دیدار وزیر ورزش با استیلی و هاشمیان چگونه گذشت؟این دیدار عصر دوشنبه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر با حضور سیدحمید سجادی، قاضی زاده هاشمی، فروردین سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه، مدیرکل حراست، رئیس حراست، مدیرکل امور خارجه برگزار شد. کل امور بین الملل روابط وزارت ورزش و جوانان، حمید استیلی و وحید هاشمیان برای بررسی حمایت تیم ملی از جام جهانی برگزار شد.

سجادی در ابتدای این دیدار با اشاره به حضورش در اردوی تیم ملی در قطر گفت: به بازیکنان ملی پوش هم گفتم که همه چیز برای تیم ملی فراهم می شود. آنها فرزندان این سرزمین هستند و ما برادران و خواهران آنها هستیم و به شما گفتیم که اصلاً احساس تنهایی نکنید و بدانید که کل کشور در کنار شماست.

بیشتر بخوانید:

وی در مورد حمایت دولت از تیم ملی گفت: هیئت دولت همیشه تیم ملی را دنبال می کند و برای رئیس جمهور از تیم ملی پیروی می کند. او به چیزهایی دستور داد که باید از آنها پیروی کنیم.

وزیر ورزش و جوانان درباره حضور ایران در قطر همزمان با جام جهانی گفت:

پس از صحبت های سجاد، حمید استیلی سرمربی تیم ملی با تشکر از حضور سجادی در اردوی تیم ملی گفت: در این سفر در دو نوبت در اردوی تیم ملی حضور یافت که بازیکنان خیلی خوب شدند. و کادر فنی و درد و دل آنها را بشنوند. در این سی سالی که در فوتبال هستم ندیدم وزیر و مسئول ورزشی اینطوری کنار بازیکنان تیم ملی بنشیند و به درد و دل گوش کند. چون وزیر ورزش هستند، درد بازیکنان را به خوبی درک می کنند. وقتی بازیکنان ما “الف” گفتند، بالاخره موضوع را فهمیدند و این می تواند بسیار مفید باشد.

وی افزود: برای موفقیت تیم ملی باید همه در یک مسیر باشیم. یعنی وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و مجلس باید در همین راستا باشند. اگر جدا شویم کتک می خوریم. می خواهم شماره های قبلی را مرور کنم، همه می دانید که بازی ما مقابل کانادا هماهنگ بود و هیچ برنامه ای با اردوی قطر نداشتیم. بازی با اکوادور هم آخرین بازی بود و فقط محل بازی ذکر نشد. با السالوادور هم صحبت کردیم و اینطور نبود که برنامه ای نداشته باشیم. سرمربی تیم ملی از ما خواست به کانادا برویم زیرا سبک بازی او به آمریکا بسیار نزدیک بود و این مسابقه می تواند کمک کند. همه برنامه‌های ما تا آن زمان درست بود و حتی زمانی که نخست‌وزیر کانادا اظهار نظر کرد، وزیر ورزش کانادا به این بیانیه اعتراض کرد و گفت که ورزش راهی برای گرد هم آوردن ملت‌ها است، اما بازی از یک طرف لغو شد.

استیلی با اشاره به نیاز تیم ملی به حمایت گفت: ما بازیکنان خیلی خوبی داریم. درست است که بازی مقابل الجزایر را باختیم، اما بازیکنان بسیار خوبی داریم. چهار پنج ماه تا اردوی بعدی فرصت داریم که بتوانیم نقاط ضعف را برطرف کنیم. تیم ما تیم خوبی است و انشالله با برنامه ریزی های خوب بهتر هم می شود.

وی درباره فرصت کوتاه تیم برای آماده سازی گفت: جام جهانی برای اولین بار در این چارچوب برگزار می شود. فصل گذشته و قبل از جام جهانی مربیان یک ماه تا ۴۰ روز فرصت داشتند تا آماده شوند اما اکنون این فرصت در اختیار تیم نیست و تیم باید با برنامه ریزی های ویژه خود را برای جام جهانی آماده کند.

سرمربی تیم ملی در خصوص بازی های دوستانه پیش رو فیفا گفت: مذاکرات برای فیفا از شهریور ماه آغاز شده است تا بتوانیم از این اردو نهایت استفاده را ببریم.

استیلی افزود: حضور آقای وزیر بعد از بازی تاثیر بسیار مثبتی روی روحیه بازیکنان گذاشت و متوجه شد که تیم ملی تنها نیست. وقتی با بازیکنان بیشتر صحبت می‌کردند، اعتماد به نفس پیدا می‌کردند و برگشتند و متوجه شدند که دولت و ملت پشت سرشان هستند.

وحید هاشمیان در قسمت بعدی از حضور وزیر ورزش و جوانان در اردوی تیم ملی تشکر کرد و گفت: «.

هاشمیان درباره تغییر مدیریت فدراسیون فوتبال در سه سال اخیر گفت: جام جهانی نمایشی است که همه کشورها برای حضور در آن تلاش می کنند. به عنوان مثال، قطر میلیاردها دلار برای این نمایش هزینه کرد. این فرصت برای کشورمان ایجاد شده و این فرصت را داریم که در بین ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی باشیم. پس باید عاقلانه از آن استفاده کنیم. اکنون به کمک نیاز داریم. این حمایت باید همه جانبه باشد. نه تنها وزارت ورزش و جوانان، بلکه مجلس نیز باید در کنار ما باشد. ایرانی ها هر وقت در شرایط سختی قرار بگیرند می توانند با دلسوزی کارهای بزرگی انجام دهند اما حمایت سران تیم ملی باید عملی باشد.

وی افزود: دیروز وقتی آقای سجاد به اردوی تیم ملی آمدند متوجه شدند مشکلات زیادی وجود دارد. اگر بتوانیم در جام جهانی خوب بازی کنیم، خوشحالی زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت. در این صورت فدراسیون برای داشتن تیم ملی وزارت ورزش و جوانان را در اختیار دارد.

محمدمهدی فروردین که برای انجام ماموریت خود در کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی به همراه قاضی هاشمی به دوحه سفر کرده بود، در خصوص حضور حمید استیلی و وحید هاشمیان در این همایش گفت: این دو شخصیت جوهره ایران هستند. و این موضوع شاید تمرکز او بر نشانه های قطعی قدرت فوتبال ایران باشد.

وی در مورد هاشمیان گفت: فوتبال تنها چیزی است که می تواند میلیون ها نفر را بدون دعوت به خیابان بیاورد. فکر می کنم زمان کافی برای ورزش و فوتبال نیست.

فروردین با اشاره به حضور قبلی خود در اردوی تیم ملی کیش گفت: در شرایطی که تیم ملی حتی به تساوی هم رسید، به آقای اسکوچیچ گفتم شما مشکل شیرینی دارید و سه نفر دارید، بازیکنان خوبی در در هر پستی تیم ملی از نظر نیروی انسانی مشکلی ندارد ملی پوشان به دنبال پول گرفتن از تیم ملی نیستند من خودم فوتبال بازی کرده ام و مربی فوتبال بوده ام و در بدترین شرایط مقابل قوی ترین تیم ها پیروز شده ایم. سناریوی موردی این بود که احساس می‌کردم مسئولیت حفظ شأن تیم را دارم، اینکه وزیر ورزش که می‌دانم در جلسات دولت شرکت می‌کند به تیم ملی ملحق شد قابل تقدیر است. ملتی که دوستان از جام جهانی ۱۹۹۸ شروع کردند تا امروز ادامه خواهد داشت و دیگر تیم ملی ما مشکلی برای پیشرفت ندارد اما دغدغه ما این است که چرا نتوانستیم در فوتبال ایران پایدار باشیم.

قاضی زاده هاشمی نیز به نمایندگی از تیم ملی برای استیلی و هاشمیان دعا کرد: برای موفقیت تیم ملی و شادی مردم همه در کنار تیم هستیم. در این فصل به دلیل اینکه جام جهانی در قطر و نزدیک ایران برگزار می شود، پیش بینی می شود تعداد زیادی از بومیان برای تماشای این مسابقات در این مسابقات حضور پیدا کنند و این موضوع تاثیر زیادی خواهد داشت. حضور در جام جهانی اولین تجربه ما نیست و باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم و درس های خوبی بگیریم.

وی درباره حمایت مجلس از تیم ملی گفت: تیم ملی مورد حمایت مجلس بوده و منافع ملی را دیده ایم. ما پر از تیم ملی هستیم. از طرف کانادا، خود فدراسیون برای بازی با این تیم به توافق رسیده بود و با دخالت مستقیم دولت کانادا این مسابقه لغو شد. فدراسیون باید این موضوع را جدی بگیرد تا از احتمال چنین رفتاری جلوگیری شود.

هاشمی با بیان اینکه تیم ملی نیاز به ورزش خوب و تیم های قوی دارد گفت: برای این منظور حمایت مالی کامل صورت خواهد گرفت. ما از هر لحاظ آماده ایم که مثل گذشته تیم ملی داشته باشیم و از الان تا جام جهانی تیم ملی را ادامه دهیم.

وزیر ورزش و جوانان شب گذشته پس از دیدار با وزیر ورزش و جوانان قطر که با حضور در اردوی تیم ملی به تماشای بازی های تیم های ملی بسکتبال جوانان ایران و اندونزی رفت، دوحه را به مقصد تهران ترک کرد.