رشد بازار سرمایه موجب توسعه اقتصاد کشور می شودبه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، دبیرکل کانون موسسات سرمایه گذاری ایران، سعید اسلامی امروز در نشست خبری گفت: با وجود اینکه همکاری نزدیکی با کانون کارگزاران داشته ایم و در در گذشته. سال‌هاست که در برنامه‌هایی مانند مجلس ولی‌نیکا به صورت جداگانه از کانال‌هایی استفاده می‌کنیم که باعث شد نظر متفاوتی درباره بازار داشته باشیم.

وی بیان کرد: مراکز به دنبال حرکت به سمت منافع عمومی بازار سرمایه هستند و همواره با مشورت نظرات داده شده است.

اسلامی تاکید کرد: برگزاری این نشست برای این است که سیگنالی صمیمانه به ارکان بازار سرمایه بدهیم که باید به سمت توسعه سودآور بلندمدت بازار سرمایه و ارتقای جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کل کشور حرکت کنیم.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران اعلام کرد: منافع جامعه با یکدیگر متفاوت است و اصرار داریم که نظر واحدی داشته باشیم تا به نفع بازار سرمایه تصمیم گیری شود چرا که اگر بازار رشد کند. ، تمام بازیگرانی که در بازار این نقش دارند در دراز مدت سود خواهند برد.

وی بیان کرد: رشد بازار سرمایه به دلالان، شرکت های سبدگردان و حتی رسانه ها کمک می کند و از نظر اقتصادی در درازمدت به نفع همه خواهد بود.

اسلامی افزود: تمام تلاش ما حمایت از توسعه بازار سرمایه و رونق اقتصاد کشور بدون توجه به نفع یک نهاد مالی خاص است.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران ادامه داد: مجموعه‌های پیچیده‌ای که در اقتصاد کشور ظهور کرده‌اند و وجودشان از دیرباز وجود داشته است، نیاز به همه بازارها دارند تا کار خود را به خوبی انجام دهند که به گشایش کمک می‌کند. گره بازار سرمایه بودن

وی گفت: فعالان رسانه ای امسال نسبت به ۴ سال قبل نقش بیشتری دارند و این نقش پررنگ تر خواهد شد.

وی به برنامه های کانون موسسات سرمایه گذاری ایران اشاره کرد و افزود: موسسات سرمایه گذاری در سال های گذشته تلاش کرده اند جایگاه بهتری در بازار داشته باشند و با همکاری کانون کارگزاران توانسته ایم در برخی موارد به طور قانونی از آنها وکالت می کنیم و ما تلاش می کنیم این کار را انجام دهیم.” برای بهبود کیفیت تصمیم گیری

اسلامی گفت: در حال انعقاد قرارداد پژوهشی با دانشگاه های مختلف مانند دانشگاه شریف هستیم و تجربیات به دست آمده منتقل می شود.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران گفت: تقویت نهادهای تخصصی و حضور بیشتر در عرصه‌های بین‌المللی از برنامه‌های دقیق امسال و سال آینده ماست.

وی در ادامه گفت: امروز جایگاه هر دو مرکز در بازار خوب است اما صدای گروه بازار همچنان کمی بیرون از بازار شنیده نمی شود و باید به جایی برسیم که سازمان برنامه و بودجه شورای اسلامی و دولت قوانین و مقررات مربوط به بازار را وضع می کنند. امور مالی و دارایی باید فعالانه نظرات کارشناسان کانال را جویا شده و از نظرات آنها استفاده کند.

اسلامی تاکید کرد: با این جایگاه کمی فاصله داریم اما باید کیفیت کارشناسی را ارتقا دهیم.

وی یکی از تلاش های همه اهالی بازار سرمایه را این است که ارکان بازار وارد مسائل نشوند و نظرات خود را آزادانه و آزادانه بیان کنند.

دبیرکل کانون موسسات سرمایه گذاری ایران گفت: در مقطعی توسعه ما به خوبی توسعه بازار سرمایه در سه سال گذشته نبوده و همه ارکان این جایگاه پشت سر گذاشته شده است. “

وی به قیمت تکلیفی اشاره کرد و افزود: نظر همه اهالی بازار سرمایه در زمینه قیمت دستوری روشن است و ما همواره نظر خود را در این زمینه به صراحت اعلام کرده ایم.

اسلامی ادامه داد: امروز شرکت ها با زیان انباشته همراه هستند و سهامداران بسیاری از شرکت ها به دلیل اجرای قیمت گذاری اجباری با زیان مواجه هستند که این امر نشان دهنده عدم توسعه بازار در کشور است.

تاثیر توسعه بازار سرمایه بر توسعه کلی اقتصاد کشور

در ادامه محمدرضا دهقان، دبیر کل کانون کارگزاران و اوراق بهادار، گفت: خبرنگاری شغل سختی است و در بازار سرمایه این حرفه دشوارتر است، زیرا اخبار می تواند قیمت سهام شرکت ها را در بورس تغییر دهد. بازار.”

وی بیان کرد: دو مرکز کارگزاری و موسسات سرمایه گذاری هماهنگ با هم کار می کنند و منتظریم با تصمیمات اتخاذ شده به توسعه بازار سرمایه کمک کنیم.

دهقان افزود: در صورت گسترش بازار سرمایه، تمامی ذینفعان بازار سرمایه از این بازار بهره مند می شوند. بنابراین اگر همه ساکنان بازار سرمایه هدف توسعه بازار سرمایه را دنبال کنند، توسعه یافته و از این بازار بهره مند خواهند شد.

دبیر کل کانون کارگزاران و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تشکل‌های سرمایه‌گذاری به مسئولیت خود برای مداخله و اطلاع‌رسانی در این بازار، اجماع در مسائل مربوط به بازار به طور کلی و اطلاع‌رسانی به افراد محروم واقف هستند. از این بازار

وی ادامه داد: توسعه بازار سرمایه پشتوانه توسعه کلی اقتصاد کشور خواهد بود.

دهقان به برنامه های کانون کارگزاران اشاره کرد و ادامه داد: این کانون باید در سه محور کلی فعالیت خود را توسعه دهد. اول از همه، هدف این انجمن بهبود کارایی بازار در منطقه عمومی بازار است.

دبیر کانون کارگزاران بورس درباره تنظیم سند کارگزاری گفت: ابزارهای مختلفی از گذشته در اختیار داشتیم و در جریان قانون بازار سرمایه کارگروهی ایجاد کردیم که از فعالان بازار سرمایه و مدیران موسسات مالی دعوت به عمل آوردیم. . ۲۰ جلسه قانونگذاری تشکیل دادیم و بازار سرمایه ایجاد کردیم.

وی افزود: تفاوتی که در سال های گذشته خواهیم داشت در حوزه مطالعات تطبیقی ​​است، ادعای ما این است که در بازار سرمایه در حال حرکت هستیم و چشم اندازی برای تند رفتن نداریم.

دهقان خاطرنشان کرد: چشم انداز می تواند بازارهای توسعه یافته دنیا باشد که با بررسی تطبیقی ​​روش های موجود در این بازارها می توان از رشد و توسعه بازار سرمایه حمایت کرد.

امیدواریم زمینه های مختلف را تقویت کنیم

دبیر کانون کارگزاران بورس گفت: در چند حوزه پیشرفت داشته ایم که امیدواریم تقویت شود و در حوزه آموزشی و فرهنگی نیز با جدیت بیشتری وارد شده ایم.

وی ادامه داد: در حوزه بودجه جلساتی را با سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعیین سطح خوراک برگزار کردیم و در سایر حوزه‌هایی که بر سودآوری شرکت‌ها تأثیر می‌گذارد گزارش‌هایی تهیه کردیم. موثر بودند. این وقایع را در نظر بگیرید، اما با این ایده که ما از هم دور بودیم.

دهقان گفت: وزارت اقتصاد، حراست و سازمان برنامه و بودجه تاثیر مستقیمی بر کل اقتصاد کشور دارند، بنابراین باید روشی را اجرا کنیم که قبل از هر قانون و دستوری پیش نویسی تهیه شود.

تأثیر مستقیم تصمیمات بر کل اقتصاد کشور

دهقان بیان کرد: وزارت اقتصاد، حراست و سازمان برنامه و بودجه بر کل اقتصاد کشور تاثیر مستقیم دارند و باید روشی را اجرا کنیم که هر مصوبه، قانون یا پیش نویسی مستلزم گزارش باشد.

دبیر کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار گفت: نامه ای درباره بودجه تنظیم کردیم و در آن به ۸ مورد از جمله مالیات بر سپرده قانونی اشاره کردیم و اعلام شد اثر آن گیج کننده است و بهتر است ارائه شود. گزارشی که تاثیر آن را بررسی می کند، این موضوع باعث تغییر نرخ سود بین بانک ها شد و حالا سران دولت می خواهند از این منظر برگردند.

ما مخالف قیمت گذاری اجباری هستیم

وی در خصوص قیمت گذاری دستوری گفت: همه فعالان بازار سرمایه مخالف قیمت گذاری دستوری هستند، متاسفانه برخی لیدرها به نظم بازار اعتقادی ندارند.

دهقان گفت: قیمت گذاری محصولات عرضه شده در بورس کالا باید از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا انجام شود.

بخشی از بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد کشور

دبیر کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به سهم بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مسئولان بانک مرکزی، اقتصاد ایران بیشتر بر پایه بانک ها استوار است و حدود ۹۳ درصد تامین مالی را در اختیار دارد. . از طریق بانک ها انجام می شود و کمتر از ۱۰ درصد از طریق بازار سرمایه تامین مالی می شود.

وی به لزوم افزایش وزن بازار سرمایه اشاره کرده و گفته است: اقتصاد اصلی کشور متعلق به بانک هاست و گاهی شاهد تضاد منافع بازار مالی و بازار سرمایه هستیم.