دلار دلالی به مرز ۳۱ هزار تومان رسید


گروه اقتصادی، انصاف نیوز: بی‌ثباتی در بازار غیررسمی ارز شدت گرفته تا جایی که قیمت دلار (امروز نهم اردیبهشت) به مرز ۳۱ هزار تومان رسیده است.

قیمت خرید دلار که صبح روز جاری ۳۰هزار و ۵۰۰ تومان بود، حوالی ظهر با ۴۰۰ تومان افزایش به ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. فعالان بازار البته معتقد بودند «بازار شل می‌کند» که همین‌طور هم شد و بعد از ظهر قیمت خرید دلار آزاد روی ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان ایستاد.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، امروز قیمت فروش دلار در صرافی‌ها، مشروط به داشتن گذرنامه و بلیت، ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود که از اختلاف نزدیک به ۴ هزار تومانی بین دلار آزاد و دلار دلالی حکایت دارد. به این ترتیب و در صورت مدیریت نشدن بازار غیر رسمی ارز، فروش ارز خارج از شبکه صرافی‌ها دوباره توجیه خواهد داشت.

قیمت دلار در سامانه سنا امروز ۲۵ هزار و ۵۲۰ تومان و در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است.

حمید، فروشنده باسابقه ارز می‌گوید: بازار ارز فعلا صعودی است چون کار از دست «بالایی‌ها» در رفته. هیچ‌کس نمی‌داند چه خبر است اما قیمت‌ها همین‌طور بالا می‌رود.

او به خبرنگار انصاف نیوز که در پوشش فروشنده، در حال پرسه‌زدن در خیابان منوچهری بود، گفت: فعلا دست نگه دار چون حدس می‌زنم دلار بالاتر می‌رود.

گرچه به استناد گفته‌های یک دلال ارز، نمی‌توان بازار را قضاوت کرد اما مرور تجربه همه این سال‌ها نشان می‌دهد وقتی دولت نرخ کالاها و خدمات خود را افزایش می‌دهد، بازار ارز هم متناسب با تغییرات قیمتی واکنش نشان می‌دهد و به این ترتریب آثار مثبت انتظاری از «واقعی‌شدن قیمت‌ها» و «هدفمندشدن یارانه‌ها» را خنثی می‌کند.

به نظر می‌رسد تلاطم این روزهای بازار ارز هم تداعی‌کننده همان تجربه‌های تکرارشونده پیشین است.

انتهای پیام