیان در مواجهه با هرج و مرج برای حفظ میراث فرهنگی و فرهنگی خود و همچنین زبان تمدن و مشترک همه ایرانیان زبان فارسی و آثار ارزشمندی مانند شاهنامه فردوسی و در نهایت کاشتن بذر امید در بین ایرانیان با اجرای ۳۰۰ کودک تعیین شده است. شاهنامه برای دلها و یادشان جاودانه از زیبایی های این اثر هنری است.

حتی در طراحی صحنه و چیدمان سالن کنسرت، دغدغه پورناظری با مخاطبان و حاضران مشهود است. بخشی از این انتخاب هوشمندانه، تعیین مکان های نشستن یا جایگاه های تماشاگران است.

بیستون (در کرمانشاه)، آرتاویل (نام تاریخی اردبیل و به معنای قانون نظم آفرینش در بین ایرانیان)، اورامان (یا هورامان، بخشی از استان های کردستان و کرمانشاه در غرب کشور)، هاترا ( نام شهری در استان نینوا عراق که از معدود شهرهایی است که بقایای دوران اشکانیان توسط داعش سوزانده شده است، نخجوان، اران (نام اصلی و تاریخی کشوری که امروزه جمهوری نامیده می شود). آذربایجان، توس، پارسه، پاسارگاد، تیسفون، مهرستان، شوش و پنجشیر نام‌هایی هستند که برای آن مناطق انتخاب شده‌اند.

دعوت از ۴۰۰۰ نفر از کارکنان معاونت پزشکی و پزشکی کشور برای حضور رایگان در این مراسم زیبا که جشنواره ای با ۳۰۰ اجرا و نمایش ویژه این عزیزان در دوران کرونا بوده اند، یکی دیگر از نقاط قوت و ملی است. تاثیر این فرهنگ یک رویداد سازماندهی شده توسط موضوعات درگیر برگزار شد.

اعلام آمادگی سهراب پورناظری برای اجرای رایگان ۳۰۰ کنسرت در استادیوم آزادی به منظور استفاده بیشتر شهروندان از اثر هنری و اجرای اثر در شهرها و مناطق دیگر کشور، فرصتی برای رهبران کشور است. با پذیرش این درخواست از محیط فرهنگی کشور حمایت کنید

۲- ۳۰۰ اثر هنری موسیقی و اجراست که دغدغه ای جز ایران ندارد و فرهنگ ایرانی را بالا می برد و شور و امید ملی را به ارمغان می آورد. این امید و شور ملی نیاز امروز و فردای کشوری است که در دهه های اخیر با فشارها و رنج های سختی مواجه بوده است. از جمله هزینه های بالای انسانی و اقتصادی در جنگ های تحمیلی و سپس تحریم ها و امروز در آشفتگی های اقتصادی و اداری و پیامدهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن که مشکلات زیادی را برای ایرانیان به وجود آورده است.

خروج و مهاجرت تعداد زیادی از علما و صاحبان دانش و مهارت یا سرمایه از کشور و نیز مواجهه با مشکلات جدی و ساختاری اقتصادی نتیجه این وضعیت است. در شرایط خاص امروز ایران، وظایف سخت ملی بر دوش همه وطن پرستان ایرانی است.

این در حالی است که نهادهای فعال در حوزه فرهنگ، آموزش عمومی، آموزش عالی و رسانه ملی فرصت هایی را برای دشمنان کشور و رقبای منطقه ای فراهم کرده اند تا برای جذب نیرو در داخل کشور گام بردارند.

بر همه وطن پرستان، دلسوزان و یاوران، هنرمندان، اندیشمندان، نویسندگان، صاحب نظران و صاحبان سرمایه لازم است برای خروج ایران از این وضعیت دشوار بیش از پیش همکاری کنند و بیش از پیش پای خود را به جلو بگذارند. در گذشته برای رفاه ایرانیان.