رسوب کلسیم علت خار پاشنه است


شیوع زخم پاشنه در افراد به خصوص در افراد مسن بسیار بالاست. با این حال، اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در غیر این صورت، خود را با درد مزمن یا متناوب پاشنه پا نشان می دهد.

پاها از ۷ استخوان اصلی و همچنین ماهیچه ها و رباط ها در مهندسی صحیح تشکیل شده اند که می توانند ده ها کیلوگرم از وزن بدن ما را تحمل کنند. از بین این ۷ استخوان، پاشنه پا بزرگترین است. علاوه بر این عناصر ذکر شده، لایه بافت مانندی به نام فاسیا که عضلات کف پا را به صورت غلاف می پوشاند، از عناصر مهم این مهندسی است.

در واقع التهاب لایه فاسیای کف پا عامل درد در پاشنه پا است. خار پاشنه دارای میزان بالایی از عفونت در بین بزرگسالان است. در تخمینی که در ایالات متحده انجام شد، ۱۱ درصد از بزرگسالان در یک عکس تصادفی خار پاشنه داشتند. در این مقاله به بررسی خار پاشنه و درمان رسوبات کلسیم در پاشنه پا می پردازیم.

دلیل رسوب کلسیم در پاشنه پا و ایجاد خار پاشنه

دلایل ایجاد خار پاشنه به رسوب کلسیم به شکل چسبندگی اضافی در استخوان پاشنه مربوط می شود. این چسب استخوانی کوچک را می توان به صورت یک خار بیرون زده از پاشنه در عکس رادیوگرافی استخوان مشاهده کرد.

علاوه بر این، التهاب فاسیای کف پا نیز عامل مهمی در ایجاد خار پاشنه و عامل رسوب کلسیم در پاشنه پا است. فرآیند رسوب اضافی کلسیم روی پاشنه در طی چندین ماه و به آرامی پس از اعمال فشار طولانی مدت بر روی عضلات و اعصاب پا، کشش فاسیای کف پا و پاره شدن غشای اطراف استخوان پاشنه انجام می شود.

به همین دلیل است که خار پاشنه در بین ورزشکاران رشته های دو و پرش شیوع بالایی دارد.

دلیل دیگر راه رفتن بد و استفاده نادرست از ماهیچه ها و مفاصل است که به مرور زمان رسوبات کلسیم در پاشنه و فاسیای کف پا و ایجاد التهاب داخلی را افزایش می دهد. استفاده از کفش نامناسب در حین ورزش نیز نقش مهمی در ایجاد خار پاشنه دارد. موارد دیگری که ممکن است علت رسوب کلسیم و تشکیل پاشنه در بیمار باشد شامل موارد زیر است:

دیابت و پیری.
چاقی و افزایش وزن به دلیل فشار بیش از حد به عضلات و اعصاب پا.
یک دوره کوتاه، اما شدید از فعالیت های ورزشی.
کف پای صاف یا قوس شدید کف پا.

تورم پاشنه پا، از علائم تا درمان

شیوع زخم پاشنه در افراد به خصوص در افراد مسن بسیار بالاست. با این حال، اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در غیر این صورت، خود را با درد مزمن یا متناوب پاشنه پا نشان می دهد. درد توصیف شده در ناحیه پاشنه پا تیز و تیز است که به محض راه رفتن بیمار پس از یک دوره استراحت شروع می شود. بزرگترین درد ناشی از رسوبات کلسیم در پاشنه پا زمانی است که صبح از خواب بیدار می شوید.

درمان رسوبات کلسیم روی پاشنه پا

از آنجایی که برای تجربه درد کمتر باید از پاشنه کمتر استفاده کرد. بنابراین با لنگی راه می رود. این امر به تدریج باعث فشار ناهموار بر عضلات و استخوان های پا می شود و در واقع علائم التهاب و درد کف پا را افزایش می دهد. بنابراین، به نظر می رسد رانش پاشنه مهم نیست. اما، باید درمان شود. در اینجا چند راه حل ساده برای درمان رسوبات کلسیم روی پاشنه پا و کاهش علائم وجود دارد:

باقی مانده: نکته اصلی و مهم در درمان درد پاشنه، استراحت و عدم راه رفتن و دویدن طولانی مدت است.

کشش فاسیای کف پا: برای این منظور استفاده از بانداژ توصیه می شود. باند را روی ساق پا قرار دهید و دو طرف آن را بکشید تا انگشتان پا به ساق پا نزدیک شوند و به این ترتیب فاسیا پخش شود.

تقویت کف پا: برای این منظور سعی کنید با پا و به کمک پاهایتان خودکار را از روی زمین بردارید و چند ثانیه نگه دارید.

برای کاهش فشار از پاشنه پا: پدهای پاشنه موجود در داروخانه ها داخل کفش قرار می گیرند و فشار وارده بر استخوان پاشنه را کاهش می دهند.

کاهش وزن: درمان چاقی با کاهش فشار روی پاشنه می تواند علائم را بهبود بخشد.

ماساژ دادن: یکی از درمان های موثر ماساژ پا در آب داغ است. برای این منظور روزی دو بار به مدت ده دقیقه پاهای خود را در یک قابلمه آب داغ قرار دهید. سپس با چیزی شبیه پتک گوشت پاشنه پا را خشک کرده و به آرامی ضربه بزنید.

تزریق استروئید: یکی دیگر از راه حل های درمانی است که در صورت عدم پاسخگویی به مسکن ها و سایر درمان ها مورد توجه قرار می گیرد.

عمل جراحی: در موارد شدید و اختلال در فعالیت بیمار و یا در مواردی که فرد جوان و فعال است، عمل جراحی روی ساق پا و برش اتصال استخوانی بر روی بیمار انجام می شود.

علاوه بر درمان دارویی و جراحی، روش های تغذیه ای می تواند به بهبودی پاشنه پا کمک کند. در واقع، تغذیه سالم، چه از طریق کاهش وزن و چه از طریق محتوای آنتی اکسیدان، می تواند به کاهش بروز خار پاشنه و کاهش التهاب اطراف آن کمک کند. در واقع آنتی اکسیدان ها با کاهش التهاب فاسیای کف پا به کاهش درد بیمار کمک می کنند.

منبع: Not Tab