ریال از شهریور هوشمند می شودبه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بسیاری از افراد رمز عبور ریال را با ارزهای مخفی دنیای ارزهای دیجیتال اشتباه می گیرند. ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر واگذاری هستند و این ارزهای دیجیتال فرصت های جدیدی را در زمینه های مالی و سایر زمینه ها ایجاد کرده اند.

در بخش مالی، تمام اسکناس‌های رایج، سکه‌ها و سایر اقلام مرتبط، اگر بانک مرکزی نباشد، تخلیه می‌شوند. به عبارت دیگر، هر ارزی که در هر کشور مبادله شود، با وام بانک مرکزی کشور ارزش گذاری می شود، اما سیاست پولی ناقض این قانون است و نیازی به تایید بانک های مرکزی کشور ندارد.

با توجه به تغییر فضای اقتصادی و توسعه فناوری های نوین، سال هاست که برنامه های متنوعی برای بهبود ارزش ریالی کشور در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. حذف صفر ۴ از پول ملی یکی از این طرح هاست که هنوز مورد تایید کارشناسان قرار نگرفته است.

از ارزهای مخفی بانک مرکزی به عنوان ارز دیجیتال استفاده نمی شود. تاکنون ۹۰ بانک بزرگ پروژه‌ای را در مورد ارز دیجیتال ملی راه‌اندازی کرده‌اند که برخی از آنها تحت نظارت و برخی دیگر مقرراتی را تصویب کرده‌اند و مایل به انتشار وجوه محرمانه هستند. تعدادی دیگر از بانک های بزرگ نیز آزمایشی را آغاز کرده اند و پول های سری در چند کشور معرفی شده است و مردم آن کشورها می توانند از پول های سری در سراسر کشور استفاده کنند.

* شهریور تاریخ اجرای کد است

در اوایل سال گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی بر اساس ریال به‌وجود آمد و رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد که ارز دیجیتال یکی از موارد کلیدی در دستور کار بانک مرکزی است. راه اندازی به صورت آزمایشی

صالح آبادی همچنین از تصویب شورای ملی ارزهای دیجیتال در شورای مالی و اعتبار در ۲۶ دی ماه سال گذشته خبر داد و گفت: سامانه رمزارز یا رمزارز مرکزی بانک مرکزی با دیدگاه مثبت اعضای شورای مالی و اعتبار ایجاد می شود. و به زودی راه اندازی خواهد شد.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در بیست و نهمین همایش سیاست خارجی و ارزی از اجرای قانون ریالی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بر اساس تعهدات بانک مرکزی همتایان خود، ریال. “

وی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در زمینه ارزهای دیجیتال می گوید: بررسی ها و اقدامات مورد نیاز برای ارز دیجیتال ادامه دارد و قرار است از شهریور ماه آغاز شود. ارز دیجیتال جایگزین همان اسکناسی خواهد بود که در دست مردم است. به جای داشتن یادداشت، رمز عبور دارد. این مفهوم با مفهوم جهانی رمزارز متفاوت است.

* پول پنهان باعث سازماندهی پول ملی می شود

بیات، اقتصاددان ایرانی می گوید: هدف از ایجاد ارز سری در بانک مرکزی تبدیل اسکناس به ابزاری منسجم و هماهنگ است و در این فرآیند پول ابزاری هوشمند خواهد بود.

وی ادامه داد: در خصوص تفاوت رمز و کارت اعتباری باید گفت که کارت بانکی که در اختیار ماست مانند پول نیست و در واقع روش ورود الکترونیکی ما به حساب است. اما در رمز داخل گوشی ما، بانک به عنوان شخص ثالث توسط واسطه که اجازه انتقال پول را می دهد حذف می شود و رمز مانند پول و اسکناس به صورت الکترونیکی منتقل می شود.

بیات تاکید کرد: خیلی ها فکر می کنند که ارز سری مانند هر ارز دیگر (ارز) دیگری که قابلیت سرمایه گذاری دارد، باید گفت که ارز سری نیست. چون هیچکس روی پول سرمایه گذاری نمی کند. به بیان صریح، ارز دیجیتال مانند اسکناس، ابزار مبادله ارز و ابزار پرداخت است.

تعدادی از بینندگان خبرگزاری فارس با امضای رسوایی با عنوان «مخالفت با اجرای قانون ریال» نسبت به ایجاد پول ملی اعتراض کرده بودند. ما از قوانین رفتاری خاصی پیروی می کنیم و به محض فاش شدن جزئیات بیشتر به آن اطلاع داده خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/