دولت باید به مردم هرمزگان برای ساخت خانه کمک کند


سرویس اجتماعی انصاف نیوز: نماینده مردم هرمزگان در شورای مرکزی مناطق گفت: دولت تا ساخت خانه های مردم هرمزگان به خدمات خود ادامه دهد. از سوی دیگر هیچ تحقیقی در مورد زمین لرزه های اخیر هرمزگان انجام نشده است.

بیش از یک سال است که هرمزگان تقریبا هر روز یک یا چند زمین لرزه داشته است، اما در اولین دقایق روز شنبه ۲۰ تیرماه امسال زلزله ای در استان هرمزگان رخ داد که خسارات زیادی بر جای گذاشت. این علاوه بر این است که مردم هرمزگان شب ها بیدارترند و اگر در آن زمان می خوابیدند با فاجعه انسانی دیگری مواجه می شدیم. در همین زلزله ۵ نفر از همکارانمان را از دست دادیم و عزادارشان شدیم. عبدالله فراز نماینده مردم هرمزگان در شورای کل مناطق در گفت و گو با خبرنگار انصاف به تشریح وضعیت این استان پس از وقوع زلزله پرداخت و تاکید کرد: زلزله اخیر که کانون آن در شهرستان بندرلنگه بوده و شدت در شهرهای مجاور ظاهر شد، ۲۰ خانه را ویران کرد، روستا ویران شد.

وی با بیان اینکه در این حادثه ۵ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۴۰ نفر مجروح شدند، تصریح کرد: همه می دانیم که زلزله یک اتفاق طبیعی است و هیچ کس در این حادثه مقصر نیست، اما شرایط برای کسانی که زلزله زده اند سخت است. تصادف. و تلفات جانی.بنابراین پس از این اتفاقات باید سریع کمک کرد.

عبدالله فراز ادامه داد: اتفاق خوبی که در این رویداد افتاد، آماده سازی سریع موسسات و تجهیزات بود. در همان ساعات اولیه حادثه تیم مدیریت بحران تشکیل شد. این اولین بار در ایالت بود که پس از تصادف برای سرعت غیرمجاز کمک کرد.

نماینده منطقه هرمزگان در شورای مرکزی مناطق دمای هوای هرمزگان را بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد دانست و تاکید کرد: شرایط زندگی در آن گرمای شدید برای زلزله زدگان سخت است. درست است که آواربرداری از روز اول شروع شد و چادرهایی برای اسکان زلزله زدگان برپا شد، اما زندگی در چادر در دمای ۴۰ یا ۵۰ درجه سخت است.

وی درباره حضور وزیر کشور در جمع آسیب دیدگان زلزله در اولین روز حادثه افزود: ارائه خدمات در چنین گرما و شرایطی برای نیروهای خدمات رسان سخت است. باید برای افرادی که تمام دارایی خود را از دست داده اند و چیزی ندارند وام بلاعوض در نظر گرفته شود تا مردم بتوانند برای خود خانه بسازند. بانک ها نیز در اخذ وثیقه برای اعطای وام با مردم همکاری کنند.

وی با بیان اینکه دولت باید برنامه خود را داشته باشد، تاکید کرد: آواربرداری در منطقه آغاز شده و حتی در برخی مناطق به پایان رسیده است. اما موضوع این است که در برخی مناطق زلزله زده خانه ای وجود ندارد و همه خانه ها ویران شده اند. به همین دلیل از دولت می خواهیم که به ارائه خدمات ادامه دهد. زیرا ساکنان این روستاها اکثراً فقیر و کارگران روزمزد هستند. کل وام بلاعوض و کم بهره ۲۵۰ میلیون تومان است مردم با این پول نمی توانند خانه بسازند. هیچ کارمندی وجود ندارد که به آنها اطمینان دهد. دولت هم باید به این موضوع فکر کند. تمام لوازم خانگی از بین رفته است. از طرفی این خانه ها روستایی هستند و خانه ۶۰ متری برای مردم این روستاها به دلیل پر جمعیت بودن مناسب نیست.

نماینده مردم هرمزگان در شورای مرکزی مناطق گفت: در روستاهایی که به طور کامل تخریب شده اند، دولت برای انتقال روستا رضایت مردم را جلب کند. زندگی در چادر برای مردم سخت است. مردم زلزله زده نیاز به سرپناه دارند تا خانه هایشان آماده شود. در حال حاضر ۴۰۰ تا ۵۰۰ سرپناه برای مردم در نظر گرفته شده است اما این تعداد کم است و مردم در هوای ۴۵ درجه به بالا نمی توانند در چادر زندگی کنند.

عبدالله فراز در پایان در پاسخ به این سوال که آیا بیش از یک سال است که درباره زلزله های هرمزگان تحقیقاتی انجام شده است؟ وی گفت: فکر نمی کنم در این زمینه تحقیقی صورت گرفته باشد. اینکه آیا تحقیقاتی آغاز شده است، نمی دانم. اما در همان روزها اعلام کردیم که احتمال وقوع زلزله شدیدتری وجود دارد. آن موقع گوش می کردند و خانه ها اسکان داده می شد، شاید امروز شاهد از دست دادن ۵ نفر از همکارانمان نبودیم.

انتهای پیام