روش ساخت واکسن ایرانی که بسته شد


«محمدحسین فلاح مهرآبادی» معاون تحقیقات و فناوری پژوهشکده واکسن و سرم‌پژوهی رازی در خصوص توقف خط تولید کوپار کرونا در این مؤسسه گفت: دلیل این امر این است که واکسن کرونا به حالت تعلیق در نمی‌آید. . بازار در کشور اگر محصولی بازار نداشته باشد، خط تولید آن بسته می شود.

به گزارش ایلنا، «محمدحسین فلاح مهرآبادی» معاون تحقیقات و فناوری واکسن رازی و پژوهشکده سرم سازی وزارت بهداشت در بهمن ماه سال جاری به ما اعلام کرد که برای امضای قرارداد خرید باید ۳.۵ میلیون دوز واکسن تهیه کنید. موسسه رازی نیز این واکسن ها را توزیع خواهد کرد. تولید کرد، اما از قرارداد خرید خبری نبود و اکنون این واکسن ها بر اساس قیمت ۱۸۰ هزار تنی که برای هر دوز این واکسن در نظر گرفته شده، در انبارهای موسسه رازی قرار دارد. هزینه تولید این ۳.۵ میلیون دوز واکسن ۶۳۰ میلیارد گوجه فرنگی است.

سخنگوی طرح واکسن کوپارس یادآور شد: مجوز صادرات واکسن رازی نیز در زمانی صادر شد که بازار جهانی با شیوع این واکسن مواجه بود و از سوی دیگر وضعیت جهانی بیماری رو به کاهش بود.

وی تاکید کرد: به درخواست وزارت بهداشت در بهمن ماه ۳.۵ میلیون دوز واکسن تهیه کردیم. تا اسفند تمام این ۳.۵ میلیون دوز آماده بود، اما بعد از آن وزارت بهداشت نه قراردادی امضا کرد و نه از ما واکسنی خرید. هم‌اکنون که وزارت بهداشت قصد دارد نوبت چهارم واکسن کرونا را معرفی کند، واکسن‌های مورد نیاز را از قبل خریداری کرده و در انبارهای خود موجود است.

فلاح با بیان اینکه وزارت بهداشت باید به مسئولیت خود عمل کند، گفت: رئیس جمهور تاکید کرد که بدهی مربوط به ایمن سازی و معوقات تولیدکنندگان واکسن باید پرداخت شود اما وزارت بهداشت به این تعهد عمل نکرده است.

وی تاکید کرد: واکسن رازی متعلق به یک نهاد دولتی است و پول این واکسن از بیت المال پرداخت شده است بنابراین باید معامله بهتری انجام می شد. برای تولید این واکسن، حتی در حال حاضر؟ در صورت عدم رسیدگی به این موضوع، این شرکت با وزارت بهداشت در خصوص برنامه های آتی پیش نخواهد رفت.

فلاح ادامه داد: تاکنون ۵ میلیون دوز واکسن تهیه و در اختیار وزارت بهداشت قرار داده ایم. طبق دستور رئیس جمهور، ۵۰ درصد از این مطالبات مربوط به این ۵ میلیون دوز واکسن ما و سایر واکسن های خریداری شده از سایر تولیدکنندگان واکسن باید تا پایان خرداد پرداخت می شد، اما تا امروز فقط ۱۰ درصد پرداخت شده است.

وی گفت: درخواست ما برای دریافت مجوز واکسن کرونا ۶ ماه به تعویق افتاد، البته همه مدارک ما آماده بود.

وی در ادامه از نبود برنامه و دیپلماسی ویژه برای توزیع واکسن کرونا انتقاد کرد و گفت: برنامه واکسیناسیون خاصی نیز در کشور وجود ندارد. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

فلاح تاکید کرد: در مجموع حمایت خوبی از تولیدکنندگان واکسن ایرانی صورت نگرفت، این امر نیازمند برنامه ریزی هوشمندانه است. اما از مسئولان وزارت بهداشت انتظار داریم به وظایف خود عمل کرده و مطالبات شرکت ها را پرداخت کنند تا مشکلات این شرکت ها برطرف شود.